Advertisement

Biliyoruz, esas önemli olan iç güzellik ama dışı da ihmal etmemeli. Artık günlük olarak giyinip süsleniyor; sizi şehirde olan biten, kaçırmamanız gereken etkinliklerden haberdar ediyoruz.


Siteyi çerçeveleyen görsele tıklayarak ilgili sayfaya gidebilirsiniz.


Eğer reklamverenseniz, bize (0212) 287 19 90 no’lu telefondan veya reklam@ajansmedya.com adresinden ulaşabilirsiniz.

×

Kitap

En yeni kitap incelemeleri, İstanbul’dan edebiyat etkinlikleri ve haberleri.

7. Beyoğlu Sahaf Festivali


Ekim, 2013
Yazar(lar): Seçil Epik


Planlar yapıldı, kitaplıklardaki eksiklerin listesi çıkarıldı ve kitap kurtları için unutulmayacak günler başladı. Bu yıl yedincisi gerçekleştirilen Beyoğlu Sahaf Festivali 19 Ekim’e kadar sürüyor. Sırf festivalle sınırlı kalmayın diye şehrin sahaflarını arşınladık.

Daha çok Kadıköy ve Taksim bölgelerini mesken ediniyor İstanbul’un sahafları. Her birinin müdavimleri kadar hikâyesi, ilgi ve uzmanlık alanları de birbirinden farklı. Ortak dilekleri ise unutulmamak. Her birinde eskiye sahip çıkan, sadık kitap dostlarından sahaflığa başlangıç öykülerini dinledik, ellerindeki en nadide kitapları fotoğrafladık, eski kitap kokuları arasında yaklaşan festivalde bizi nelerin beklediğini konuştuk. Elimizi attığımız her rafta zamanda yolculuk makinesine atlamış gibi heyecanlı söyleşiler yaptık.

Kitapları karıştırmaktan, yerlerini değiştirmekten çekinmeyin. Lütfen, buyurun...

 

Barış Kitabevi, Kadıköy

Barış Bingöl, sahaflık mesleğini babadan devralanlardan. Devralanlardan dediysek kendisi Kadıköy’de sahaflık yaparken babası Halil Bey de Aslıhan Pasajı’nda mesleğe devam ediyor. Çocukluğunuzda gittiğiniz her evde televizyon olması nasıl olağansa Barış için de eski kitaplarla dolu evlere misafir olmak sıradan bir durum. Çocukken yaz tatillerinde babasına yardım etmekle başlayan sahaflık İktisat Fakültesi sonrası onun da mesleği oluyor. 2008 yılından beri Kadıköy’de Barış Kitabevi’ni işletiyor.

Neler bulabilirsiniz? Barış Kitabevi’nin müdavimleri araştırmacılar ve koleksiyonerler. Barış Sahaf’ta; Osmanlıca, Rumca, Ermenice olmak üzere, Osmanlı döneminden kalma birçok kitap var. İkinci el kitaptan ziyade sahafiye değeri olan kitapların (özellikle 1940 ve öncesi kitaplar) peşindeki okurlar için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir mekân. Nazım Hikmet ve Orhan Veli eserlerinin, şairler hayattayken basılan ilk baskılarını bulmak mümkün. Tabii bu nadir kitapları alırken, ikinci el ucuz kitap mantığıyla değil de onların kıymetini göz önünde bulundurarak gitmek, bir fiyat sürpriziyle karşılaşmamak adına önemli.

 

Özer Sahaf, Kadıköy

İlker Özer, 1996 yılından beri Kadıköy İş Merkezi’nde. Öncesinde Kadıköy’de tezgâh açarak başladığı mesleği neredeyse 20 senedir aynı yerde sürdürüyor. İlker Bey de birçok sahaf gibi kendi merakı neticesinde mesleğe başlayanlardan.

Kimler gitmeli? Özer Sahaf’ı diğerlerinden ayıran özelliği kitaplarının çok büyük bölümünü çizgi romanların oluşturması. Çocukluğunuzdan kalan Tommiks-Teksas ve hatta Cin Ali serilerini burada bulabilirsiniz. Ayrıca eski magazin ve spor dergileri de Özer Sahaf’ta bulunabilir. 100.000’in üzerinde ürün bulabileciğiniz sahafta sadece çizgi roman, magazin dergileri değil sahafiye değeri taşıyan romanlar ve eski mizah dergilerini bulmak da mümkün.

