Time Out İstanbul’un blogu. Şehir, eğlence ve kültürün takip platformu.
 
 
 

İstanbul şarkıları

17 Mart 2012 18:00'de, Müzik, Şehir kategorisinde yayınlandı.

İstanbul gibi bir şehirde yaşayıp ona şarkı yazmamak barbarlık olurdu herhalde. Ne mutlu ki böyle bir günaha hiç girmemişiz ve güzide şehrimize bol melodili mektuplar yazmışız. Bunlar her zaman cicili bicili aşk şarkıları olmamış tabii, sağı solu belli olmayan ama kesinlikle hayat ve tutku dolu olan bu şehir her kafadan birçok şarkının gizli öznesi olmuş.

Sezen Aksu – İstanbul Hatırası

İstanbul’un en şık dekorluk yaptığı şarkılardan biri kesinlikle İstanbul Hatırası. Aslında şarkıda İstanbul açıkça mevcut değildir pek, bir iki yerde İstanbul, bir yerde de Markiz’in ismini duyarız. Ancak şarkıda anlatılan hüzünlü yarım aşk hikâyesi (Günlerden güz, mevsim sepya / Bir tüy kalemle yazılmış bekler / Bir hayat daha olmalı / Der gibi kahverengi tonlarda uykularda) İstanbul’dan başka bir şehre yakışacak gibi değildir. Aysel Gürel’in hikâyenin bir kısmını anlattığı, bir kısmını okuyucunun duygularına bıraktığı şiirini Sezen Aksu mükemmel yorumlamıştır haliyle, şarkının 2005′te Fatih Akın’ın Crossing the Bridge‘i için alınan son kaydı da ayrı bir güzeldir.

Yavuz Çetin – İstanbul’a Ait

Uzak kalmayı denedim senden olmadı / Eksik olan bir şeyler var yokluğunda‘ dizeleriyle Yavuz Çetin çoğu İstanbullunun bildiği bir duyguyu mükemmel özetlemiş aslında. Her şeyin bedeli var, İstanbul’un (dünyadaki diğer birçok güzel şehrin aksine) tutarsızlığından gelen güzelliğinin de – ve bu bedel bazen fitil fitil burnumuzdan geliyor bildiğiniz gibi. Ancak İstanbul’dan bıksanız bile çoğu zaman yapacak bir şeyiniz yok, çünkü bir defa kanınıza giren bu şehrin yokluğu, varlığından her halükarda bin beter. O yüzden boşuna uğraşmayın, ne de olsa Yavuz Çetin’in dediği gibi yaşamadığınız zamanlarda bile İstanbul’a aitsiniz, yapacak bir şey yok.

Teoman – Rapsodi İstanbul

Teoman’ın en güzel şarkılarından biri de İstanbul’a geliyor. Şehirde geçen muğlak bir hayal kırıklığı hikâyesini ‘Hangi kentte bu denli acı var / Başka nerde İstanbul kadar‘ dizeleriyle isyana dönüştüren Teoman yine de ‘Büyük aşklar hep senin olsun / Hem zaten boşu boşuna başkalarında duruyorlar‘ diyerek İstanbul’a sığınır. Ne yapsın?

Erkan Oğur – Karanlığın İçinden

Eşkıya’nın İstanbul’un arka sokaklarını en iyi anlatan filmlerden biri olmasında Erkan Oğur’un muazzam film müziklerinin etkisini kimse yok sayamaz. Erkan Oğur’un bu karanlık şarkısı da tıpkı film gibi ‘arka sokak insanlarına’ bir saygı duruşu niteliğinde, hem müziği, hem sözleriyle. ‘Kim korkutuyor beni, şehir mi? / Niye korkutuyor şehir, deli mi? / Kim bulamış onu pisliğe, biri mi?..‘ Şarkının içinde İstanbul kelimesi bir kere bile geçmez, ancak görünen köy de kılavuz istemez.

Gazino – Ortaköy

Gazino ‘Deniz kenarına inerken siyah sigaralardan aldın /../ İstanbul’un hiçbir yeri bu kadar güzel olamazdı /../ Bütün bir gece üşüseydik Ortaköy’de‘ sözleriyle zor bir şeyi başarıyor: sözler ne kadar kişisel olursa olsun hepimize hitap ediyor. Ortaköy’de geçen, daha doğrusu başlayan bir aşk hikâyesini anlatan şarkı ne İstanbul’a, ne de Ortaköy’e yazılmış; ama hikâye o kadar basit ve net  anlatılmış ki Ortaköy’deki çift doğrudan zihnimizde canlanıyor.

Tags: , , , , , ,

Şunlar da ilginizi çekebilir:

Instagramcılar, sizleri seviyoruz
İki kıta, bir yarış...
Tarlabaşı’ndan arda kalan bir öykü
 
 
Time Out İstanbul’un blogu. Şehir, eğlence ve kültürün takip platformu.
Ajans Medya © 2013 Tüm hakları saklıdır.