Advertisement

Biliyoruz, esas önemli olan iç güzellik ama dışı da ihmal etmemeli. Artık günlük olarak giyinip süsleniyor; sizi şehirde olan biten, kaçırmamanız gereken etkinliklerden haberdar ediyoruz.


Siteyi çerçeveleyen görsele tıklayarak ilgili sayfaya gidebilirsiniz.


Eğer reklamverenseniz, bize (0212) 287 19 90 no’lu telefondan veya reklam@ajansmedya.com adresinden ulaşabilirsiniz.

×

Şehirde Ne Var?

İstanbul'un Yaşam Rehberi

Adalar


Haziran, 2009


İstanbul'da denize ayağımızı sokabileceğimiz bir başka destinasyon, Adalar...

Şehre yaklaşık bir saat uzaklıktaki Adalar’ın hepsinden denize girilebiliyor. Her ne kadar yıllar öncesinin tertemiz, gönül rahatlığıyla girilen denizi olmasa da, İstanbul’dan uzaklaşamayacak bünyeler için ideal bir seçenek. Adalar Marmara Denizi’nde konuşlanmış oldukları için Karadeniz sahilindeki plajlara göre deniz burada daha sakin…

Büyükada
Adalar’ın en büyüğü ve en popüleri Büyükada’da toplam dört plaj bulunuyor: Nakibey Plajı, Kumsal Plajı, Prenses Plajı, Yörük Ali Plajı. Maden semtindeki Nakibey Plajı’na yürüyerek veya fayton ile gidilebiliyor. Kumsal semtinde bulunan Kumsal Plajı’na aynı şekilde yürüyerek ya da fayton ile varmak mümkün. Prenses Plajı’na iskele yanından motorlu tekne seferleri var, yürüyerek veya fayton ile de gidebilirsiniz. Adanın en ünlü plajı Yörük Ali’ye iskele yanından motorlu tekne seferleri ücretsiz yapılıyor. Plajın restoran ve kafe-barı mevcut. 20 TL ücret karşılığında şezlong, şemsiye, kabin, duş kiralanabiliyor. Plaj kumdan oluşuyor, deniz biraz soğuk ama genelde temiz. Özel yatlar genelde adanın güney tarafına demirliyor. Tüm adalarda olduğu gibi burada da su sporları tesisi var. Adada güzel yemek yiyebileceğiniz restoran ve kafeler var. Büyükada’ya, denize girmeseniz de, özellikle Heybeliada tarafından denizi izlemek için bile gitmeye değer.

Façyo Restaurant
(0216) 382 60 63
Gülistan Caddesi 26, Büyükada
Kabak tava 8 TL
Mezeler 6 TL

Kıyı Restaurant
(0216) 382 56 06
Çiçekli Yalı Sokak 2, Büyükada
Kalamar tava 15 TL
Roka salatası 5 TL

By Şükrü- Kalamari Restaurant
(0216) 382 12 45
Gülistan Caddesi 16, Büyükada
Balık çorbası 10 TL
Karides salatası 15 TL

Heybeliada
İkinci büyüklükteki Heybeliada’da deniz maalesef son yıllara göre hayli kirli. Çam Limanı, yalnız Heybeliada’nın değil, tüm adaların en geniş koyu. Burada tekne ve yatlar demirliyor. Değirmen Burnu adı verilen bölgede adanın en büyük plajı var, burası adada en çok tercih edilesi yer. Heybeliada Su Sporları Kulübü’nün olimpik tesisleri de burada, dolayısıyla plajda su sporları yapmak mümkün. Çam Limanı ve Değirmenburnu bölgelerinde birkaç iyi restoran ve kafe bulunuyor.

Ada Restaurant
(0216) 351 94 38
Ayyıldız Caddesi 46, Heybeliada
Kalamar ızgara 15 TL
Piliç pirzola 8 TL

Mavi Restaurant
(0216) 351 01 28
Yalı Caddesi 29, Heybeliada
Patates salatası 5 TL
Midye salma (tanesi) 3 TL

Burgazada
Adaların en küçüğü olan Burgazada’nın plajı, adanın arka tarafındaki Kalpazankaya adı verilen bölgede yer alıyor. İskelede vapurdan indikten sonra sola dönüp sahil yolunu takip ediyorsunuz ve Kalpazankaya’ya ulaşıyorsunuz. Her adada bulunan Yelken ve Su Sporlan kulüplerinin ilki ve en meşhuru Burgaz Adası’nda bulunuyor. Buranın doğu tarafının ucunda, fener bulunan bir burun var ki bu nokta günbatımı manzarasıyla meşhur.

Kalpazankaya Restaurant
(0216) 381 15 04
Kalpazankaya Yolu 26, Burgazada
Tereyağında karides 15 TL
Tandır kebabı 22 TL

Kınalıada
İstanbul’a en yakın ada olan Kınalıada’nın denizi hayli temiz, plajı ise adanın arka tarafında bulunan Ayazma Plajı. Su Sporları Kulübü'nün olimpik havuzlu tesislerinde su sporları yapılabiliyor.

