Advertisement

Biliyoruz, esas önemli olan iç güzellik ama dışı da ihmal etmemeli. Artık günlük olarak giyinip süsleniyor; sizi şehirde olan biten, kaçırmamanız gereken etkinliklerden haberdar ediyoruz.


Siteyi çerçeveleyen görsele tıklayarak ilgili sayfaya gidebilirsiniz.


Eğer reklamverenseniz, bize (0212) 287 19 90 no’lu telefondan veya reklam@ajansmedya.com adresinden ulaşabilirsiniz.

×

Şehirde Ne Var?

İstanbul'un Yaşam Rehberi

Plazalar


Kasım, 2011
Yazar(lar): Nihan Güneli


İş dünyasının artan istek ve ihtiyaçlarına büyük şehirlerdeki yer sıkıntısı tuz biber olunca çok sayıda insanı olabildiğince dar alanlarda istihdam edebilmek zorunluluk oldu. Günümüzde plazaların yapımını yalnızca yerden kazanma işlevselliğine bağlamak yeterli mi? Belki de. Ama plaza tutkusunu, insanoğlunun gökyüzüne olan zaafıyla açıklamak da mümkün.

KANYON

Büyükdere Caddesi 185, Levent

Yapım Yılı 2006

Mİmarı Tabanlıoğlu Mimarlık ve Jerde Partnership

Uzunluğu 130 metre

Toplamda 250.000 m2’lik kapalı alana sahip plazanın ofis bloğu 26 katlı. Beşiktaş, Şişli ve Levent’in kesiştiği yerde daha önceden Eczacıbaşı İlaç Fabrikası’nın bulunduğu noktada inşa edilen yapı, en şiddetli depreme dahi dayanabilecek şekilde tasarlandı. Yapıldığı sene pek çok mimari ödülü kucaklayan Kanyon’un ofis bloğunda saydamlık ön planda. Bir cephesinde yere kadar camlarla doğal ışığı kontrol edebilmek için güneşkırıcılar kullanılıyor. Eczacıbaşı şirketleri ofislerin çoğuna hakim. Sephora, Merrill Lynch, Google, BCG, Regus gibi her telden prestijli şirketin Türkiye ofisleri Kanyon’un diğer sakinleri.

Çalışan Gözünden Kanyon’un metroyla doğrudan bağlantılı oluşu, Levent gibi kritik bir noktada hayati önem taşıyor. Tam teşekküllü bir alışveriş merkezinin bir parçası olmak öğle aralarını alışveriş ve yeme-içmeyle şekillenen kaçamaklara çeviriyor.

 

 

METROCITY

Büyükdere Caddesi, Levent

Yapım yılı 2003

Mimarı  Doğan Tekeli-Sami Sisa

Uzunluğu  120 metre

İstanbul’un en işlek alışveriş merkezlerinden biri olan Metrocity’nin üzerinde yükselen üç bloğun ikisi konut, cadde üzerindeki 24 katlı üçüncü blok ise ofis olarak tasarlandı. Levent’in merkezi konumu ve şehrin diğer iş bölgelerine yakınlığı Metrocity ofislerinin değerini belirliyor.

Çalışan Gözünden Alışveriş merkezine nazır her ofis binası gibi Metrocity çalışanları da imkânların çeşitliliğinden her öğle arasında faydalanıyor. Dört duvar ritüelinden bunalanların Levent çarşısına yatay geçiş yapma şansı var. Doğrudan metro bağlantısı sayesinde ulaşım da sıkıntı değil.

 

İŞ KULELERİ

Büyükdere Caddesi, Levent

Yapım Yılı  2000

Mimarı Doğan Tekeli-Sami Sisa & Swanke Hayden Connel International

Uzunluğu 181 metre

Türkiye İş Bankası’na ait üç gökdelenden oluşan İş Kuleleri, yıllar boyunca Türkiye’nin en uzun binası unvanını taşıdı. Bu unvanı geçtiğimiz aylarda İstanbul Sapphire’e kaptırsa da İş Kuleleri, akıllı bina konseptinin öncülerinden biri oluşuyla İstanbul’un mimari hafızasına kazındı. Uzun boylu birinci kule, bankanın genel müdürlüğünü ağırlıyor. Yer seviyesinden itibaren 41 kata sahip yapının birinci kulesinde 3000’den fazla kişi çalışıyor. İş çıkışlarındaki tabloyu siz düşünün… İkiz kulelerden birinde Şişecam var, diğeri ise Fitch Ratings’in de dahil olduğu kalburüstü şirketlere kol kanat geriyor.

