Time Out İstanbul’un blogu. Şehir, eğlence ve kültürün takip platformu.
 
 
 

Sevgililer Günü goygoyu: Patti ve Robert’tan daha cool’u var mı?

24 Ocak 2015 15:24'de, Genel kategorisinde yayınlandı.

patti-smith-robert-mapplethorpe

Sevgililer Günü yaklaşınca adettendir, sinema, müzik, sanat dünyasından esip geçmiş en fiyakalı, en çok düşman çatlatan çiftlerin muhabbeti açılır. Hangi çift daha havalı? Hangisi tarzı ve duruşuyla daha çok kişiyi peşinden sürüklemiş? Hangisi daha çok sansasyona vesile olmuş? Maksat muhabbet… 

Patti Smith, Robert Mapplethorpe’la yıllara yayılan müthiş aşkını ve dostluğunu anlattığı ‘Çoluk Çocuk’u yazdıktan sonra, ikisinin aşkının tüm ilişki kategorilerini altüst eden coşkusu ve belirsizliği, bu çifti bir efsane mertebesine ulaştırdı. Onlarınkisi, hem hayatı paylaşmak, hem beraber büyümek, hem de birbirlerinin sanatını beslemekten oluşan büyülü, aşılamaz bir bağ gibi. Hayatları düğümlenmiş sanki. Patti’nin şarkı sözlerini ya da Mapplethorpe’un fotoğraflarını bu ilişkiden bağımsız bir şekilde kim düşünebilir artık? Hele de ‘Çoluk Çocuk’u okuduktan ve Mapplethorpe’un siyah-beyaz Patti Smith portrelerine baktıktan sonra…

anna-karina-jean-luc-godard

Patti ve Robert açık ara favori olsalar da, sinema ve müzik dünyasında onlarla baş edebilecek daha epey çift var. Fransı z Yeni Dalgası’nın lokomotifi Jean-Luc Godard, filmlerindeki karakterler kadar çapkınmış belli ki, zamanının en güzel oyuncularından birini tavlamayı başarmış. Godard’ın yönettiği ‘Bande à part’ (1964), ‘Pierrot Le Fou’ (1965) ve ‘Alphaville’ (1965)  gibi pek çok unutulmaz filmde başrolü oynayan cazibeli mi cazibeli Anna Karina, Avrupa sinemasının bu entelektüel adamıyla beraber olunca, röportajlarının neredeyse hepsini Godard’la ilgili sorularla geçirmek zorunda kalmıştı. İkilinin fırtınalı ilişkileri, Jacques Rivette’in yönettiği ‘L’Amour Fou’ (1969) gibi filmlere de konu olmuştu. Nihayetinde aradan bir evlilik ve bir boşanma geçti, ama Karina, Godard’ın filmlerinden, onunla beraber çalışma deneyiminden bahsederken ağzını hiç bozmadı. Arada sette kopan gürültüler ve Godard’ın çapkınlıkları herkesin malumu olduğuna göre, eski aşkından şefkatle bahsetmesini Karina’nın erdemi sayabiliriz!

jane-birkin-serge-gainsbourg

Yine Fransa semalarından fazla uzaklaşmazsak, ‘çirkin karizması’ denince akla gelen ilk isimlerden Serge Gainsbourg’la, onun zarif  bir bedene ve büyüleyici gözlere sahip büyük aşkı Jane Birkin gelir akla hemen. Tüm zamanların en büyük ozanlarından Gainsbourg’un Birkin’le olan aşkına kanıt bulmak için, ikisinin kol kola yürüyerek ve hem baştan çıkarıcı hem de cool bir edayla Elisa’yı söylediği videoyu izlemek yeter herhalde.

Elbette bu liste daha uzayıp gider: John Cassavetes ve Gena Rowlands, Paul Newman ve Joanne Woodward, Mick Jagger ve Marianne Faithfull… Yeni kuşağa gelirsek Johnny Depp ve Kate Moss… Çok daha eskilere gidersek Elizabeth Taylor ve Richard Burton… Listeyi uzatmak mümkün.

johnny-depp-kate-moss

Sizin aklınıza gelen başka isimler de vardır muhakkak.  Size göre en cool çiftleri #AşkaGelin etiketiyle bizimle Twitter’dan paylaşabilirsiniz. Dediğimiz gibi, maksat muhabbet! Sevgililer Günü’nü gayet cool bir dans & oyun gecesine dönüştürecek olan All You Need is Love partisinin ruhunu da bu cool çiftlerden devşirebilir, el birliğiyle 14 Şubat’ı romantizm klişelerinden kurtarabiliriz!

Unutmadan hatırlatalım, partimiz 14 Şubat’ta saat 18.00′da başlıyor, geceyarısına kadar KüçükÇiftlik Park’ı festival alanına çeviriyor. Üstelik sadece cool çiftlere değil, tek başına takılmayı sevenlere (onlara bir de speed dating müjdesi var) ve arkadaşlarıyla partilemek isteyenlere de bol bol dans ve oyun alternatifimiz var. Daha fazlası için buradan buyrun. 14 Şubat’ta bekleriz, dansla kalın!

Tags: , , , , , , , , , , ,

Şunlar da ilginizi çekebilir:

Önümüzdeki senenin rock hit'ini arıyoruz, adayın var mı?
'Change.org' ile kamuoyunu oluştur
Nar Photos videoları bir tık uzağınızda
 
 
Time Out İstanbul’un blogu. Şehir, eğlence ve kültürün takip platformu.
Ajans Medya © 2013 Tüm hakları saklıdır.