Advertisement

Biliyoruz, esas önemli olan iç güzellik ama dışı da ihmal etmemeli. Artık günlük olarak giyinip süsleniyor; sizi şehirde olan biten, kaçırmamanız gereken etkinliklerden haberdar ediyoruz.


Siteyi çerçeveleyen görsele tıklayarak ilgili sayfaya gidebilirsiniz.


Eğer reklamverenseniz, bize (0212) 287 19 90 no’lu telefondan veya reklam@ajansmedya.com adresinden ulaşabilirsiniz.

×

Şehirde Ne Var?

İstanbul'un Yaşam Rehberi

Bisiklet Rehberi


Eylül, 2011
Yazar(lar): Uğur Şahin


‘İstanbul’un trafiği olmasa’ diye başlayan cümlelerinizi bir çift tekerlek ile değiştirin ve hayatınızın nasıl daha iyiye doğru evrildiğini görün. Spor yaparken gezin, kısa mesafelere trafiğe takılmadan gidin ve gittiğiniz yerde park sorunu yaşamayın; yani bu şehirde bisikletinizle mutlu olun. Haydi basın pedala!

Bisiklet bizim buralarda çocuk yaşta binilip ehliyet yaşına gelindiğinde bırakılan bir eğlence aracı olarak görüldüğü için takım elbisesiyle pedal çeviren işadamlarına, torununu arkasına oturtmuş ekmek almaya bisikletle giden dedelere rastlamak zor. Demiyoruz ki TEM otoyolunda veya trafiğin en sıkışık olduğu zamanlarda ana yollarda bisikletle takılın; ama İstanbul bisikletlilere bir yığın imkân sunuyor. Her şeyden önce dünyanın birçok şehrinde yaşayan insanların sahip olamadığı lükslere sahipsiniz: Boğaz’ın güzelliğini seyrederek, tarihî binaların havasını koklayarak gezme fırsatınız var.

 

Bisikletin faydalarını madde madde sıralayacak değiliz ama en azından fazla kilolardan, trafikten, otopark sorunlarından, hava kirliliğinden şikayet edenlerin bisiklete olumsuz bakmayacağını düşünüyoruz! Yayayken veya arabalıyken erişemeyeceğiniz birçok imkâna bisikletliyken erişebilirsiniz. Arabayla girmeye çekineceğiniz, ama yürüyerek gezmeye kalkarsanız da çok yorulacağınız gizli saklı kalmış güzel yerleri bisikletle kolayca keşfedebilirsiniz.

 

Biliyoruz; İstanbul bisikletin ana ulaşım araçlarından biri olduğu Avrupa kentleri kadar bisiklet-dostu sayılmaz ama bisiklet sürmeye elverişli yollar da birçok yerde mevcut. Bisiklet sürmek için sadece Adalar’a gitmeniz gerekmiyor!

Bisikletsever yollar

Bisiklet yollarının çoğunluğu spor veya keyif amaçlı bisiklet kullanmaya yönelik olarak yapılmış ama kendinizi sadece buralarla kısıtlamak zorunda değilsiniz. Yasalar 11 yaşını doldurmuş sağlıklı herkesin ehliyete gerek duymaksızın trafikte bisiklet kullanabileceğini söylüyor (bisiklet yolunun olmadığı yerlerde).

Boğaziçi’nde sahil yolunda bisiklet kullanmak özellikle hafta sonları trafiğin sıkışık olduğu vakitlerde önemli bir zaman tasarrufu sağlar! Bu yolu kullanırken semtlere girip sokakları da turlayabilirsiniz. Dokusunu koruyabilmiş Boğaziçi semtlerinde, parke sokaklarda çiçek kokuları arasında gezinebilirsiniz.

 

Bisikletlerin dönen tekerlekleri bazen bir kısım dört ayaklı ve havlayan dostlarımızın fazla ilgisini çekebiliyor. Bu ilgiyle karşılaşıldığında sakin olunmasında ve kaçılmamasında yarar var. Zira genellikle sakin olunup beklenildiğinde dostlarımız sakinleşiyor. Onları kaçırtacak bir takım elektronik cihazlar da piyasada bulunabiliyor ama ne kadar ihtiyaç duyacağınız tamamen size bağlı.
Yok, ila trafiksiz yolda kullanırım diyorsanız aşağıdaki istikametlere yönelin.