Çalışan Gözünden İş Kuleleri, minik ama yeterli bir çarşıya sahip. Çarşıda mağazaların yanı sıra pastaneden fast-food restoranına, SushiCo’dan Minnesota Pizza&Grill’e farklı tatlarda mekânlar var. Üçüncü kulenin girişindeki Mirror Ball Restaurant, ağırbaşlı iş toplantılarının adresi. İş Kuleleri bünyesindeki İş Sanat Kültür Merkezi ve Kibele Sanat Galerisi, plaza insanları için büyük nimet.

 

TEKFEN TOWER

Eski Büyükdere Caddesi 209, Esentepe

Yapım Yılı 2003

Mimarı  Swanke Hayden Connell Mimarları

Uzunluğu  118 metre

Japonya ve Kanada konsolosluklarını da bünyesinde barındıran Tekfen Tower, toplamda 33.000 m2 ofis alanına sahip. 28 katlı plazanın yalnızca birkaç katı Tekfen Holding tarafından kullanılıyor, geri kalan ofisler diğer işletmelere kiralanıyor. Mimarisiyle gökdelenlerin çirkin ve soğuk olduğuna dair inancı sarsıyor.

Çalışan Gözünden Tekfen Tower, benzerleri gibi bünyesinde bir alışveriş merkezi barındırmasa da çalışanlarının primer ihtiyaçlarını karşılayan düşünceli bir plaza. Ulaşımın kolaylığı, katların düzenli yerleşimi, kaliteli ortak alanları Tekfen Tower’ı çalışanlar için cazip kılıyor.

 

TRUMP TOWERS

Mecidiyeköy Yolu Caddesi, Şişli

Yapım Yılı 2011

Mimarı  Brigitte Weber Mimarlık Ofisi

Uzunluğu  154 metre

Emlak devi Donald Trump’ın imzasını taşıyan Trump Towers hangi ara yükseliverdi, hatırlamak zor. Şişli-Mecidiyeköy silüetine çarpıcı mimarisiyle katkıda bulunan Trump Towers’ın 39 katlı konut kulesinde yaşam başladı. Ofis katları ise heyecanla global sakinlerini bekliyor. Burada çalışanları sadece üst sınıf bir mimari ve yüksek teknoloji değil, gelişmiş hizmetleri ile ‘New Work’ olarak tabir edilen yepyeni bir çalışma anlayışı karşılayacak. 37 katlı kule çeşitli büyüklüklerde bölünebilir ofisler için planlanmış. 187-761 m2 arasında değişen toplam 85 ofis arasında dubleks ve balkonlu olanlar da var.

Çalışan Gözünden 43.000 m2’lik bir alışveriş merkezi dünya markalarını ve her zevke uygun yeme-içme seçeneklerini barındırıyor. Yapının metroyla ve metrobüsle doğrudan bağlantısı var.

 

SUN PLAZA

Dereboyu Caddesi Bilim Sokak 5, Maslak

Yapım Yılı 2005

Mimarı Tanju Edige

Uzunluğu  147 metre

Sun Plaza, beş bodrum kat, zemin kat, asma kat, 28 normal kat ve iki penthouse katı olmak üzere toplam 37 kattan oluşuyor. Shaya, Deloitte gibi uluslararası şirketlerin bulunduğu Sun Plaza’ya girişler pek fütüristik, kapılarda retina tanıma teknolojisi kullanılıyor.

Çalışan Gözünden Girişte yer alan Starbucks şubesi hafta içi 07.00-19.30 arasında dopamin krizlerini dindiriyor. Eat Ekmek Arası tatlar, plaza insanlarının koşuşturmacalı dünyasında muhtaç olduğu atıştırmalıkların adresi. 31. kattaki SunRoof Restoran, panoramik İstanbul manzarasına sahip.

