Advertisement

Biliyoruz, esas önemli olan iç güzellik ama dışı da ihmal etmemeli. Artık günlük olarak giyinip süsleniyor; sizi şehirde olan biten, kaçırmamanız gereken etkinliklerden haberdar ediyoruz.


Siteyi çerçeveleyen görsele tıklayarak ilgili sayfaya gidebilirsiniz.


Eğer reklamverenseniz, bize (0212) 287 19 90 no’lu telefondan veya reklam@ajansmedya.com adresinden ulaşabilirsiniz.

×

Yeme & İçme

İstanbul’un en yeni ve en iyi yeme & içme mekânlarını keşfedin

Açık büfeler


Aralık, 2009


Karın tokluğu mu, göz doygunluğu mu? Dizi dizi büfelere çıkarılan, bol kepçe tabaklara dökülen yemekler burada!

UZAKDOĞU’NUN AÇIKLARI

Great Hong Kong 
Gümüşsuyu’nda bulunan Çin stilindeki ejderli kemer bugüne dek dikkatinizi çekmemiş olamaz. Bu kemerden geçip uzun merdiveneri indiğinizde karşınıza çıkan yer Great Hong Kong Restaurant. Kullanılan porselen tabaklarla bile kendinizi Hong Kong’da bir restoranda yemek yerken düşünebiliyorsunuz. Her gün 12.00-15.00 arasında koridoruna uzun bir açık büfe kuruluyor. Menüyü saymakla bitiremeyiz ama, Hong Kong deniz mahsülleri çorbası, kızarmış mantarlı tavuk, karides cips, kızartılmış kıtır ördek, dana etli kavrulmuş pilav, kızarmış dondurma gibi yemekler sadece bir kısmı. Müşterilerinin hatırı sayılır bir kısmının Uzakdoğulu oluşu yemeklerin başarısından mı fiyatların ucuzlu-ğundan mı bilemiyoruz. Bu zengin açık büfe için ödemeniz gereken fiyat 12 TL.
(0212) 244 40 88
Dünya Sağlık Sokak 17, Gümüşsuyu
Her gün 12.00-23.00 arasında açık. Kredi kartları geçerli.


Great Dong Fang
Doyabileceğiniz kadar Çin yemeği yemek kulağa da mideye de çok hoş geliyor. Cevahir’in en üst katında bulunan Great Dong Fang’ın açık büfesinde yok yok. Tatlısı ve salatası dahil 30 çeşitten oluşan menüleri var. Buraya ne zaman gelirseniz gelin büfesinde tatlı ekşi tavuk, noodle, sebzeli pilav, Çin mantısı, acılı ekşili çorba, yeşil biberli ve soğanlı hindi, susamlı tavuk bulabileceğiniz tatlardan bazıları. İşin en güzel yanı da doyabildiğiniz kadar yemeğe sadece 11,50 TL veriyor oluşunuz. Hatta isterseniz elinizde tabağınızla büfeyi birkaç kere ziyaret edebiliyorsunuz. Açık büfenin üzerine bir de küçük not iliştirmişler: Lütfen yiyebildiğiniz kadar alınız! Açken açık büfede yemeklere saldırıp tabaklarca yemeğin çöpe gitmesine sebep olanların sayısı azımsanmayacak boyutta... Yalnız  çok yüksek lezzet beklentisiyle gitmemenizi salık veriyoruz.

(0212) 380 11 7
Cevahir AVM, Şişli
Her gün 12.00-21.30 arasında açık. Kredi kartları geçerli.


Go Mongo
Moğol barbeküsü konseptiyle farklı tatlar arayanların uğrak yeri olan Go Mongo’nun birçok yerin aksine pişmemiş ürünlerinden oluşan gözünüzün alabildiğine uzanan bir açık büfesi var. Büfeden etinizi, sebzenizi, baharatınızı ve soslarınızı siz seçiyorsunuz. Seçtiklerinizi mutfak şefinin hünerli ellerine bırakıyor ve sizin için pişirmesini bekliyorsunuz. Et menüsünde kuzu, dana, hindi, tavuk, mezgit balığı ve karides var. Sebzelerde  mantar, havuç, meksika fasulyesi, kabak, lahana, biber çeşitleri  sayabildiğimiz kadarı. Onlarca sos ve baharat arasından seçtiğiniz malzemeye uygun olanlarını belirleme konusunda ise Go Mongo ekibine danışmanızı tavsiye ediyoruz. Büfeden bir seferlik yemek hazırlamak istiyorsanız ödemeniz gereken 26 TL. Eğer her defasında farklı tatlar denemek isterseniz limitsiz mongo büfe için 39,50 TL ödemeniz gerekiyor.

(0212) 345 58 88 İstinye Park
(0216) 49925 25 M1 Meydan
(0216) 410 32 23 Suadiye
Her gün 12.00-00.00 arasında açık. Kredi  kartları geçerli.


