Advertisement

Biliyoruz, esas önemli olan iç güzellik ama dışı da ihmal etmemeli. Artık günlük olarak giyinip süsleniyor; sizi şehirde olan biten, kaçırmamanız gereken etkinliklerden haberdar ediyoruz.


Siteyi çerçeveleyen görsele tıklayarak ilgili sayfaya gidebilirsiniz.


Eğer reklamverenseniz, bize (0212) 287 19 90 no’lu telefondan veya reklam@ajansmedya.com adresinden ulaşabilirsiniz.

×

Şehirde Ne Var?

İstanbul'un Yaşam Rehberi

İstanbul’da Tenis


Nisan, 2008


İstanbul'da nerede tenis oynamayı öğrenir, ilerletir, alışkanlık haline getirirsiniz?

Tenisin geçmişi yaklaşık 1000 yıl öncesine uzanıyor. Haçlılar, Orta Asya’da oynanan bu oyunu 12. yüzyılda Avrupa’ya getirdi. Zengin İngiliz ve Fransız asilzâdeleri betondan yapılma dört duvar içinde ve üstü bir fileyle kapalı sahalarda, çıplak ellerle tenis oynarlarmış. Sonra oyuncular topa ellerinin nasırlaşmasını önlemek için eldivenlerle, en sonunda da raketi andıran bir sopayla vurmaya başlamışlar. 1874 yılında kısa yoldan köşeyi dönmenin yollarını arayan İngiliz binbaşı Walter Clopton Wingfield, oyunun patentini aldı. İlk patentli ekipmanları da o tasarladı ve pazarladı. Bu tarihten sonra, tenis hızla yayılmaya başladı. 1875 yılında, İngiltere'de Marlylebone Kriket Kulübü tarafından ilk tenis kuralları belirlenip yayımlandı. Daha sonra tenis başka federasyonlara devredildi ve kurallar bugünkü halini aldı. Bu topraklara ise 1900’lü yıllarda İngiliz diplomatlar vasıtasıyla geldi.
Tenis bol yağ yaktıran ve vücuda koordinasyon, çeviklik ve esneklik kazandıran bir spor. Kasları ve eklemleri de güçlendiriyor. Rekabeti seviyorsanız, yarı eğlenceli yarı stresli maçlarla topa ve rakete hâkimiyetinizi sınayabilirsiniz.


Ali Göreç Tenis Akademisi
(0534) 241 58 54
www.aligorectenis.com
İTÖ Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı, Küçüksu Cad., Dr. Orhan Özdeş Sokak 4, Kandilli
1992-2003 Milli Takımlar antrenörü ve teknik direktörü Ali Göreç ve antrenör ekibi her seviyedeki tenisçinin hizmetinde. AGTA antrenörleri tarafından geliştirilen doğal hareket bazlı öğretim metodu, tenis öğrenim süresini kısaltıyor. Eğitimler top makinesi ve video analizle destekleniyor. Katılımcılar, 60 dakika boyunca eşzamanlı çalışıyor. Derslere katılmak için kulüp üyelisi olmanız gerekmiyor.

Çamlıca Tenis Kulübü
(0216) 557 68 01
www.clubde-tennis.com
Emniyet Mahallesi Vasıf Bey Sokak, Üsküdar
Profesyonel tenis eğitiminin yanı sıra tenisseverlere tüm yıl tenis oynamaya uygun bir ortam sunuyor. Tesiste sık sık büyük, genç ve çocuklar için tenis turnuvaları düzenleniyor. Uzun vade hedefleri ülkemizi yurtdışında temsil edebilecek sporcular yetiştirmek. İki kapalı tenis kortu, iki bistrosu, vitamin barı ve fitness salonuyla tenisseverler için yeterli bir tesis.

GD Tennis Academy
(0216) 470 87 24
www.gdtennis.com
Eski Üsküdar Yolu Sandoz Sitesi 7, İçerenköy
 Sporcular belirli periyotlar ile yaşlarına, seviyelerine ve ihtiyaçlarına göre gruplandırılarak, tenis antrenmanı, kondisyon, mental tenis eğitimi, video analizli teknik antrenman, koordinasyon çalışmaları, taktik gibi çalışmalarla eğitiliyor. Çalışmalar branşında uzman kondisyoner, spor psikoloğu, beslenme uzmanı, tenis antrenörü ve çeşitli eğitimciler tarafından programlanıyor. Sporcuların antrenman ve turnuva programları sezon başında yıllık olarak planlanıyor. 4-8 yaş arası için mini tenis okulu var.

