Advertisement

Biliyoruz, esas önemli olan iç güzellik ama dışı da ihmal etmemeli. Artık günlük olarak giyinip süsleniyor; sizi şehirde olan biten, kaçırmamanız gereken etkinliklerden haberdar ediyoruz.


Siteyi çerçeveleyen görsele tıklayarak ilgili sayfaya gidebilirsiniz.


Eğer reklamverenseniz, bize (0212) 287 19 90 no’lu telefondan veya reklam@ajansmedya.com adresinden ulaşabilirsiniz.

×

Yeme & İçme

İstanbul’un en yeni ve en iyi yeme & içme mekânlarını keşfedin

Barbekü & Piknik Dosyası


Temmuz, 2011
Yazar(lar): Merve Arkunlar


Barbekü-piknik sezonu açıldı. Havaların ısınmasını, yaz coşkusunu fırsat bilip haftasonluk yeşilliklere koşanlara gerekli tüm bilgileri sığdırdığımız bir rehber hazırladık. Piknik ve barbekü rotalarıyla gerekli malzemeler, yanmayan kömüre çareler, piknik ve barbekü raconları, mangalbaşı adamınızın üşengeçliğinin tuttuğu zamanlarda hazıra konacağınız adresler ve dahası bu sayfalarda.

Barbekü, ciddi bir meseledir. Hele ki erkekler için çok ciddi bir müsabakadır. Hafife alındığı anda, sadece pişireni değil, tüm ahaliyi aç bırakan, işler yolunda gittiğinde ise mangalbaşı erinin çok büyük hürmet gördüğü bu atraksiyon için doğru adımlar atmak önemli. Alışveriş, malzeme, gerekli adresler ve yasal olarak barbekü yapmaya elverişli parklar ve alanlar ile bu rehber sizin kurtuluşunuz olabilir. 

 

Önemli olan boyu değil işlevi
Erkek için yataktaki performans, futbol bir de şu mangal yakma işi çok kıymetli. Anlata anlata bitiremezler. Haliyle barbekü malzemesine yatırım konusunda da kendilerinden geçebiliyorlar. Mangalı yakabilmek kadar barbekünün tipi, şekli şemali de önemli bir mevzu ama tabii asıl amaç unutuluyor. Hatırlatalım, açlık-tokluk söz konusu olduğu zaman o kömürleri yakamadıysanız, barbekünün tipi neymiş hiçbir önemi yok. Tek suçlu mangalın başındakidir. İyisi mi deliler gibi para harcayacağınıza işinizi görecek alternatiflere yoğunlaşın.

Boş durmadık, amatöründen, profesyoneline aradığınız özelliklerde barbeküler ve malzemeleri araştırdık.

İlk defa bir barbekü yapacaksanız işin ustası olana kadar ucuz, basit hatta kullan-at tarzı bir şeyle idare etmenizi tavsiye ederiz. Amacın öncelikli olarak karın doyurmak olduğunu unutmayın. Gerekli tüm malzemelerin listesini çıkarıp süpermarkete gitmek oldukça mantıklı. Tek seferde tüm alışverişinizi tamamlayıp, yola çıkabilirsiniz böylece. Süpermarketlerde barbekü, kömür, çıra, maşa gibi esas malzemeleri bulabileceğiniz gibi et, garnitür ve içki stoğunuzu da yapabiliyorsunuz. Sağlam, taşınabilir boyda, küçük ve basit barbekü çeşitlerinin fiyatı Migros’ta 10-15 TL arasında değişiyor. 10 TL’ye tek kullanımlık ızgaralar, 20 TL’ye ise isteyene mangal bile var.

 

Macrocenter’da da 10,90 TL’ye hazır mangal, 9,50 TL’ye 2,5 kiloluk kömür satılıyor. Tutuşturucu, çıra, uzun kibrit, ızgara maşası hatta barbekü fanı gibi gerekli malzemeler de mevcut. Plastik tabak, çanak vs. götürmek isteyip de eğrilmeyen, daha kaliteli tek kullanımlık ürünler bulmak isteyenler için de doğru adres Macrocenter. Kalın cam-plastik, kullan-at tabak, bardak, çatal-bıçak gibi ürünler satılıyor. Hatta kadeh bile var bu ürünler arasında. Etinizi, sebzenizi, hazır mezenizi ve içkinizi de bu adreslerden topladınız mı, yola dökülebilirsiniz.

 

Yapı-marketler barbekü çeşitleri için uygun bir diğer adres. Yiyecek-içecek dahil tüm alışverişinizi yapabileceğiniz adresler olmasa da barbekü malzemeleri konusunda daha donanımlılar.