Mimoza Restaurant
(0216) 381 52 67
Çarşı Caddesi 8, Kınalıada
Ermeni pilakisi 6 TL
Tereyağında ciğer 8 TL

Ada vapuru yandan çarklı
Eğer ki kendi özel tekneniz yoksa, adalara ulaşmak için burayı okuyun. Toplu taşıma imkanlarıyla adaların hepsine gitmek mümkün. Vapuru tercih edenler, özellikle hafta sonları yaşanan kalabalığı şimdiden göze alıp yola çıkmalı, aksi halde evinde oturmaya devam etmeli bizden söylemesi!

Adalar’a Bostancı, Kadıköy, Sirkeci, Kartal, Kabataş’tan vapur, Bostancı, Kartal ve Maltepe’den motor, Bostancı, Kabataş’tan deniz otobüsü kalkıyor. Bu toplu taşıtların Adalar’a uğrama sırası Kınalıada, Burgazadası, Heybeliada ve Büyükada…

Vapurlar hafta içi ve cumartesi günleri en erken 06.50, en geç 23.00’te Kabataş’tan kalkıyor, sırasıyla Kadıköy, Bostancı’ya uğrayıp Kınalıada, Bozcaada, Heybeliada’da da durarak Büyükada’ya varıyor. Dönüş yolunda ise Büyükada’dan en erken 05.55 (cumartesi en erken 06.00), en geç 23.30’da vapur kalkıyor. Kabataş’a kadar devam eden son vapur 19.35’te kalkıyor. Pazar günleri ve tatillerde Kabataş’tan vapur en erken 07.00, en geç 23.00’te, dönüş yolunda Büyükada’dan en erken 06.30, en geç 23.30’da kalkıyor. Kabataş’a kadar gelen son vapur 21.30’ta kalkıyor. Deniz otobüsleri ise Bostancı’dan en erken 09.30, Kabataş’tan en erken 10.50’de kalkıyor. Kınalıada’dan en geç 19.05’e kadar dönüş var.
İDO
(0212) 444 44 36

3. Tekneyle gidilebilecek yerler

Karadeniz kıyısındaki plajlar ya da Adalar dışında, İstanbul’da ancak tekne ile ulaşılabilen, denize girebileceğiniz noktalar var. Bu noktalarda denizin daha soğuk ve daha temiz olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Kendi özel tekneniz varsa ne âlâ, yoksa problem etmeyin, tekne kiralama yöntemiyle bu suların hiçbirinden mahrum kalmazsınız. Özellikle pazar günleri, bütün millet Adalar’a hücum edince, Ada halkı bu noktalarda denize girmeyi tercih ediyor.

Sivriada kıyıları
Sivriada, İstanbul adalarının en uzakta kalanı. Burası boş bir ada, hiçbir işletme bulmayı ummayın, tekneyle koyuna yanaşın.

Yassıada kıyıları
Bu adada da işletme yok. İstanbul'a yakın ve deniz trafiğinden uzak olduğu için, genelde dalış kulüpleri için eğitim alanı olarak kullanılıyor.

Sedefadası’nın etrafı
Sedef Adası’nın halka açık iki plajı mevcut ama ada açıkları denize girmek için daha ideal. Rüya gibi bir yemek isterseniz de Time Out Yeme&İçme ödüllü Port Sedef’e buyrun…

Poyrazköy
Bu balıkçı köyüne arabayla gitmek de mümkün. Burası Anadolu yakasında, Karadeniz'e en yakın yerleşimlerden biri. Köye ulaşmak için Beykoz'u geçtikten yaklaşık 4 km sonra solda Poyrazköy-Anadolu Feneri tabelası izleniyor. Asfalt dar yol orman içinden virajlarla devam ediyor. Anadolu Feneri'ne doğru giderken solda Poyrazköy yön levhasını izleyerek Boğaz kıyısına, Poyrazköy’e iniliyor. Köye girmeden sola sapınca, Poyrazköy plajına yol ayrılıyor. Plaj çok büyük olmayan bir kumsaldan ibaret ve çevresinde irili ufaklı çok salaş tesisler var. Soyunma kabinleri, restoran ve kahveler mevcut. Tavsiyemiz karadan gideceğinize denizden gitmeniz ve plajların açıklarında demirlemeniz. Poyrazköy,  rüzgara ve akıntıya karşı korunaklı bir koy, yani tekne ve yatların demirlemesi için de uygun.
sezai aslan

23.04.2011 10:30

Güzel bir yazi olmus, begeni ile okudum tesekkürler.

TOİST Yorum Girişi
  •  


  •  

  •   Captcha
Yeme
&İçme
| Bar&Club | Müzik | Sanat | Şehirde Ne Var? | Film | Tiyatro | Alışveriş | Kitap | LGBTİ | Müzeler | Seyahat | İstanbul Otelleri
Time Out İstanbul - Ajans Medya © 2015 Tüm hakları saklıdır.