İstanbul Tenis Kulübü
(0212) 229 18 73
www.istanbulteniskulubu.org.tr
Poligon Mahallesi Aydınlar Caddesi 3/A-1  İstinye, Sarıyer
1953 yılında Maçka'da kurulan İstanbul Tenis Kulübü 1990 yılında şu anki tesislerine taşındı. Tesiste sadece tenis yok. Yarı olimpik havuzda yüzme ve profesyonel hocalar eşliğinde fitness gibi sporlara da yer var. İstanbul Tenis Kulübüne üyelik ömür boyu. Üyelikten üye eşleri ve çocukları da yararlanabiliyor. Derneğe üye olabilmek için öncelikle iki kulüp asil üyesinden referans gerekiyor. Üye giriş bağışı olarak 1500 YTL (üç taksit halinde) ve 300 YTL yıllık kulüp aidatının peşin ödemek gerekiyor. Tenis oynamak isteyen üyeler yıllık 200 YTL tenis aidatı ödüyorlar. Misafirler için tenis kortundan yararlanmanın bir saati 20 YTL, iki kişiden bir saat için 30 YTL ücret alınıyor.

Kemer Golf & Country Club
(0212) 239 77 70
www.kg-cc.com
Uzunkemer Mevkii Göktürk Beldesi, Kemerburgaz
KG&CC'ın başlangıç, orta ve ileri seviye tenis kursları ile üyelerine hizmet veren tenis kulübü, yıl boyunca turnuvalara ve özel aktivitelere ev sahipliği yapıyor. Beş kapalı ve üç açık kortu ile yaz-kış tenis oynamaya imkân tanıyor.

Levent Tenis Kulübü
(0212) 279 27 10
www.leventteniskulubu.com
Akasyalı Sokak 3,  4.Levent
Levent Tenis Kulübü Derneği 1961 yılında kurulmuş. Köklü kulübün zeminleri, aydınlatması ve ölçüleri ile uluslararası standartlara sahip yedi açık kortu var. Kasım-Nisan ayları arasında kortların ikisi ısıtmalı kapalı kort olarak hizmet veriyor. Aerobik, kardiyo ve serbest ağırlık dallarında faaliyet gösteren fitness salonu, sauna ve masaj odası tesisin diğer artıları.

Swissôtel Maçka Tenis Kulübü
(0212) 326 11 00
Bayıldım Caddesi Maçka, Beşiktaş
Boğaz’a nazır, aydınlatmalı üç tenis kortu, deniz manzaralı kafeteryası, hijyenik ve klimalı soyunma odaları ile kişiye özel üyelik seçenekleri sunan Maçka Tenis Kulübü, Swissôtel’de faaliyet gösteriyor. Yaz aylarında 4-15 yaş arası çocuklar için, 16-18 yaş arası gençler için, hafta içi kadınlar için ve akşam saatlerinde çalışanlar tenis akademileri düzenleniyor. Üyeler arası yapılan turnuvalar ve aktiviteler yaz sezonunu canlandırıyor. Kulüpte hem üyelik sistemi hem de günlük giriş geçerli.

Tenis, Eskrim, Dağcılık Spor Kulübü
(0212) 262 90 80
www.tedclub.org.tr
Tarabya Bayırı Caddesi 80, Tarabya
1936 yılında kurulan TED, tenis, eskrim, dağcılık, basketbol ve masa tenisi olmak üzere beş branşta hizmet veriyor. 17 dönümlük arazide konuşlanmış TED’de 10 açık, dört kapalı ve bir balon kort var. TED her yıl dört tanesi uluslararası olmak üzere toplam 7 büyük turnuva düzenliyor. Bunların en büyüğü ve en ünlüsü toplam 100.000 dolar ödüllü “TED Open”. Tenis kortlarının yanı sıra yüzme havuzu, tam teşekküllü sağlık-kondisyon merkezi, saunası ve futbol-basketbol salonu da var. Kulübün bar, kafe gibi tesislerinde sosyal yaşam epey hareketli. TED üyeliği ömür boyu. Üyelikten üye eşleri ve çocukları da faydalanabiliyor. Grup üyeliklerinde özel şartlar uygulanabiliyor. Ya diğer sporlar? Eskrim derslerine başlangıç yaşı 8. Yetişkinler de özel eskrim dersi alabiliyor, üstelik eskrim için üyelik şartı aranmıyor. Dağcılık branşı her yıl çeşitli zirve tırmanışları yapıyor ve kamplar düzenliyor.
TOİST Yorum Girişi
  •  


  •  

  •   Captcha
Yeme
&İçme
| Bar&Club | Müzik | Sanat | Şehirde Ne Var? | Film | Tiyatro | Alışveriş | Kitap | LGBTİ | Müzeler | Seyahat | İstanbul Otelleri
Time Out İstanbul - Ajans Medya © 2015 Tüm hakları saklıdır.