Time Out İstanbul’un blogu. Şehir, eğlence ve kültürün takip platformu.
 
 
 

7-8 Hasanpaşa Fırını’nın adının nereden geldiğini biliyor musunuz?

31 Mayıs 2012 11:00'de, Şehir, Yeme & İçme kategorisinde yayınlandı.

İstanbullular’ın, en azından Beşiktaşlılar’ın ünlü 7-8 Hasanpaşa Fırını’nın kuyruğunda beklerken akıllarına bir soru dizisi takılmıştır elbet: bu nasıl bir isim, Hasan Paşa’nın yedinci mi, sekizinci mi olduğuna karar verilememiş mi, yoksa egzantrik bir kişiliğe sahipmiş de böyle tuhaf bir adla mı anılmaya başlamış gibi.

Genelde bu sorular aklımızı ancak fırının kuru pastalarından ilk lokmayı ağzımıza attığımız ana kadar sürer, sonra “işte bunu seviyorum…” der gideriz. Ancak bu sefer soruyu aklımızda tuttuk. Tuhaf isimli 7-8 Hasan Paşa, 1831-1902 arası yaşamış bir Osmanlı Mareşali. Çeşitli kahramanlıklarla orduda hızlıca yükselmiş, en sonunda da II. Abdülhamit’in en güvendiği adamlardan biri olarak o zamanlar saraylarıyla şehrin merkezi olmaya başlayan Beşiktaş’ın asayişini sağlamakla görevlendirilmiş. Çok da sert bir adammış aslında, namaz kılmayanı, Ramazan’da oruç tutmayanı pataklamaktan çekinmemiş.

Adının ise şöyle bir hikâyesi var: okuma yazma bilmediği için adını yazmakta, imzasını atmakta zorlanan Hasan Paşa’ya, “sen şöyle bir V çiz, yanına da ters V çiz, aralarına çizgi koy, Hasan gibi bir şey olur” denmiş. Bunlar Arap alfabesinde ‘Hasan’ kelimesine yakın bir ses verse de aslında biri 7, diğeri de 8 rakamları imiş. İmzasını 7-8 olarak atmaya başlayan Hasan Paşa’nın adı 7-8 Hasan Paşa olarak kalmış.

Fırının adı da Beşiktaş’ta o dönemlerde epey sevilen ve bu semtte takılan 7-8 Hasan Paşa’ya ithafen (belki de korkudan?) konulmuş.

7-8 Hasanpaşa Kuru Pasta Fırını, (0212) 261 97 66. Şehit Asım Caddesi 8, Beşiktaş.

Tags: , , ,

Şunlar da ilginizi çekebilir:

Ne olacak bu Taksim'in hâli?
Bu akşam eve dönmek yok, sokaklarda parti var!
Ninja Kaplumbağalar Cihangir'e mi taşındı?
 
 
Time Out İstanbul’un blogu. Şehir, eğlence ve kültürün takip platformu.
Ajans Medya © 2013 Tüm hakları saklıdır.