Time Out İstanbul’un blogu. Şehir, eğlence ve kültürün takip platformu.
 
 
 

Açık yeşile açız

21 Temmuz 2014 15:39'de, Şehir kategorisinde yayınlandı.

yesilblog

World Cities Culture Forum‘un 2013′te yayınladığı rapora göre İstanbul dünyanın diğer metropolleriyle karşılaştırıldığında halka açık yeşil alan açısından vahim durumda.

Yukarıdaki infografikten de belli olduğu gibi halka açık yeşil alanlar, parklar ve bahçeler şehrin yalnızca %1,5′luk bir dilimine tekabül ediyor. Sadece Paris, New York ve Londra gibi şehirlerle kıyaslandığında az değil bu alan, aynı zamanda aralarında Bogotá, Seul gibi incelenen diğer şehirler arasında da en düşük orana sahip İstanbul.

Yurt dışından gelen bu rakamlar inandırıcı gelmediyse o zaman World Cities Culture Forum’un kurucuları olan sekiz şehrin içinde İstanbul’un da olduğunu ve bu araştırmanın da İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü iş birliğiyle yapıldığını hatırlatalım. Raporun tamamı burada.

İstanbul uzaktan bir hayli yeşil görünebilir aslında. Ama araştırmanın inceleme alanı kentsel yerleşmenin olduğu yerler ve burada halkın kullanımına açık olan yeşil alanlar. İBB’nin paylaştığı rakamlarla hesaplarsanız da benzer bir sonuç çıkıyor zaten: Yaklaşık beş buçuk milyarlık yüz ölçümünün yaklaşık 77 buçuk milyonluk kısmı halka açık yeşil alanlardan oluşuyor.

Kişi başına düşen yeşil alan miktarı da pek iç açıcı değil. Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün kabul ettiği minimum oran %9 iken[1] İstanbul’da kişi başına %6 yeşil alan düşüyor.

İnfografik: www.sunipeyk.com

Yeşile hasretseniz Anadolu Yakası’nda İstanbul’un en önemli gizli vahalarından birini, Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ni keşfedin. Ya da kendini bitkilere adamış ilham verici yedi kadınla tanışın.

[1] Kuchelmeister, G. 1998. Urban Forestry: Present Situation and Prospects in the Asia and Pacific region, FAO Asia-Pacific Forestry Sector Outlook Study, Food and Agriculture Organization of the United Nations, Roma.

Tags: , ,

Şunlar da ilginizi çekebilir:

Burası İstanbul'un neresinde?
İnfografiklerle Kadıköy
Tarlabaşı’ndan arda kalan bir öykü
 
 
Time Out İstanbul’un blogu. Şehir, eğlence ve kültürün takip platformu.
Ajans Medya © 2013 Tüm hakları saklıdır.