ESNAF YERİ DEYİP GEÇME

Hacı Abdullah Lokantası
1888’den bu yana saltanatını sürdüren bir şehir klasiği Hacı Abdullah Lokantası. İstiklal Caddesi’nin tantanasından muaf, ara sokaktaki yeri müdavimleri  yıllardır boş bırakmıyor. İçeri girdiğinizde gözünüze ilk ilişen 1972 yılından bu yana saklanan çeşit çeşit turşuları. Biraz daha ilerlediğinizde o göz doldurucu yemek büfesiyle karşılaşıyorsunuz. Çorbalar, zeytinyağlılar, ana yemekler ve tatlılar tam anlamıyla ağzınızın suyunu akıtıyor. Mevsime göre sebzelerde çok az değişmeler olsa da ne zaman gitseniz aynı tatları bulabiliyorsunuz. Zeytinyağlılardan enginar, ana yemeklerden beğendili kebap, el basan tava, kuzu tandır, tatlılardan karışık komposto (armut, ayva, sarı kiraz, böğürtlen), taze incir tatlısı onlarca çeşit arasında en çok sevilenlerden. Bu görsel şölen karşısında hangilerini seçeceğinizi şaşırırsanız beş çeşitten oluşan karışık bir tabak da yaptırabiliyorsunuz. Zeytinyağlı yemeklerin fiyatları 10,50-11,50 TL arasında değişirken, et yemeklerinde bu fiyat 11-22 TL’yi buluyor.

(0212) 293 85 61
Ağa Camii Yanı 9/A, Beyoğlu
Her gün 11.00-22.30 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

Hünkâr
Nişantaşı’nda geleneksel, sağlıklı ve hafif ev yemeği arayanlar soluğu Hünkâr’da alıyor. Restoran özellikle öğlen saatlerinde Nişantaşı çalışanlarının tencere yemeği özlemini gideriyor. Çorbadan et ve sebze yemeklerine, bakliyata ve balığa kadar her şey sizi Hünkâr’ın vitrinine çekiyor. Tabii Hünkâr demişken adı üzerinde hünkârbeğendisini tabağınıza koydurmadan masaya oturmayın. Etli sarmanın da oldukça revaçta olduğu Hünkâr’da zeytinyağlı enginar, sebzeseverleri tavlıyor. Mevsime göre değişen balık menüsünde bu zamanlarda giderseniz levrek buğulama bulabilirsiniz. İrmik helvası, fırın sütlaç ve şekerpare tatlılardan bazıları. Fiyatlara gelince hünkârbeğendi 19 TL, sebze yemekleri 8-9 TL, tatlılar 7-8 TL arasında değişiyor. 

(0212) 225 46 65
Mim Kemal Öke Caddesi 21/1, Nişantaşı
Her gün 12.00-23.00 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

Borsa Lokantası 
Esnaf lokantası denildiğinde Beyoğlu Borsa’nın ismi en başlarda geliyor. Self servis hizmet veren lokantada tepsinizi alıp yemek vitrininin başına geçiyorsunuz. Çorbasından zeytinyağlısına, ana yemeklerinden tatlısına kadar her şey var. Beğendi, piliç tandır, türlü, levrek buğulama, bulgur ve pirinç pilavı, ıspanak, zeytinyağlı enginar ve kereviz, et sote, mantı yemeklerden bazıları. Çorbalar 2 TL, yanına bir tabak beğendi alırsanız ona da 4,50 TL ödüyorsunuz. Bir de üzerine kabak tatlısıyla cila çekerseniz 3,20TL de onun tutarı. Neticede 10 TL altında ödeyerek ana yemek almadan- karnınızı üç farklı tatla doyurabiliyorsunuz. Borsa’ya yolunuz düştüğünde dönerinden de yemenizi özellikle tavsiye ederiz. Porsiyon olarak alırsanız et döner 6,50 TL. Üstelik esnaf lokantalarında görmeye alışık olmadığımız bira ve şarap servisi de var.
(0212) 292 40 23
İstiklal Caddesi 14, Beyoğlu
Her gün 07.00-00.00 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

Helvetia
Asmalımescit’in en rağbet gören mekânlarından burası. Öyle büyük bir yer beklemeyin, tabela dahi yok. Ama yemeklerinin namı alıp yürüyor. Yemeklerinizi açık mutfağın olduğu yerden bakarak seçip masanıza oturuyorsunuz. Tabii yer bulabilirseniz. Vitrindeki yemekler öyle büyük kazanlarda değil, borcam kaplarda ve az az. Her gün 25’e yakın yemek çıkaran Helvetia’nın en gözdesi pazı borani. Köri soslu tavuk, soslu köfte, zeytinyağlılardan kabak, bamya, pırasa, karnıbahar, tatlılardan tiramisu, damla sakızlı muhallebi var. Nelerden yiyeceğinize karar veremezseniz karışık sebze ya da et veya köfte ağırlıklı tabaklardan sipariş edebilirsiniz. Beşer çeşitten oluşan bu tabaklarda sebze ağırlıklı tabak 9,50 TL, et ve köfte ağırlıklı tabak 10 TL. Tek bir tabakta farklı tatların karışmasından hoşlanmıyorsanız bu işe girişmeyin ve tek bir çeşit sipariş etmenizi öneriyoruz. Pazar günleri 11.00-16.00 arasında açık büfe kahvaltı da var.

