Time Out İstanbul’un blogu. Şehir, eğlence ve kültürün takip platformu.
 
 
 

Benim için Belinda…

10 Aralık 2014 17:13'de, Kültür & Sanat, Sinema kategorisinde yayınlandı.

guynurgul2

Kezban Arca Batıbeki, babası Atıf Yılmaz’ın kült filmi ‘Aaahh Belinda’yı başrollerinde Müjde Ar yerine Yiğit Karaahmet, Macit Koper yerine Nurgül Yeşilçay’ın olduğu bir kısa filmle yeniden yorumladı. Kısa filmin gösterildiği ISTANBUL ’74’teki ‘Manzarasız Bir Oda’ sergisi sona ermeden önce sözü Yiğit Karaahmet’e verdik, ‘Aaahh Belinda’nın kendisi için ne anlam ifade ettiğini dinledik.

‘Aaahh Belinda’ benim en sevdiğim filmlerden bir tanesi. Harika bir senaryo, oyunculuklar ve yönetmen… Hepsi bir araya geldiğinde bence hem Türk hem de dünya sineması için harika bir iş çıkmış ortaya. O yüzden bir şekilde, yıllar sonra, bambaşka bir yorumla, kısacık da bir parçası olabilmek beni çok mutlu etti.  Atıf Yılmaz’ı yakalayamadım ama kızını yakaladım.

‘Aaahh Belinda’yı kaç kere izlediğimi bilmiyorum. Ama arkadaşlarla bazı sahneleri dondurup, geri alıp, yorumlar yaparak izleme seanslarından birinde kendini ev kadını Naciye olarak bulan Serap’ın aslında sadece kadınların dünyasında karşılığı olmadığını düşünmüştüm. Bazı başka evlerde de başka Seraplar vardı. Günümüzde pek çok eşcinsel de Serap’ın banyoda uyandığı andaki yanılsamayı yaşıyordur diye düşünüyorum. Pek çok erkek aslında bambaşka bir yatakta ve bambaşka biriyle uyanmanın hayalini kuruyor. Pek çok kadın da aynı şekilde. Ama odasından çıkıp salona gittiğinde bir aileyle karşılaşıyor. Bir eş, çocuklar ve bir yemek masası… Ve hayatının geri kalanı boyunca kendisinin hep başka birisi olması gerektiğine inanırken toplumun ona biçtiği ve çeşitli kurallarla bezediği bambaşka bir rolü oynamak zorunda kalıyor.

Serap’ın yerine bir erkek koyduğumuzda olaylar aslında yine aynı olacaktı. İşte belki bu yüzden de o erkeklerden biri olmak ve bir banyoda Nurgül Yeşilçay’la evli olarak uyanmak kâbusla karışık komik bir deneyimdi. Üstelik ben Müjde Ar’dan daha güzelim. Yiğit Karaahmet

Tags: , , , , , ,

Şunlar da ilginizi çekebilir:

Magnum Photos'dan viski kültürüne bir aşk mektubu
Rembrandt ve Çağdaşları: Bir döneme resimlerle bakmak
Yaz bitmeden terasta film keyfi
 
 
Time Out İstanbul’un blogu. Şehir, eğlence ve kültürün takip platformu.
Ajans Medya © 2013 Tüm hakları saklıdır.