Caddebostan sahil Sadece Caddebostan değil elbet. Fenerbahçe yakınlarında başlayıp Bostancı’ya kadar yaklaşık beş kilometre tüm sahil boyunca uzayan bir bisiklet yolu var. Yayaların yanında kendi çizgileriyle ayrılmış bu yol hafta sonları çokça bisikletli tarafından dolduruluyor. Henüz bisiklet yolu kavramını ülke olarak içselleştiremediğimiz için yayalara ve otoparklara giriş çıkış yapan araçlara dikkat edilmesinde fayda var.
Bostancı-Kartal sahil Aslında bu yol yukarıda bahsettiğimiz bisiklet yolunun devamı niteliğinde ama bisikletçiler tarafından genelde iki ayrı parkur olarak kullanılıyor. İDO iskelesinden sonra yeniden başlayıp Kartal’a kadar uzanan sahil şeridinde bisikletlilere bir şerit yapılmış durumda.
Fenerbahçe, Ataköy bisiklet yolları: Anadolu ve Avrupa yakasındaki bu semtlerde sokak aralarında bisiklet yolları mevcut.
Bakırköy-Zeytinburnu sahil Avrupa yakasının bu sahil şeridinde de uzun bir bisiklet yolu bisikletlilerin hizmetinde. Tıpkı Anadolu yakasındaki sahil gibi burda da hafta sonları mangalcıların zaman zaman bisiklet yollarını tıkadığından şikayet ediliyor.
Belgrad Ormanları Hafta sonları çok trafik olabiliyor ama İstanbullu bisikletçilerin çok tercih ettiği rotalardan biri. Orman içinde zorlu yollara girilecekse uygun kalın lastikler tercih edilmesinde fayda var.
Polonezköy Orman içinde yürüyüş ve bisiklet parkurları mevcut. Kendi bisikletinizle gidebilir veya oradan kiralayabilirsiniz.
Büyükada Tabii ki de, motorlu taşıtların yasak  olduğu Büyükada bisiklet deyince ilk akla gelen yerlerden. Şehir hatları vapurlarına bisikletinizle binebiliyorsunuz. Bisikletiniz yoksa veya taşımak istemiyorsanız adada kiralamak da mümkün. Faytonların büyük tur güzergâhından giderseniz toplam tur 12 km sürüyor.
Koru ve kasırlar Emirgan Korusu, Yıldız Korusu, Hidiv Kasrı, Beykoz Korusu gibi yeşil parkların içinde de bisikletle gezinmek mümkün. Tabii çoğunluğu yamaç veya tepelerde bulunan bu korularda yokuş tırmanmayı zulüm değil de keyif olarak görüyorsanız.

 

Bisikleti doğru seçmek ve gerekli malzemelerle birlikte kullanmak hem güvenliğiniz hem de keyfiniz açısından önemli. Bisiklet almak istiyorsanız ilk karar vermeniz gereken şey hangi tür bisiklet alacağınız... Akrobasi meraklılarına hitap eden veya özel pistlerde hız amaçlı kullanılan tipleri konumuz dışında bırakırsak belli başlı şu türleri sıralayabiliriz:

 

Şehir bisikletleri: Genelde 28” jant ebadına sahip bu bisikletler asfalt şehir yollarına çok uygun. Tasarımında genellikle konfor hedefleniyor.
Yarış / yol bisikletleri: İnce lastikleri, kendine has özel aerodinamik yapısıyla yarışlardan bildiğimiz bisiklet türü. Hıza göre tasarlanmışlardır.
Dağ bisikletleri: Genelde 26” janta sahip olan bu bisikletler kalın lastikleriyle daha zorlu yollarda kullanılmaya imkân sağlar. Patika yollarda ve hatta modeline göre zor dağlık yollarda bile kullanılabilir.
Katlanır bisikletler: Taşıma ve saklama kolaylığı isteyenlere hitap eden bu bisikletler değişik ebatlarda mevcut ama küçük 20” jantlı olanların ergonomi/performans dengesini en iyi sağlayanlar olduğu söyleniyor. Bir dakikadan az sürede katlanabiliyor ve çok küçük yer kaplıyor.
Tandem bisikletler: Yine iki tekerlekli ama aynı zamanda iki tane de selesi ve iki tane pedal seti olan bisikletler. Aynı bisiklet üzerinde birlikte pedal çevirmek isteyen çiftler için.