Koçtaş’ta üç ayaklı, içinde hazır ızgarası olan havalı küre barbekülerin fiyatı 10 TL’den başlıyor. “Amatörüm ama havamdan da olamam” diyorsanız 10 TL’lik en basit model tam sizlik. Bir diğer basit çeşitin ise kömür haznesi, diğerine kıyasla daha geniş, kalabalık gruplar için daha uygun ve fiyatı 20 TL. Mangal kömürü ve çıra da 10-15 TL arasında bulunabiliyor. Ayrıca evinizde yoksa et geçirmek için şiş, maşa gibi gerekli aksesuarları da var Koçtaş’ta.

 

‘Malzemeler tamam, oldu bu iş’ diye düşünmeyin. Antrenmansız sahaya çıkanları özellikle ilk seferde fena terletir barbekü işi. Yakıp, söndürmesi kolay değil, bilen bilir. İşin sonunda rezil olmak var. Hayatınızı kolaylaştıracak bir de mangal seti satılıyor burada. Söndürücü, tutuşturucu sprey, temizleme spreyi ve süngeri, yelpaze ve şömine kibriti ile bu set 20 TL. Gayet iyi bilirsiniz “on numara şömine, mangal yakarım ya geç iki dakika kenara” deyip kenara aldığı arkadaşına kıyasla duman rengi olup çıkan, yakamaması yetmezmiş gibi bi de durumu kabul etmeyen o tipleri. Etrafınızda onlardan varsa, bu seti edinin ve barbekü günü yanınıza alın. Aç kalmaktansa, hileli mangal yakmak inanın çok daha iyi.

 

Bauhaus ve Praktiker de mangal malzemeleri konusunda donanımlı iki adres.

Örneğin, 50 TL’ye sizi birkaç sezon idare edecek kalitede bir mangal bulabiliyorsunuz Bauhaus’ta.

Praktiker’in mangal reyonu ise barbekü delilerinin ağzını sulandıracak cinsten.

Küre mangallar, gazlı çeşitler, kanatlı, kendinden tezgâhlı ve daha birçok model var. Amatör ve profesyonellere hitaben birçok modelerde bulunduğu bölümde fiyatlar 20 TL’den başlıyor. Mesela 50 TL’ye ızgaranın her iki yanında tezgâhı olan kanatlı bir model bulabiliyorsunuz. 700 TL’ye kadar çıkan modeller de var. Favorimiz ise amatör barbekücü futbol fanatiklerinin delireceği futbol topu şeklindeki küre mangal. Fiyatı da 20 TL. Meşe mangal kömürü ve karbonlaşmayan ve doğaya zararı olmayan mangal kömürü gibi çeşitler de mevcut.

 

İşin ehli barbekücüler için Praktiker kadar Koçtaş da iyi bir adres. Elverişli pişirme alanı, raflı, aksesuar asmak için kancalı, tekerlekli bir sürü havalı çeşit var. Kapaklı Weber, Baltimore, Promo marka küre barbeküler, altı raflı taşınabilir, yanında et tabaklarını koymak için tezgâhı olan thunder bay marka barbeküler ile çeşit bol. Gazlı çeşitler 180-600 TL, kömürlüler 50-300 TL arasında. Eve barbekü almaya niyetliler için uygun gömme çeşitler ise 350 TL. Bauhaus’ta da Kingstone, Grill Star ve Weber ithal birçok marka barbekü mevcut. Örneğin, Weber’in 700-1500 TL fiyat aralığında barbekü işini ciddiye alanları mest edecek çeşitleri var.

www.migros.com.tr , www.koctas.com.tr , www.bauhaus.com.tr , www.praktiker.com.tr

 

Derli toplu hazırlık

Barbekünün önemli bir adımı da bavul hazırlamaktan farksız, evden götüreceğiniz ve yolda uğrayıp alacağınız malzemeleri bir yerde toplama hareketi. ‘Arabaya torun, torba doluştuğumuz gibi malzemeleri de bagaja aynı şekilde doldururum. Herkesin eline iki torba iliştirir, gerekince de arabaya gider gelirim’ diye düşünmeyin. Piknik alanlarında otoparklar kurulduğunuz alana oldukça uzak oluyor. Hem de bu davranış faaliyetin doğasına aykırı. Ayrıca piknik ve barbekü alanlarında her sonradan gelen, öncekiler tarafından şöyle bir süzülür. Öyle karpuz bir torbada, etler başka bir torbada, ızgara diğer elinde, maşayı, kömürü çocuğun eline tutuşturmuş Cevat Kelle misalı gelene pek de iyi gözle bakılmıyor, bizden söylemesi.