 

Nigâr Sahaf, Kadıköy

Asuman Bektaş, İstanbul’un en eski kadın sahaflarından. 1994 yılında bir arkadaşına yardım ederek başlıyor sahaflığa. Bu tarz usta-çırak, abi-kardeş, baba-oğul ilişkisiyle mesleğe başlangıçların sahaflıkta çok yaygın olduğunu fark ediyoruz. Asuman Hanım, öğrencilik yıllarında kitap, sigara, yeme-içme masrafını çıkarıp bir yandan da kendi arkadaşlarıyla dergi hazırlıyor. Arkadaşının başka bir sektöre geçişiyle de onun dükkânını devralıyor ve tam zamanlı sahaflık işine 20 sene önce giriş yapıyor. Fakat işin ticari kısmına geçiş yapınca daha az kitap okumaya ve daha az üretmeye başladığını da üzülerek söylüyor. Kitap okuma hazzı daha nadir, daha değerli malzemeye ulaşma isteğine bırakıyor yerini.

Neler bulabilirsiniz? Asuman Hanım, Osmanlı dönemi ve tarih kitaplarında uzmanlaşmayı seçmiş, dolayısıyla bu tarz kitaplar için en doğru adreslerden biri Nigâr Sahaf. Ancak bu özel kitapların rafa girmeden çok hızlı bir şekilde alıcısıyla buluştuğunu belirtmekte de fayda var.

 

Ayça Kitabevi, Taksim

İsmail Bey, muhesebecilikten sahaflığa geçen, Aslıhan Pasajı’nın en eski yüzlerinden biri. 90’lı yılların başında Beyazıt’taki sahaflar kapanınca kitaplarını pasajdan almaya başlamış. 1994 yılından beri ise Aslıhan Pasajı’nda sahaflık yapıyor. İsmail Bey, kitapların listesini tutmak için bilgisayar kullanmıyor. Hatta  “Beyin kaydını yenilemek” için de arada kitapların yerini değiştirmek gerektiğini söylüyor. Yani içinde on binlerce kitap olan dükkâna girip aradığınız kitabın adını söylediğinizde, İsmail Bey kitabın elinde bulunup bulunmadığını herhangi bir bilgisayar programına bakarak değil aklından söylüyor. Bir sahafta olması gereken en önemli özelliklerden biri de budur belki... Sahafa getirilen her poşetten ne çıkacak diye heyecan duymakla işin yürütülebileceği inancında.

Müdavimleri kimler? Çağan Irmak’ın ‘Issız Adam’ filminin iki sahaf sahnesi de burada çekilmiş. Çağan Irmak’ı öyle sevmişler ki sahaf içinde istediği her türlü değişikliği yapmasına da hiç ses çıkarmamışlar. Murat Belge, Orhan Pamuk, Cezmi Ersöz, Tuncer Kurtiz, Mehmet Ali Alabora, Kenan İmirzalıoğlu, Pelin Batu gibi isimlerin de kendilerini sık sık ziyaret ettiğini bizzat sahibinden öğrendik.

 

Barış Sahaf, Taksim

Halil Bingöl, pasajın en eski simalarından. Sahaflığa 1966 yılında okul harçlığını çıkarmak için lise son sınıfın yaz ayında başlıyor. Mesleğe Eyüp’te Yeni Şafak Sineması önünde tezgâh açarak, daha çok değiş tokuş yaptığı çizgi romanlarla başlayan Halil Bey daha sonra Beyazıt’a geçiyor. Buradaki tezgâhlarda çalışıyor. Yaklaşık 10 sene boyunca bir şirketin işletmeciliğini yapıyor fakat mutsuz oluyor ve psikoloğunun önerisiyle işini bırakıp Beyazıt Sahaflar Çarşı’sında bir arkadaşından devraldığı dükkânda mesleğe geri dönüyor. 1980 yılından beri de sahaflık yapıyor. Halil Bey, konuşmamız sırasında eski fotoğraflar arasında Doğan Hızlan’ın içinde Onat Kutlar’ın da olduğu bir fotoğrafını bulduğunu ve geçen sene Hızlan’a çerçeveleterek hediye ettiğini keyifle anlatıyor.

