Advertisement

Biliyoruz, esas önemli olan iç güzellik ama dışı da ihmal etmemeli. Artık günlük olarak giyinip süsleniyor; sizi şehirde olan biten, kaçırmamanız gereken etkinliklerden haberdar ediyoruz.


Siteyi çerçeveleyen görsele tıklayarak ilgili sayfaya gidebilirsiniz.


Eğer reklamverenseniz, bize (0212) 287 19 90 no’lu telefondan veya reklam@ajansmedya.com adresinden ulaşabilirsiniz.

×

Alışveriş

İstanbul’un moda, stil ve alışveriş ajandası

Butik Kuaförler


Kasım, 2011
Yazar(lar): Ekin Erekli


Hastalıkta ve sağlıkta, bunalımda ve mutlu günde, kendimiz için bir şeyler yapmak istediğimizde kapısını çaldığımız, İstanbul’un nev-i şahsına münhasır makas ellerini merceğe aldık.

Uğur Durmuş /Deep Cut

Deep Cut, Asmalımescit’in değişen ve gelişen çehresinden bir profil aslında. Dört yıl önce Asmalımescit’te bir bodrum katında açılan Deep Cut bugün randevusuz müşteri kabul edemeyecek kadar yoğun bir saç tasarım merkezi. Lokasyonu ve dekoruyla tam bir  yeraltı kuaförü olan Deep Cut’un sahibi Uğur Durmuş, en imkânsız platinleri başarması, eşi benzeri olmayan kesimleri yaratması ile ünlü. Ağırlıklı olarak kadın müşterisi olan Deep Cut’ın erkek müşterisi de yok değil. Kapıdan giren her müşteriyle -yaptığı işi ‘kişiye özel’ olarak tanımlayan- Uğur Durmuş ilgileniyor, bu durumda randevu almak ayrı bir önem taşıyor.

(0531) 428 37 69, Asmalımescit Sokak 32/A, Beyoğlu

 

 

Bu işe nasıl başladın?         
Sanırım 12 yaşındaydım. Hafta sonları bir kuaföre yardım etmeye giderek başladım.

 

Yaptığın işin en eğlenceli kısmı ne?

Herkesi değiştirebilmek ve değiştirmek. Salonuma ilk kez gelen müşteriler çoğunlukla tavsiye üzerine geldiklerini ve bu zamana kadar hangi kuaföre gittilerse hep ağlayarak çıktıklarını, bu sefer ağlamak istemediklerini söylerler. Deep Cut’tan çıkarken ağlamadan ve çok mutlu bir şekilde çıkmaları benim için bu işin en eğlenceli tarafı.

 

Sence saçın gelip geçen bir modası var mı?

Kesinlikle. Saçta da trendler vardır ve döneme göre değişir. En basitinden mesela 80’li yıllarda kullanılan saç modelleriyle bugünün saç modelleri arasında çok ciddi bir fark var. Ama bu değişimler genelde uzun zaman dilimleri içinde gerçekleşiyor.

 

Peki bu modaya ne kadar uymalı?

Ben gerçek trendin kişiye özel saç olduğuna inanıyorum. Birine yakışan bir model diğerine yakışmayabilir. Herkes kendi saçını bulmalı ve tarzını yakalamalı. Ben de tam bu noktada devreye giriyorum zaten.

 

Seni en çok sinir eden müşteri tavrı ne oluyor?

Bu, benim mesleğim. Mesleğimi benden daha iyi bildiğini düşünen ve bu konuda ısrar eden müşteri tipinden çok haz etmiyorum. Bu tip müdahaleler mesleğime saygısızlık gibi geliyor.

 

Peki bir müşteri onun aklına hiç yatmayan bir şeyle gelip bu konuda ısrar edince nasıl bir taktik izliyorsun?