 

İşte önerilerimiz. Hem kurulması hem de toplanması kolay bir şekilde gidin. Sepet ve kutu operasyonlarına girişin. Bu gibi malzemeleriniz yoksa mutlaka edinin. Soğutucu buz kutuları için buz kasedi adı verilen, yola çıkıncaya kadar evde buzlukta dondurduğunuz ve gün boyunca soğuk kalmasını istediğiniz malzemelerinizi serin tutan malzemelerden alın. Bu kasetler yapı marketlerinde ve süpermarketlerde 5-9 TL arasında fiyatlarda bulunabiliyor. Buz kutularının ve portatif soğutucuların fiyatları ise kapasitelerine göre 40-400 TL arasında değişiyor. Kilitli buzdolabı poşetlerinden hem bu portatif soğutucularda hem de sepetlerinizde istifade edin. 3-5 TL arasında bulabileceğiniz bu poşetler hayat kurtarıyor.

 

Piknik sepetlerinin fiyatları ise 20 TL’den başlıyor, 250 TL’ye kadar bulabilirsiniz. En ucuza bulduğumuz sepet 20 TL’ye Migros’ta. Migros ve Carrefour’larda 8-10 TL’ye ucuz, iş gören pötikare piknik örtüsü çeşitleri bulabilirsiniz.

 

Garnitürleri, etleri ve evden diğer yanınıza alacağınız, hazırladığınız malzemeleri saklama kaplarında götürün. Bu gibi malzemeler için aklınıza gelir gerçi ama yine de hatırlatmış olalım. Hem fiyatları hem de eğlenceli, renkli tasarımlarıyla Ikea hayat kurtarıyor.

 

Domates, salatalık, biber gibi etle birlikte mangala atacağınız sebzeleri, soğanı kullanacağınız şekilde kesip yanınıza almanızda fayda var. Peyniriydi, sucuğuydu ya dilimli olarak satın alın, ya da evden dilimleyip götürün alana. Bu şekilde sistematik bir çalışma yaparak giderseniz doğadan istifade edip, yeşilinde, manzarasında keyif çatıp pisliğinizi arkanızda bırakmayacağınızdan emin olduğumuz için işin geridönüşüm ürünler kullanma öğütleri kısmına hiç girmiyoruz bile.

 

Saklama kabı, termos, soğutucu kutu, tek kullanımlık bardak, çatal-bıçak, buz kasedi, poşet ve diğer ihtiyaçlarınız için gerekli adresleri sıralıyoruz. Fiyatlarıyla birlikte tüm ürünlere gitmeden evden bakabilirsiniz: www.ikea.com.tr, www.macrocenter.com.tr, www.migros.com.tr , www.koctas.com.tr , www.praktiker.com.tr , www.carrefour.com.tr

 

Ne yiyelim?

Barbeküde ekipman işini çözdüyseniz sıra ne yiyeceğinizde. Barbekü için uygun ve iyisinden et ve garnitür alabileceğiniz adresler.

Barbekü’de tek çeşit et pişirilmez. Kırmızı ve beyaz eti, sosisiydi, sucuğuydu şarküteri ürünü mutlaka olmalı ateş üstünde.

Tavuk çeşitlerinden kanat, pirzola, but barbekü için oldukça uygun. Kırmızı ette ise çeşit çok daha fazla. Çok sert ya da kalınlığı nedeniyle dışı kömür, içi pişmemiş etlerle karşılaşmamak için alışverişlerinizi kasap görevlisi olan bir yerden yapmanızda fayda var.

 

Migros ve Macrocenter et reyonları ve paketlenmiş hazır et ürünleriyle sipşak alışveriş yapabileceğiniz kolay adresler. Et reyonundan alacaksanız kendinizi görevliye teslim edin. Barbekü için uygun alternatifleri size sıralıyor, siz de arasından aklınıza yatanı seçiyorsunuz. Hazır köfte, soslu kanat gibi seçenekler de var. Ayrıca meze istifi de yapabilirsiniz. Migros ve Macrocenter’larda bulunan hazır mezelerin yer aldığı reyonda şakşuka, patlıcan salata, humus ve daha birçok etin yanında garnitür olarak yiyebileceğiniz alternatif mevcut.

 

Nezih Gurme Market de barbeküye uygun et çeşitlerini hazır bulabileceğiniz adreslerden biri. Terbiye edilmiş, soslu tavuk şiş, tavuk but, pirzola, kuzu şiş, kanat gibi birçok et çeşidi mevcut. Ayrıca türlü türlü sucuk da bulabiliyorsunuz markette. Günlük taze, kısır, mantar salatası, piyaz, patlıcan salata, patlıcan kızartma, patates köftesi, gavurdağı, kabak salatası gibi meze çeşitleri mevcut.