 

Gezegen Sahaf, Taksim

Gezegen Sahaf’ı Sedat ve Kerime Yardımcı kardeşler birlikte işletiyor. Sedat Bey’in de sahaflığa başlama hikâyesi ilk gençliğine dayanıyor. Üniversite yıllarında Beyazıt’ta arkadaşının sahaf amcasının yanında çalışmaya başlıyor. Tezgâh sahibinin başka bir iş yapmaya başlamasıyla da iş kendisine kalıyor. 2008 yılından beri de pasajda kız kardeşiyle birlikte sahaflığa devam ediyor. Özellikle yabancı dil sahafiye kitaplar, prestij kitaplar ve yayınevlerinin bol görselli-kalite kitaplarını Gezegen Sahaf’ta bulmak mümkün.

Gezegen’e özel hafta sonu: Her hafta cumartesi ve pazar günleri 14.00’te Gezegen Sahaf’ta okurların hem kendi kitaplarını satabilecekleri, hem de eski kitapları çok uygun fiyatlara alabilecekleri müzayedeler yapılıyor.

 

Lamelif Sahaf, Taksim 

2011 yılında Enis Rıza Sakızlı’nın ‘Çöpte Dostoyevski Buldum’ adlı kısa filmine de konu olan Oktay Çetinkaya, 1999 yılından beri sahaflık yapıyor. Beş yıldır da Büyükparmakkapı’daki dükkânı işletiyor. Oktay Bey’in sahaflığa başlama hikâyesi kâğıt toplayıcılığı yaptığı sırada bulduğu kitapları okumasıyla başlıyor.

Neler bulabilirsiniz? Eskiye dair, kâğıttan mamul her şeyi Lamelif Sahaf’ta bulmak mümkün. Kartpostallar, sandık dolusu eski fotoğraf, afiş, Osmanlıca el yazmaları, Fransızca, İngilizce, Almanca, Ermenice kitaplar Lamelif’in geniş koleksiyonunda yer alan parçalardan sadece birkaçı.

 

Cihannüma Sahaf, Taksim

Cihangir Demiroğlu birçok sahafın aksine mesleğe İstanbul dışında Adana’da başlıyor. 1970’lerde Adana’da çizgi roman satarak başladığı mesleğe 90’larda Kadıköy’de Akmar Pasajı etrafında sergi açarak devam ediyor. 1994 yılından beri ise Taksim’de Büyükparmakkapı’daki küçük dükkânında eşi ile birlikte işinin başında.

Neler bulabilirsiniz? Hem Osmanlıca hem de yabancı dillerden (İngilizce-Almanca-Fransızca) sahafiye kitapları, eski fotoğraflar, kartpostallar, yazma eserler, taş plaklar bulmak mümkün.

 

Bitap Sahaf, Taksim

Şeref Özsoy, çocukluğu boyunca kendisine getirilen tek hediyenin kitap olduğunu söylüyor. Zamanla arkadaşlarının kitaplarını alıp geri vermemesi üzerine, kitaplarını satarak kendi kitaplığına da katkıda bulunmaya karar veriyor. 1997’den beri sahaflık yapan Şeref Bey, 2005’ten beri Büyükparmakkapı Sokak’taki geniş dükkânında büyük bir arşiv bulunduruyor.

Kimler gitmeli? Polisiye ve bilimkurgu meraklıları için adresimiz Bitap Sahaf. Özellikle eski baskı polisiye kitapları burada bulabilirsiniz. Bunun dışında ansiklopedi, yabancı kitaplar, imzalı kitaplar da Bitap Sahaf’ın koleksiyonunda yer alıyor.

 

7. Beyoğlu Sahaf Festivali

Nerede, ne zaman, kimler var?

Sahaf Festivali için bu yılki adresin -son dakika bir değişiklik olmazsa- Tepebaşı olacağı duyuruldu. 11.00-22.00 arasında gerçekleşen festivalde İstanbul’un çeşitli semtlerinden ve hatta Ankara’dan sahafları bir arada bulabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi ve katılan sahafların listesi için 7. Beyoğlu Sahaf Festivali’nin Facebook etkinlik sayfasına göz atın.

TOİST Yorum Girişi
  •  


  •  

  •   Captcha
Yeme
&İçme
| Bar&Club | Müzik | Sanat | Şehirde Ne Var? | Film | Tiyatro | Alışveriş | Kitap | LGBTİ | Müzeler | Seyahat | İstanbul Otelleri
Time Out İstanbul - Ajans Medya © 2015 Tüm hakları saklıdır.