Time Out İstanbul’un blogu. Şehir, eğlence ve kültürün takip platformu.
 
 
 

İstanbul’un tuhaf semt isimleri

06 Haziran 2012 15:00'de, Şehir kategorisinde yayınlandı.

Günlük hayatta kullana kullana alıştığımız ancak durup düşününce pek bir şey ifade etmeyen semt isimleri var İstanbul’un. Bebek, örneğin. New York’ta ‘Baby’ diye bir muhit olduğunu düşünün, tuhaf. Veya Londra’da ‘Fashion’ (Moda). Olmaz, saçma. Peki durup düşünmeden saçmalığını fark etmediğimiz bu semt isimleri İstanbul’da nasıl kendine yer bulmuş? Hepsinin bir hikâyesi var aslında.

Bebek

Bebek basit bir kelime olduğu için ‘herhalde isim benzerliğidir’ der geçer genelde bu konuda kafa yoranlar. Ancak öyle değil sevgili İstanbullular. Bebek semtinin ismi, Fatih zamanında yaşamış bir yeniçeriden, Mustafa Çelebi’den gelmekte. ‘Bebek ismi Mustafa Çelebi’den geliyor’ deyince biraz saçma oldu evet, ancak bu Mustafa Çelebi yüzünün güzelliği ile ünlüymüş. Ünü de zamanla kendini aşmış, bebek yüzlü Mustafa Çelebi bu isimle anılır olmuş. Ve baby-face Mustafa, lakabını bu semte isim olarak bırakmayı başarmış.

Moda

Yine aynı şekilde, basit ve her dilde rastlanabilecek bir kelime olduğu için isim benzerliği sanılıp geçilen, “kim bilir Farsça’da ne demektir…” düşüncelerine gark eden bir semt ismi Moda. Ancak fazla düşünecek bir şey yok aslında; Moda’nın adı doğrudan bildiğimiz, her sene değişen modadan gelmekte. Lâle Devri’nde İstanbul’un gözde semtlerinden biri hâline gelen Moda sonraki yıllarda gayrimüslimlerin, Levantenlerin bölgeye yerleşmesi ve bunların da Batı modeli yaşam tarzını, Avrupa modasını yakından takip etmesiyle Moda adını almış.

Büyükçekmece/Küçükçekmece

Büyükçekmece-Küçükçekmece semtleri de ziyadesiyle insanın aklını karıştıran semtler. İkisinin de gölü var, çekmece göl mü demek? Şekli mi benziyor? Üstelik her ne hikmetse Küçükçekmece Gölü, Büyükçekmece Gölü’nden daha büyük… Bütün bu sorulara tek tek cevap vereceğiz. Öncelikle Büyükçekmece Gölü’nün ağzı diğerinden daha geniş olduğu için, yani aşılması gereken su kütlesi daha büyük olduğu için büyük sıfatını o hak etmiş.

Semtlerin ismine gelince, bu göller eskiden kıyılara bağlı halatlar çekilerek ilerlenen sal benzeri araçlarla geçilirmiş. Bu araçlara çekme, işleme de çekmece adı verilmiş. Semtlerin adı işte buradan yadigâr.

Tags: , , , ,

Şunlar da ilginizi çekebilir:

İstanbul'un gar sorunsalı
İstanbul'un ilk dikey bahçesini gördünüz mü?
İstanbul’da kusursuz döngüler
 
 
Time Out İstanbul’un blogu. Şehir, eğlence ve kültürün takip platformu.
Ajans Medya © 2013 Tüm hakları saklıdır.