 

Nereden alınır?

İstanbul yollarında ince lastikli bisiklet kullanacaksanız önünüze çok iyi bakmalı ve her zaman çok dikkatli olmalısınız! Yol güzergâhına parelel yerleştirilmiş mazgalların deliklerine giren bir tekerlek çok ciddi yaralanmalara sebep olabilir! Onun haricinde üst üste dökülmüş asfaltlar yükselti farklarına sebep olabiliyor, ayrıca önünüze çıkan çukurluklar da hem dengenizi bozabilir hem de tekerlekte sorunlara yol açıp sizi yolda bırakabilir.

 

Kask, eldiven, uygun bisiklet kıyafetleri (forma, tayt), gözlükler bisiklet kullanırkenki güvenlik ve konforunuzu arttıracak unsurlar. Özellikle  düşme riskine karşı kask kullanmak çok önemli.

Alacağınız bisiklet türüne karar verdikten sonra öncelikle boyunuza uygun bir kadro (iskelet) yüksekliği seçmelisiniz; bunun için satıcınızdan yardım alabilirsiniz. Daha sonra bisikletin sahip olduğu donanıma, yapıldığı malzemeye, ağırlığına göre geniş bir fiyat aralığı çıkacak karşınıza. 200-300 TL gibi fiyatlardan başlayıp 10 bin TL’leri aşan fiyatlara kadar bir çok marka ve model mevcut! İhtiyacınıza ve bütçenize göre karar vermesi sizden.

 

İstanbul’da bisiklet veya aksesurlarını almak için başvurabileceğiniz mağazalardan bazıları şunlar:

Decathlon (0212) 640 05 12 Forum İstanbul, Bayrampaşa Her gün 10.00-22.00 arası açık. Kredi kartları geçerli.

Delta Bisiklet (0216) 450 66 30 Bağdat Caddesi 9/A, Kızıltoprak. Pazar 10.00-19.00; diğer günler 08.30-20.00 arasında açık. Kredi kartları geçerli. 

Yeşil Bisiklet (0216) 363 58 36 Lalezar Sokak 6/A, Selamiçeşme. Pazartesi hariç her gün 09.30-19.00 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

Bike and Outdoor (0212) 259 74 76 Barbaros Bulvarı 63, Beşiktaş Pazar hariç her gün 10.00-22.00 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

 

Nereden kiralanır?

Bisiklet almayı düşünmüyorsanız günübirlik ve saatlik de kiralayabilirsiniz. Bisiklet kiralamanın en yaygın olduğu Büyükada’da birçok bisiklet kiralayan mağaza mevcut. Alacağınız bisikletlerin frenlerini, viteslerini ve lastiklerini iyice kontrol etmenizde fayda var. Her yaz adada bisiklet kazalarından yaralanmalar oluyor. Eren Bisiklet (Fenerbahçeli Lefter Sokak 45, Büyükada (0216) 382 33 22), Bisikletçi Fehmi (Çınar Caddesi 24/D, Büyükada  (0216) 382 57 03), Bisikletçi Selami Usta (Fenerbahçeli Lefter Sokak 28, Büyükada (0536) 202 00 51) adada bisiklet kiralayabileceğiniz yerlerden bazıları. Kiralama ücretleri bisikletine ve hafta içi/hafta sonu olmasına göre değişiyor ama genelde saati 4-5 TL, günlüğü de 10-15 TL’ye kiralanıyor.

 

BİR BİSİKLETLİYE SORDUK
Henüz bisikletin İstanbul’da günlük hayatın parçası olması kolay görünmese de bunu yapmış olanlar da var. İTÜ öğrencisi Hakan Kaçmaz, bunlardan biri.

Günlük hayatında ne sıklıkta bisiklet kullanıyorsun?
Neredeyse her gün kullanıyorum gerek okula giderken ulaşım amaçlı olarak, gerekse hafta sonu zevk ve spor için.

 

Okula bisikletle gitmek seni nasıl hissettiriyor? İnsanların tepkileri nasıl?
Havalı! Yaklaşık sekiz yıldır araba kullanıyordum, bisiklete ise sadece hafta sonları biniyordum. Yaklaşık bir yıl önce Taksim’deki okuluma yakın bir yer olarak Osmanbey civarına taşındım ve bisikletimi ulaşım için de kullanmaya başladım. Ve sadece birkaç ay sonra gereksiz olduğuna karar verip arabamı sattım.