 

WINDOWIST TOWER

Eski Büyükdere Caddesi 26, Maslak 

Yapım Yılı 2011

Mimarı  Nezihi Tekinel

Uzunluğu 75 metre

Maslak’ta yer alan Windowist Tower, Türkiye’de ilk defa yedi yıldızlı ofis kiralama hizmeti sunuyor. Plazada çeşitli düzen, boyut ve kiralama seçenekleri ile esnek ofis alternatifleri var. Kiralanabilen toplantı odaları, her katta resepsiyon ve kişisel asistan, zengin ofis malzemeleri ile donatılmış Xerox Odası gibi ayrıcalıklar Windowist Tower’ın artıları.

Çalışan Gözünden Windowist Tower, asık suratlı bir ofis binasından ibaret değil. Gezi İstanbul’un bir şubesi ve İstanbul’un ilk buz barı IceBar burada.

 

NUROL PLAZA

Büyükdere Caddesi 257, Maslak

Yapım Yılı  1997

Mimarı  Turgut Toydemir

Uzunluğu  147 metre

Maslak’ın en işlek plazalarından biri Nurol Plaza, aynı mimari niteliklerde iki bloktan oluşuyor. Her iki blokta da 710 metrekarelik 19 ofis katı var. Katların farklı cepheleri Boğaz ya da Karadeniz manzaralarıyla taçlanıyor. Nurol Plaza, Maslak’ın  can alıcı bir noktasında, Atatürk Oto Sanayi Sitesi’nin tam girişinde. Bu jeopolitik konumu sayesinde devler liginden firmalar Nurol Plaza’da konuşlanıyor. Wella, Nestlé, Nike plazanın şanlı şöhretli sakinlerinden.

Çalışan Gözünden Maslak, plaza insanlarının anavatanı. Öğle aralarında plazalar mevkiinde dolaşan döpiyesli, takım elbiseli sayısının haddi hesabı yok. Nurol Plaza çalışanları da Maslak’ın hareketli yeme-içme sahnesinden payına düşeni alıyor. Plazanın pek paylaşımcı Facebook hesabından anlaşıldığı üzere, dört duvar arasında birlik-beraberlik duygusu yoğun yaşanıyor.

 

SÜZER PLAZA

Askerocağı Caddesi 9 Elmadağ, Şişli

Yapım Yılı  2001

Mimarı  Stüdyo 14

Uzunluğu  153 metre

İstanbul’un mimari geçmişinin en tartışmalı binası karşınızda. Dolmabahçe üzerinden denizi görmek istiyorsanız her yönden, her açıdan karşınızda. Bu devasa yapının bir kısmı bildiğiniz üzere The Ritz Carlton’a ait. Bir kısmı konut, ufaktan hallice bir de çarşısı var. Geri kalan katlarda ise mesai kabilesi yaşıyor. İş dünyasında prestijli bir konum sayıldığını, plaza sakinlerinden de çıkarabilirsiniz. Sermaye Piyasası Kurulu, Merkezi Kayıt Kuruluşu, Avustralya ve Kosta Rika başkonsoloslukları gibi ağır, oturaklı kurumların yanı sıra pek çok uluslararası şirketin Türkiye ofisleri burada.

Çalışan Gözünden İnönü Stadyumu’ndaki maçların Süzer Plaza ofislerinden HD kalitesinde izlenebildiği varsayımından yola çıkarak, plazanın en şanslı çalışanlarının Beşiktaş taraftarları olduğunu düşünüyoruz. Ama ofis çalışanının en büyük hayali iş çıkışı The Laveda Spa’da kendini çekik gözlü terapistlerin eline teslim etmek olmalı.

 
TOİST Yorum Girişi
  •  


  •  

  •   Captcha
Yeme
&İçme
| Bar&Club | Müzik | Sanat | Şehirde Ne Var? | Film | Tiyatro | Alışveriş | Kitap | LGBTİ | Müzeler | Seyahat | İstanbul Otelleri
Time Out İstanbul - Ajans Medya © 2015 Tüm hakları saklıdır.