Ben bu işi bir sanat dalı olarak görüyorum. Aslında bizi modacı, kadınlar veya erkekleri de tuval olarak düşünebilirsiniz. Saç keserken ya da renklendirirken kişinin yüz şekli, kemik orantısı, hayat tarzı, ne iş yaptığı ile isteklerinin uyumu çok önemli. Eğer birisinin istediği model benim kafama yatmıyorsa yapmayı tercih etmiyorum ve bu durumu detaylı bir şekilde açıklıyorum. Burada zaten benim özelliğim devreye giriyor. Bu yüzden bu işi yapıyorum zaten.

 

Hair Mafia

Hair Mafia, abiye butikler ve kuaförler tarafından tekele alınmış Nişantaşı Ihlamur Yolu’nda dikkat çeken adreslerden biri. Beyaza boyanmış iki koca camında sırasıyla ‘Hafia’ ve ‘Revolution’ yazıyor olması bu dikkatin ana noktalarından biri. Hair Mafia’nın adından da anlaşılacağı üzerine, burası alıştığımız pırıl pırıl kuaför salonlarından oldukça farklı. İçeride bir piyano-hesabı bu piyanonun arkasından alıyorlar-, eski bir Jaguar’dan çıkma bekleme koltuğu ve kristal bir avize var. Dükkâna giren hemen hemen herkesle mekânın lokomotifleri Ahmet Ağırbaş ve Gürkan Abatay ilgileniyor. Hair Mafia’nın farklı duruşu belli ki ilhamını Ahmet Ağırbaş’tan almış. Gömlekleri, pantolonları ve aksesuarlarıyla onu her gün ayrı bir thesartorialist.com karesi gibi görmek mümkün. Ahmet, saç da yapıyor makyaj da. Uzun yıllar Türkiye’de çalıştıktan sonra sonra bir dönem Avrupa’ya gitmiş: Amsterdam ve Berlin’de de yaşamış. Sonra ver elini İstanbul. Hair Mafia, özellikle hafta sonları oldukça yoğun. Müşterilerin büyük çoğunluğu kadın ancak mekânın müptelası birçok erkek müşteri de var. Kesim, boya, röfle, manikür, pedikür, ağda gibi klasik bir menü sunan Hair Mafia’nın alışılmışın dışında kalan bir havası olduğu kesin: Beklerken okunacaklar yığıntısı arasında moda dergilerinin yanı sıra felsefe, şiir kitapları, tarih ve akımları özetleyen ansiklopedik kitaplar duruyor. Bu bekleme noktasında fazla takılmak istemiyorsanız gelmeden önce randevu almanızda fayda var. Ahmet Ağırbaş’ın dilinden düşürmediği, Spinoza imzalı mottosu Hair Mafia’nın her noktasına sinmiş ve bir şekilde gelip sizi buluyor: ‘Özgürlük deneysel bir iştir.’

(0212) 246 69 79 Teşvikiye Mahallesi, Ihlamur Yolu Caddesi Hacı Emin Efendi Sokak 23, Topağacı  www.hairmafia.org

 

Ahmet Ağırbaş

 

Ne zamandan beri elin makas tutuyor?               
Kendimi bildim bileli var, ergenlik dönemi...       

 

Neden ‘mafia’ ismini seçtin?

‘Mafia’ kelimesi negatif bir kelime ama aslında algısı o kadar basit değil. Aynı zamanda özgünlük, reddetme, koruma gibi eylemleri de içeriyor. Hair Mafia, bu ikiliği temsil eden bir kuruluş hikâyesine sahip. Çizgisi de özgünlüğü ön planda tutuyor.

 

Hair Mafia’nin internet sitesinde bir manifestosu var ve Spinoza'dan bir alıntı ile bitiyor: ‘Özgürlük deneysel bir iştir.’ Bu manifestonun anlaşıldığını düşünüyor musun?

Özgür olmak kolay bir şey değil, hele bu memlekette, yaşadığımız coğrafyada... Özgürlük için herkes bir bedel ödüyor. Burada özgür olabilmek için ödenen bedel, New York'taki bedelin kat be kat üstünde. Müşterilerimin çoğunda bu hissiyatı görebiliyorum. İnsanlar bireyselliklerinin peşinden gitmeye daha hevesliler. Bizim ortamımız da bu rahatlığı sağlıyor. Yeni bir şeyler denemek, stil değişikliği yapmak sıradan gibi görünebilir, oysa insanın ruhunun bu deneye temelde ihtiyacı var. Görünüşümüz, varoluşumuzun önemli parçalarından biri.