Okul kapısında beni bisikletle görenlerin yüzlerinde bir gülümseme oluşuyor belki de komik görünüyorum ama istisnasız konuştuğum herkes böyle bir imkânı olmasını istediğini söylüyor. Okula bisikletle gelen yaklaşık 10 kişi tanıyorum ve bu sayı her geçen yıl artıyormuş gibi geliyor.

 

Critical Mass sana ne ifade ediyor? Bu yolla bisikletin yaygınlaşması için bir etki yaratılabilir mi sence?
Critical Mass oluşumuyla tanışmam çok ilginçti. Bisikletle ilgili olduğumu bilen bir arkadaşım bisiklet alırken kendisine yardımcı olmamı istedi. Arabayla Bağdat Caddesi’nde giderken dikiz aynamdan baktığımda arkamda yolun tamamını bisikletlerin kapladığını gördüm, çok şaşırtıcı ve beni çok mutlu eden bir görüntüydü. Ne olduğunu çok merak ettim ama öğrenememiştim. Bir-kaç hafta sonraysa Facebook üzerinden Critical Mass adında bir etkinlik daveti geldi ve gördüğüm şeyin ilk Critical Mass etkinliği olduğunu anladım. O günden beri de elimden geldiğince her ay katılmaya çalışıyorum. Elbette bu kadar çok bisikleti bir arada hem de trafiğin içinde görmek insanların fark etmesini sağlıyor ve bu farkındalık uzun vadede olumlu etki yapıyor. Bence istediğimiz etkiyi yaratmasa bile kalabalık ve rengârenk bir şekilde trafikte bisikletle dolaşmak çok keyifli. 

 

İnsanların ve sürücülerin siz yollardayken davranışları nasıl oluyor?
Trafikte bisiklet kullanmak çok kolay bir şey değil çünkü sürücüler bisikletin de trafiğin bir parçası olduğunu kabullenmiyorlar. Bisiklete binerken kask, eldiven ve gözlük kullanmak çok önemli. Birincisi güvenlik için şart, ikincisi ise trafikte ciddiye alınmanızı sağlıyor. Sürücüler sizi bu şekilde gördüklerinde ister istemez kabulleniyorlar ve rahat ediyorsunuz. Bisiklet kullanan insanlar yolda bisikletli birini gördüklerinde mutlaka bir olumlu bir tepki veriyorlar, arabada korna çalarak kaldırımda ise el sallayarak ya da en azından başıyla ufak bir selam vererek kendilerini belli ediyorlar. Bu durum benim çok hoşuma gidiyor ve ben de aynı şekilde davranıyorum.

 

Dünya pedal endeksi
Pekin  Yaklaşık 14 milyon çalışanın yüzde 20’si işe giderken bisiklet kullanıyor. Sayısı hızla azalsa da hâlâ 10 milyonun üzerinde bisikletle Pekin dünyada açık ara birinci sırada. Çin genelinde de yaklaşık 420 milyon bisiklet kullanılıyor.

Amsterdam  Dünyada bisikletin en yaygın kullanıldığı büyük şehirlerden birisi ve yaklaşık 500 bin bisiklet bulunuyor. Toplam uzunluğu 400 km’yi bulan bisiklet yolları tüm araba yollarının kenarında ayrılmış bir şekilde mevcut. Bisikletler için ayrı kırmızı ışıklar, ayrı bir trafik düzeni, büyük park yerleri var. Ulaşımın yaklaşık yüzde 40’ı bisikletlerle sağlanıyor. Amsterdam Merkez Tren İstasyonu’nda 7000 bisikletlik bir bisiklet park yeri bulunuyor.
Paris Vélib isimli dünyanın en büyük bisiklet paylaşım sistemine ev sahipliği yapıyor. İsmi bisiklet anlamındaki ‘vélo’ ile özgürlük anlamındaki ‘liberté’ kelimelerinin birleşmesiyle oluşturulmuş. 2007’de yedi bin bisikletle başlatılmış ama şu anda 20 binin üzerinde bisiklet ve yaklaşık 1500 istasyonla hizmet veriyor. Bisikletler istasyonlardan alınıyor, ilk yarım saat ücret ödenmiyor fakat sonra her yarım saat için 1-4 Euro alınıyor. Yaklaşık her 300 metrede bir bulunan istasyona iade ediliyor.
Kopenhag Pratikte herkesin bir bisikleti var. Çalışanların yüzde 30-35’i işe bisikletle gidiyor. Kopenhag bisiklet alt yapısını geliştirmek için yılda 10-20 milyon dolar harcıyor.

