Time Out İstanbul’un blogu. Şehir, eğlence ve kültürün takip platformu.
 
 
 

Kararsız sinefillere !f İstanbul önerileri

30 Ocak 2015 14:13'de, Sinema kategorisinde yayınlandı.

Burroughs: The Movie

Gerçek sinefiller için 14 yıldır dünyanın dört bir yanından filmleri bir araya getiren !f İstanbul bu yıl da 12-22 Şubat arasında sinema düşkünlerinin imdadına koşuyor. !f İstanbul biletleri 31 Ocak-2 Şubat arası indirimli ön satışta, biz de kararsız !f’çiler için kısa bir rehber hazırladık.

Birdman
Iñárritu’nun sanki tek bir planmışçasına saniye saniye, incelikle kurguladığı film bir yamaçtan yuvarlanan kartopu gibi gittikçe büyüyor ve seyirciyi avcunun içine alıyor.

Silvered Water: Syria Self Portrait / Gümüş Suyu: Suriye Otoportresi
Festivalin Aşk & Başka Bir Dünya Yarışması’na katılan belgesellerden ‘Silvered Water’ı izlemek zorlu, acı ve ahlaki bir deneyim.

The Overnighters / Gececiler
Bir yandan inanç ve dinin toplumsal işlevi gibi konularla uğraşırken bir yandan da Amerikan Rüyası’nın kimlerin omzunda ve nelere mal olarak yükseldiğini Dickens’vari bir insancıllık ve Steinbeck’vari bir sertlikle gözler önüne seren bir belgesel.

The Look of Silence / Sessizliğin Bakışı
Kanımızı donduran 2012 tarihli ilk belgeseli ‘The Act of Killing’le daha önce de !f programında yer alan genç yönetmen Joshua Oppenheimer bu kez ‘The Look of Silence’la festivalde.

Big Eyes / Büyük Gözler
Festivalin açılış filmi olan Big Eyes’ta Burton bu kez kendi geleneğinden kopuyor. Burton’ın alışıldık kasvetli mekânları yerlerini güneşli, açık havalara bırakmış. Karşımızda yönetmenin en ayrıksı filmi var!

Luna
Çizgi roman ‘The Sandman’, TV dizisi ‘Neverwhere’ ve 2005 tarihli film ‘MirrorMask’te Neil Gaiman’la kurduğu ortaklıklardan bildiğimiz Dave McKean’den yarı düş-yarı gerçek bir film.

In the Crosswind / Rüzgarların Arasında
Adını hareketten alan bir sanat dalında nasıl olur da hiçbir oyuncunun hareket etmediği bir film yapılabilir? ‘In the Crosswind’ işte bu sorunun yanıtı olmaya aday bir film.

Life Itself / Hayatın Kendisi
Werner Herzog’dan Martin Scorsese’ye mümkün olan en iyi tanıklıklarla ünlü sinema eleştirmeni Roger Ebert’in hayatını ve sanat anlayışını anlatmanın yanında ‘Life Itself’ hayatın ta kendisi için yapılmış bir övgü.

Burroughs: The Movie / Burroughs
1978 yılında genç bir sinema öğrencisi olarak yanına sınıf arkadaşları Jim Jarmusch ve Tom DiCillo’yu alan Howard Brookner bitirme tezi olarak kült yazar William Burroughs’la ilgili bir kısa film yapmaya karar verir… Sonrasını izleyip görün!

The Tribe / Kabile
Cannes’da Eleştirmenler Haftası Ödülü’ne layık görülen ‘The Tribe’da, işitme engelliler için kurulmuş, öğretmenler de dahil kimsenin tek kelime edemediği bir yatılı okula konuk oluyoruz.

Hazırlayan: Onur Aymete

Tags: ,

Şunlar da ilginizi çekebilir:

Oberhausen Kısa Film Festivali Gezici Programı yarın İstanbul Modern'de
"Ne kadar ucuz, o kadar iyi": Türk sinemasının kült filmlerini kaçırmayın
Tarlabaşı’ndan arda kalan bir öykü
 
 
Time Out İstanbul’un blogu. Şehir, eğlence ve kültürün takip platformu.
Ajans Medya © 2013 Tüm hakları saklıdır.