Time Out İstanbul’un blogu. Şehir, eğlence ve kültürün takip platformu.
 
 
 

Galata Kulesi’nin eski fotoğraflarda neden farklı göründüğünü merak ettiniz mi?

14 Mayıs 2012 11:00'de, Şehir kategorisinde yayınlandı.

Eski fotoğraflarda görmüşsünüzdür, Galata Kulesi her zamanki gibi manzaradaki yerini almıştır ama bir şey eksiktir: çatısı. Peki Cenevizliler’den kalma kulenin neden bir dönem farklı göründüğünü, hangisinin orijinal olduğunu merak ettiniz mi hiç?

Galata Kulesi’nin en eski izleri 528 yılında Bizanslılar tarafından yapılmış daha ufak bir kuleye kadar uzanıyor. Ancak bugün gördüğümüz kule, 1348 yılında buraya daha cüsseli bir yapıyı uygun gören Cenevizlilerden kalma. Cenevizliler kuleyi yaparken bugün tepesinde gördüğümüz konik çatı ile yapmış. Osmanlılar şehri alınca kuleye gözü gibi bakmış, ancak 1800′lere doğru kule, özellikle de çatısı ayakta durmakta zorlanmaya başlamış. 

1794 ve 1831′de Galata Kulesi iki yangın geçirmiş. Bu yangınlardan sonra kulenin çatısı yine külah şeklini koruyacak şekilde tamir edilmiş. Ancak 1875‘te, bu sefer de kuvvetli bir fırtınada kulenin çatısı uçunca “Başlarım böyle çatının ızdırabına” denmiş ve çatıyı tekrar onarmak yerine o eski fotoğraflarda gördüğümüz, sekizgen şeklindeki ufak kat çıkılmış.

Kulenin çatısının orijinal şekline kavuşması neredeyse yüz yıl sürmüş. Kuleyi turistik amaçlı kullanıma açan 1964-67 restorasyonunda konik çatı (bu sefer betondan olmak üzere) tekrar eklenmiş ve Galata Kulesi eski görünümüne kavuşmuş.

Dolayısıyla 1875-1967 arası çekilen tüm fotoğraflarda (yani kulenin ilk fotoğraflarında) Galata Kulesi hep çatısız, basamak şeklinde ufalan katlarla görünüyor. Sakın fotoğrafların eskiliğine kapılıp orijinalini çatısız sanmayın. Gerçi şimdi bakınca o hâli de ayrı güzel geliyor insana, ne dersiniz?

Tags: , , ,

Şunlar da ilginizi çekebilir:

Mutluluk Fabrikaları’nı izlemek için son 3 gün!
Masalar Beyoğlu sokaklarına geri mi dönüyor?
Ninja Kaplumbağalar Cihangir'e mi taşındı?
 
 
Time Out İstanbul’un blogu. Şehir, eğlence ve kültürün takip platformu.
Ajans Medya © 2013 Tüm hakları saklıdır.