Time Out İstanbul’un blogu. Şehir, eğlence ve kültürün takip platformu.
 
 
 

İstanbul’un yeşil papağanları

10 Nisan 2012 11:00'de, Şehir kategorisinde yayınlandı.

Şehrin parklarında bahçelerinde dolaşan (ve kargadan hallice sesleriyle car car bağıran) yeşil papağan sürüleri sizin de dikkatinizi çekmiş, kendinizi Rio’da hissetmenize vesile olmuş olabilir. İnsanı önce gülümseten, sonra da “Nerden geldi peki bunlar?” sorularını sorduran papağan sürülerinin izini sürdük. 

Başlıca tarihi yarımadadaki yeşil alanlarda (özellikle Gülhane Parkı – hatta parktaki kuş yuvaları onlar için yapılmış), Yıldız Parkı’nda, Dolmabahçe’de ve Florya’da takılan, fakat şehrin bütük park ve korularında görebileceğiniz yeşil papağanların İstanbul’daki geçmişi kabaca 15 yıl öncesine dayanıyor. Bir teoriye göre evcil hayvan taşıyan bir gemiden kaçan, başka bir teoriye göre bu kuşları uçakla Türkiye’ye getiren kişi tarafından gümrük sorunları sebebiyle havaalanında serbest bırakılan, daha başka bir teoriye göre de kendilerini taşıyan kamyonun devrilmesiyle özgür kalan kuşlar birleşmiş, sürüler, koloniler kurmuş, şehir hayatına uyum sağlamış ve çoğalmışlar.

Ama biyolog Kerem Ali Boyla’ya göre, anavatanı Hindistan-Tayland gibi Asya’nın tropikal bölümleri olan bu  papağanların İstanbul’u mesken tutması, küresel ısınma yüzünden yaşam alanlarının kuzeye  kaymasıyla açıklanabilir. Bu açıklama da akla yatkın ve aynı yeşil papağanların Barselona ve New York gibi İstanbul ile aynı enlemde bulunan, hatta Londra gibi çok daha kuzeydeki şehirlerde görülmesini de açıklıyor. (bkz: Kaçak Papağanlar, Atlas)

İstanbul’da gördüğümüz papağanlar İskender papağanı (‘psittacula eupatria’) adlı, soğuğa dayanıklı yeşil bir papağan türü (hatta bir de daha az görülen ve daha ufak olan başka bir İskender papağanı – ‘psittacula krameri’ler var). Soğuğa dayanıklı olsalar da bahar ve yaz aylarında hareketleniyorlar. Bu aralar görmeniz, en azından (fark etmeden de olsa) kart seslerini duymanız kuvvetle muhtemel.

Sebebi ne olursa olsun şurası kesin ki şehrin serçe-karga-güvercinden oluşan sıkıcı kuş filosuna renkli bir tür eklendi ve bu tür çoğalıyor. Bir dalda sadece iki tane de görebilirsiniz, bir çınar ağacını kaplayan 50 papağanlık bir sürü de. Birkaç sene içinde ikinci ihtimal büyüyecek gibi.

Siz de yeşil papağanları gördünüz mü? Gördüyseniz ilk ne zaman ve nerede gördünüz?

Tags: ,

Şunlar da ilginizi çekebilir:

Burası İstanbul'un neresinde?
İstanbul'da dövme fuarı
Lomography 20 yaşında!
 
 
Time Out İstanbul’un blogu. Şehir, eğlence ve kültürün takip platformu.
Ajans Medya © 2013 Tüm hakları saklıdır.