 

Deneme bölgesi Sultanahmet

Avrupa'nın birçok kentinde uygulanan bisiklet kiralama sistemi bir süre önce İBB tarafından Sultanahmet bölgesinde de denenmeye başladı. Şimdilik sadece 35 bisiklet mevcut fakat sistem ilgi görürse sayının artırılması planlanıyor. Her ne kadar bölgenin inişli çıkışlı yapısı ve bölünmüş bisiklet yollarının olmaması gibi olumsuzluklar olsa da bu sistemin gelişi İstanbul'da bisikletin yaygınlaşması açısından olumlu bir gelişme!

 

Critical Mass

1992 yılında San Francisco’da bisikletliler şu anda 325 şehirde olduğu tahmin edilen bir eylem başlattılar. İlk gerçekleştirdikleri eylemden sonra ‘Retourn of the Scorcher’ belgeselini izlerken ‘critical mass’ (kritik yoğunluk) kavramıyla tanıştılar. Çin’de ışıksız kavşaklarda bisikletlilerin belli bir yoğunluğa ulaşınca geçiş üstünlüğü elde etmesi durumuna İngilizce’de ‘critical mass’ deniyordu. Bunun üzerine bu eyleme Critical Mass ismini verdiler.

 

Çevreci bisikleti yaygınlaştırmak, trafikte bisikletlerin de olduğuna dikkat çekmek, bisikleti özendirmek maksadıyla her ay birkaç saatliğine yolları ‘kritik yoğunluk’ elde ederek ele geçirmeye çalışıyor bisikletliler. İstanbul’da iki defa Critical Mass etkinliği yapılıyor. Her ayın son cumartesi günü Anadolu yakasında Göztepe Parkı’nda buluşuluyor. Avrupa yakasındaysa her ayın ikinci cumartesi günü Taksim’de toplanılıyor. İki etkinlik de saat 17’de başlıyor. Grubun bir lideri veya başkanı yok. Güzergâh birlikte belirleniyor ve hep beraber yollar bisikletlerle dolduruluyor!

 
CENGİZ KARABULUT

07.09.2011 16:19

merhaba. Bizi aydınlattıgınız için teşekkürler.İstanbul anadolu yakasında kalıyorum.Bende bu konuda aktif çalışmak istiyorum aktiviteleri mail atabilirseniz bende katılabilirim. iyi günler

Hasan saral

18.05.2012 09:44

Biraz önce ilkokula bisikletle gitmek isteyen oğlumla baraber okula gittim. kapıdaki bekçi kesinlikle içeri almam dedi. Ya herkes bisikletle okula gelirse dedi. müdürle görüştüm ilginç bir öneri şu an izin vermeyiz. Belki okulun sonlarına doğru öğrenciler azalırsa izin veririz dedi. Biz bisiklete nasıl sahip çıkacağız ya herkes okula bisikletle gelirse dedi. çok öfkeliyim 38 senedir halen alışamadım bu ülkeye. Alışmakta istemiyorum.

melek ırmak

08.08.2012 12:28

mrb 23 yasında bır bayanım bugune kadar hıc bısıklet kullanmadım ama ogrenmeyı cok ıstıyorum ogrenebılecegım yada kurs alabılecegım bır yer onerebılır mısınız bu konuda yardımcı olabılırsenız cok sevınırım ...

Esra İz

16.12.2012 19:17

Istanbul'da Bisikletli Ulaşım Çalıştayı 18 Aralık 2012 tarihinde Salt Galata'da gerçekleşecek. Detaylar burada: http://www.embarqturkiye.org/node/138

TOİST Yorum Girişi
  •  


  •  

  •   Captcha
Yeme
&İçme
| Bar&Club | Müzik | Sanat | Şehirde Ne Var? | Film | Tiyatro | Alışveriş | Kitap | LGBTİ | Müzeler | Seyahat | İstanbul Otelleri
Time Out İstanbul - Ajans Medya © 2015 Tüm hakları saklıdır.