 

Yaptığın işin en eğlenceli kısmı ne?

Kendimi buluyorum. Özgürleşiyorum. Çok insan tanıyorum, her seferinde yeni dünyalar keşfediyorum. Merak, bir devrimcinin ön hazırlığıdır. Merakla birleşen tasarlama süreci hoşuma gidiyor.

 

Peki bu işi yaparken en sinir olduğun şey ne?

Sinirli olmak. Eğer o gün zaten sinirliysem her şeye çok sinir oluyorum.

 

Bir müşteri senin aklına hiç yatmayan bir şeyle geldiğinde nasıl bir taktik izliyorsun?

Böyle zamanlarda varoluştan, Spinoza'dan falan bahsetmeye başlıyorum. Ruh halini yakaladıktan sonra daha nesnel şeylerden bahsetmeye başlıyorum. Karşımdakinin anatomisini, ona uygun olacak saçın modelini, kafasında canlandırmasını sağlayacak kadar detaylandırıyorum. Beni seçmesinin sebebinin, onu hayalkırıklığına uğratmamam olduğunu, eğer dediği şeyi yaparsak hayalkırıklığına uğratacağımı söylüyorum. Samimi oluyorum yani.

 

Yeni şubeler açma, büyüme gibi planların var mı?

Tam tersi, küçülme planlarım var. Daha fazla nasıl küçülebilirim diye bakıyorum. Dediğiniz anlamda büyüme için yurt dışı planlarım var; uluslararası arenada...

 

Dükkâna giren herkesle sen mi ilgileniyorsun?

Çoğuyla evet. Çok yoğun olsam bile, mutlaka bir selamlaşma, göz kontağı oluyor.

 

Ünlü müşterilerin var mı?

Var ama kendilerine sormadan bu isimleri vermek istemem. Ayrıca onların ünleriyle ünlenmek de istemiyorum. Ün kavramına uzağım.

 

Tayfun Kaydok/No:21

Moda dergilerinin ‘katkıda bulunanlar’ sayfalarında sık sık yer alan Tayfun Kaydok, çarpıcı ve şatafatlı saç modellerinin ustası. Moda, reklam ve kapak çekimleri sayesinde saçına dokunmadığı ünlü pek bir az. Konsantrasyon alanı bu tür çekimler olduğundan onu sabit bir noktada yakalamak zor. Kadın ya da erkek, birkaç gün öncesinden telefonla randevulaşmak en doğrusu. Randevuların gerçekleştiği nokta ise podyumlar ve sokak arasından bir köprü kuran, kişiye özel saç tasarım hizmeti veren No:21 Hair Design Studio. No:21, gittiği her sette kadınların yakasını bırakmadığı, büyük moda dergilerinin genel yayın yönetmenlerinin saçını şekillendiren İbrahim Zengin’e ait. Beyazın hakimiyetinde olan mekâna girer girmez özel bir yerde olduğunuzu hissediyorsunuz. Yüksek tavanları, rabıta tabanları, tuğla duvarları ve tavanlarıyla No:21 tam bir Galata evi.

No:21 Hair Design Studio (0532) 734 14 05 Serdar-ı Ekrem Sokak 38/1, Galata

 

 

Bu işi ne zamandan beri yapıyorsun?                  

90’lı yılların başıydı sanırım. O dönemler yaz tatillerinde bir aile dostumuzun kuaför salonuna giderdim. Her şey saçın hayatımda bu denli rol alacağını hedeflemeden oldu asında. Sonuca bakarsak bu durumdan çok mutluyum.

 

Sence saçın modası olur mu?

Kesinlikle evet. Saç zaten modanın içerisinde; bütünün bir parçası, modanın bir aksesuarı. Bu sezon saç renginin önemi önceki zamanlara nazaran daha vurgulu mesela. Kahveler; koyu çikolata tonlarından en açığına kadar geniş bir skalaya sahip... Rengin vurgusunun yanında, saç kesimiyle olan ilişkisi de önemli. Bu sezon izlememiz gereken yol doğallıktan geçiyor.