(0212) 245 87 80
Asmalı Mescit Sokak 24, Tünel
Her gün 12.00- 23.00 arasında açık. Kredi kartları geçmiyor.

Kosinitza
Kuzcuncuk’un dar sokaklarından birini mesken tutmuş, tam da Kuzguncuk’a yakışır bir restoran burası. Menüsünün büyük kısmını deniz mahsülleri oluşturuyor. Mezelerinden salatalarına, çorbalarından ana yemeklerine kadar deyim yerindeyse denizden babanız çıksa yiyebileceğiniz bir yer. Meze demişken; mekânın tam ortasında yuvarlak bir masa üzerinde bulunan meze büfesinden neyi yemek istediğinizi seçiyorsunuz. Bombay fasulye pilaki, karamelize soğan içinde pişirilmiş çipura, dereotu soslu uskumru filetoları, balsamik soslu ringa balığı gibi çok farklı lezzetleri var. Burada sıcak ve soğuk mezeler, salatalar için 6 TL- 12 TL arasında fiyat ödüyorsunuz. Bir de küçük öneri; rezervasyonsuz gitmeyin!
(0216) 334 04 00
İcadiye Caddesi Bereketli Sokak 2/A, Kuzguncuk
Pazartesi hariç her gün 12.00-23.00 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

Çiya Sofrası
Yöresel yemeklerin en başarılı isimlerinden biri Çiya. Kadıköy Çarşısı’nda balık pazarının içinde bulunan mekânın aynı sokak içinde iki şubesi daha var. Yemekler Doğu Akdeniz ve Güneydoğu mutfağı ağırlıklı olduğu halde  her yöreden bir çeşit bulmanız mümkün. Çorbalar, etli ve etsiz yemekler, kebaplar, pilavlar, tatlılar menüsünü oluşturuyor. Daha önce hiç denemediğiniz tatları burada afiyetle yiyebiliyorsunuz. Kesme erişte çorbası, vişneli köfte, galye, şevketi bostan, mumbar, labada dibi, domates tatlısı, zeytin tatlısı gibi sayısız ilginç lezzetleri var. Vitrininden yemek seçmeye gittiğinizde istediğiniz yemeğin içeriğini, hangi yöreye ait olduğunu da öğrenebiliyorsunuz. Yemekler sofranıza yarım ya da tam porsiyonluk bakır tabaklarda geliyor. Fiyat aralığı ise 10-15 TL. Eğer salata barındaki farklı tatlardan seçmek isterseniz self servis almanız gerekiyor. Bu bölümde seçtikleriniz tarttırılıp ona göre fiyatlandırılıyor. Özellikle kirece yatırılarak yapılmış kabak tatlısını yemeden dönmeyin. Tatlıların da fiyatı 5-6 TL arasında değişiyor.

(0216) 330 31 90
Güneşlibahçe Sokak 43, Kadıköy
Her gün 12.00-22.00 arasında açık. Kredi kartları geçerli

Kiva Han
Yöresel Anadolu mutfağının kulağımıza pek çalınmayan ya da unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerini Galata’nın ruhuna yakışır bir esnaf lokantası olan Kiva Han’da bulabilirsiniz. Burası Galata’nın göbeğinde Tünel ruhuyla işleyen bir yer. Menüsü oldukça kalabalık fakat hepsini her gün bulamıyorsunuz. Isırganotu çorbası, mercimek hellesi, pehli, bakla sarması, analı kızlı, keledoş, çullama, beli kırık, babaganuş, zahter gibi Anadolu’nun her şehrinden yemek bulmanız mümkün. Birçok esnaf lokantasında olduğu gibi burada da camekân ardındaki büfeden seçiyorsunuz. Tabii önemli farkı yemeklerin şık bir şekilde güveçlerde sergileniyor olması. Kiva Han’da çorbalara 4- 5 TL, ana yemeklere 8- 15 TL, tatlılara 5 TL ödeyerek güzel bir ziyafet çekebilirsiniz.
(0212) 292 98 98
Galata Kulesi Meydanı 4, Galata
Her gün 07.30- 23.30 arasında açık. Kredi kartları geçerli. 
(0216) 360 12 27 - 360 12 07
Bağdat Caddesi 387/1 Şaşkınbakkal
Her gün 07.30- 23.30 arasında açık. Kredi kartları geçerli. 

m.sedat alpasla

23.04.2011 10:30

kutlarım,önemli bir hizmet veriyorsunuz

TOİST Yorum Girişi
  •  


  •  

  •   Captcha
Yeme
&İçme
| Bar&Club | Müzik | Sanat | Şehirde Ne Var? | Film | Tiyatro | Alışveriş | Kitap | LGBTİ | Müzeler | Seyahat | İstanbul Otelleri
Time Out İstanbul - Ajans Medya © 2015 Tüm hakları saklıdır.