 

Yaptığın işin en zor tarafını ne olarak tanımlarsın?

Aslında tek bir tarafı var benim için; o da yaptığımla mutlu olduğumu bilmemin kolaylığı... İşin kendisi çok eğlenceli ve keyifli.

 

Saç keserken ya da renklendirirken ne gibi kriterler üzerinden ilerliyorsun?

İşin laboratuvar kısmında çok geniş ve teknik olarak mümkün birçok fikir çıkabiliyor. Ama bunların ilham noktası ya da sınırı her zaman kişinin kendisi olmalı: Ten rengi, kemik yapısı, gündelik stili... Mesela bir davet için saç tasarlarken de elbise ve kişinin yüz yapısı denge içinde olmalı. Bu işi yaparken kişiden ayrıştırmadan bir bütünü düşünmek gerek.

 

Metin Sola/Barber Meto

Barber Meto, bir erkeğin saç kesim ve bakım ritüellerinin ne derece seçkin olabileceğine net bir örnek olarak karşımızda. 30 yılı aşkın deneyimini klasik anlayışın dışına çıkaran Metin Sola, işadamlarını merkeze alan farklı bir yaklaşıma sahip.  Salonda bir yandan saç kestirirken bir yandan da plazma televizyonlardan gündemi takip etmek, internete bağlanarak mail trafiğine devam etmek mümkün. El-ayak masajı, manikür, pedikür, refleksoloji ve cilt bakımı gibi hizmetler de cabası. Bir başına kalmak isteyenler için VIP salonu, son dakikada tazelenmek isteyenler için gömlek, kravat gibi ürünlerin satıldığı bir köşe de düşünülmüş. Barber Meto’nun dış görünüşü de bütün bu servisleri destekler nitelikte: Sade bir dekorasyonu var ve fonda dingin bir müzik çalıyor. Kısacası 2005 yılından beri hizmet veren Barber Meto’da teknolojinin nimetlerinden faydalanarak ofisteymiş gibi çalışıp keyifli dakikalar geçirmek için tüm detaylar düşünülmüş. Hal böyle olunca mekânın birçok ünlü müşterisi de mevcut.

(0212) 352 07 87 Tepecik Yolu 50/2, Etiler www.barbermeto.com

 

 

Barber Meto’yu farklı kılan en belirgin özellik nedir?               

Bizi farklı kılan en önemli özelliğimiz butik çalışmamızdır.

 

Bu butik konsepti için nereden ilham aldınız?

35 yıllık meslek hayatımda büyük salonlarda çalıştım. Bütün bu yıllar boyunca gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim ki gelen müşteri bekletilmekten ve salon kargaşasından rahatsızlık duyuyor. Benim salonum müşterinin geldiği zaman beklemeden, sakin bir ortamda servis alabileceği butik bir salon.

 

Gelmeden önce randevu almak şart mı?

Randevu almak şart değil ama gelen müşterilerimizin %80’i randevuyla geliyor. Hal böyle olunca randevu ile gelen müşterilerimize öncelik tanıyoruz. Bu açıdan randevu almanızı tavsiye ediyorum.

 

Yeni bir müşteride ilk neye dikkat edersiniz?

Burada salonumuza giren her müşteriye aynı dikkatle servis yapılır. Bizim için eski ya da yeni müşteri ayrımı yoktur.

 

Gelen her müşteri ile siz mi ilgileniyorsunuz?

Evet, gelen her müşteriyle ben ilgileniyorum. Daha sonra almak istediği servis bölümüne yönlendiriyorum.

 

Ercan Yılmaz/ TE Kuaför

 

 

Gün olur da Demet Akalın, Ezgi Mola, Sarp Leventoğlu, Demet Evgar, Gül Onat, Umut Kurt, Sinem Bayer, Şebnem Dereli, Saadet Işıl Aksoy, Füsun Eczacıbaşı, Yılmaz Ulusoy, Melis Murathanoğlu gibi isimler acaba hangi kuaföre gidiyor diye kendinize sorasınız gelirse diye şimdiden hazırlığımızı yaptık: Ercan Yılmaz yönetimindeki TE Kuaför. Ercan Yılmaz’ın yeteneği, onun gibi kuaför olan abisi Ersan Yılmaz tarafından keşfedilmiş, onun yönlendirmesiyle 1985 yılında Maçka MOS Kuaför’de makası eline almış. Bütün bu isimler sizi korkutmasın; ortam ve Ercan Yılmaz çekici bir mütevazılık içinde. Kadın ve erkeklere hizmet verilen salonda kesim, boya, manikür, pedikür, makyaj gibi hizmetlerden yararlanmak mümkün.

(0212) 358 45 95  İETT Hareket Sitesi   Onaran Sokak 4, Etiler

 

Ercan Yılmaz TE Kuaför’ün başarısının sırrı ne?           

Yurt dışı ve yurt içinde aldığım eğitimler ve yıllarının bilgi birikimi temel taşları. Ayrıca işime olan saygım ve çok iyi bir ekiple çalışıyor olmak en büyük özelliğimiz.

 

Bu işin en eğlenceli kısmı ne?

Salonumuza gelen müşterilerimizi kaliteli ve güleryüzlü hizmetimizle mutlu edebilmek bize göre bu işin en eğlenceli yanı. Buradan müşterimizi rahatlamış, istekleri gerçekleşmiş, mutlu ve keyif almış olarak göndermek...

 

Saçta trend olur mu?

Kesinlikle. Giyimde nasıl moda varsa saçta da o yılın modası vardır. Ancak bana göre müşterinin karakterine ve dış görüntüsüne yakışan o kişi için moda olmalıdır. Balkan kahvesi, kumral bakırlar, kayısı tonları, koyu sarıdan ve tonlarıyla yapılan balyajlar bu sezonun öne çıkan trendleri mesela. Uzun katlı kesimler, perçemler, küt ve katlı kesimler de kesim anlamında söyleyebileceklerimiz.

 

Peki kesim ve renklendirmeleri yaparken bu trendler üzerinden mi gidiyorsunuz?

Tam olarak değil. Kişinin yaşam tarzı, saç kalitesi, yüz şekli ve uygulanacak modeli taşıyıp taşıyamayacağı gibi kriterleri de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Renklendirme öncesinde özellikle saç rengi, göz rengi, ten rengi uygulanacak renkle beraber bir bütünlük sağlar mı ona bakıyoruz.

 

Birisi aslında ona hiç yakışmayacağını düşündüğün bir fikirle geldiğinde ne tür bir taktik izliyorsun?

Öncelikle ne istediğini anlamaya çalışıyorum. Aklıma yatmayan bu konunun eksilerini ve artılarını anlatıyorum. Ardından da kendisine nasıl bir işlemin uygun olacağını  söylüyorum. Bu ikna sürecinin ardından da servisimi yapıyorum.

 

Kapıdan giren herkesle sen mi ilgileniyorsun?

Kapıdan giren herkesle ilk önce ben ilgileniyor sonra ekibime aktarıyorum. Ama takibi yine bende.

 

Gelmeden randevu almalı mı?

Evet, çoğunlukla randevu sistemiyle çalışıyoruz.

Kenan

12.03.2015 11:46

Saç tasarım ücretleri nedir acaba ?

seher

08.06.2015 09:30

deep cut, uğur durmuş saçlarımı o kadar lakayit kesti ki ertesi gün başka kuaföre düzelttirmek zorunda kaldım.

TOİST Yorum Girişi
  •  


  •  

  •   Captcha
Yeme
&İçme
| Bar&Club | Müzik | Sanat | Şehirde Ne Var? | Film | Tiyatro | Alışveriş | Kitap | LGBTİ | Müzeler | Seyahat | İstanbul Otelleri
Time Out İstanbul - Ajans Medya © 2015 Tüm hakları saklıdır.