 

Şaşkınbakkal’daki Beeves Butcher & Steakhouse’a da barbekü alışveriş listenizdeki et ihtiyacı için başvurabilirsiniz. Barbeküye uygun şekilde terbiye edilmiş ve soslu olarak pamuk gibi bonfileler, biberli etler hazırlıyorlar. Kendi yaptıkları peynirli, fıstıklı bir de sucukları var ki, mutlaka denemelisiniz. Reşitpaşa’daki adresiniz Karkas, Etiler, Bostancı ve İstinye’de ise Günaydın olsun. Karkas da Beeves gibi hem kasap hem de steakhouse olarak hizmet veriyor ve barbekünüzü şenlendirecek cinsten etler hazırlıyor. Kuzu küşleme, kuzu pirzola, özel yapım sucuk ve sosis ve kasap köftesini deneyebilirsiniz.

 

Barbekü için Günaydın’dan ise ilk tavsiyemiz köfte. Tadına bakmadıysanız mutlaka denemelisiniz. Terbiyeli olarak ise şaşlık, kuzu sırtı çeşitleri var. Kanat ve bonfile gibi alternatifleriniz de var. Günaydın’ın kendi üretimleri dana fıstıklı, baton ve kangal sucuk ve sosisleri de oldukça başarılı. Hazır gitmişken etinizin tadına tat katacak Maldon deniz tuzu ve Günaydın acı hardaldan da edinebilirsiniz.

 

www.macrocenter.com , www.migros.com.tr

Nezih Gurme Market (0216) 302 67 35 Cemil Topuzlu Caddesi, Çiftehavuzlar. Her gün 08.00-20.00 arasında açık.

Karkas Kasap (0212) 229 30 95 Doğanevler Caddedsi 64A, Reşitpaşa. Her gün 07.00-22.00 arasında açık.

Günaydın (0212) 345 57 81 İstinye Park AVM İstinye Bayırı Caddesi 179, İstinye. Her gün 10.00-22.00 arasında açık.

Beeves (0216) 411 35 15 Kazım Özalp Sokak 60 Yalman Center B Blok. Her gün 09.00-00.00 arasında açık.
 

İstikamet
İster malzemelerinizi alıp, ister elinizi kolunuzu sallayıp gidebileceğiniz, mangalı, eti hazır mekânlar, piknik-barbekü parkları ve kendin pişir kendin ye adreslerini sıraladık.

 

Polonezköy, Poyrazköy, Kilyos yolu üzeri, Zekeriyaköy, Kemerburgaz, Belgrad Ormanı ve çevresi, Silivri, Cumhuriyet Köyü ve Sarıyer , İstanbul’da piknik alanı bakımından en zengin bölgeler. Aşağıda sıraladığımız adreslerden biri için yola çıkabilir ya da bu bölgelerde keşfe çıkabilirsiniz. Özellikle de Cumhuriyet Köy yolu üzerinde ve Polonezköy’de bulabileceğiniz birçok gizli yeşil alan mevcut. Bu güzergâhta rastlamanız mümkün tesis listesi için www.polonezkoy.net/tesisler.html  adresine bir tık atın.

 

Anadolu yakasının villa köyü Çekmeköy’ün biraz ilerisinde Taşdelen bölgesi de mangal için oldukça uygun. İsmin tanıdık olması normal. Bölge suyuyla meşhur. Üsküdar-Şile TEM yolu üzerinden girilen Taşdelen’in merkezine bir kilometre uzaklıkta bu park. Tabelaları takip edip ulaşabiliyorsunuz. Kişi başı giriş ücreti yok. 5 TL otopark ücreti alınıyor sadece. Çam, meşe, kayın ve göknar ağaçlarıyla sarılı bir alan. Etinizi, barbekünüzü alıp tam teşeküllü gitmeniz gerekiyor. İçeride mangal ve et tedarik edilmiyor. Basit ihtiyaçlar için büfeden istifade edebilirsiniz. Yemek sonrası yürüyüş parkına savurun kendinizi. (0216) 312 13 68

 

Kemerburgaz ile Bahçeköy’ü birbirine bağlayan yol üzerinde de birçok mesire yeri var. Bunlardan biri Binbaşı piknik parkı. Belgrad Ormanı’ndan da tahmin edebileceğiniz gibi bölgenin bu kısmı oldukça ağaçlı. Otopark ücreti alınıyor bu parkta da. Giriş araç başına 5 TL. Tasınızı, tarağınızı toplayıp gitmeniz gereken parklardan. Girişte bir kafeterya var ancak buradan sadece içecek, su gibi basit ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsunuz. Parkın içinde ayrıca yürüyüş parkuru, çocuk parkı da mevcut. (0212) 280 01 47 

 

Çatalca bölgesinin ise en meşhur yeri Mareşal Fevzi Çakmak’ın adını taşayan mesire yeri. Çam ağaçlarının sardığı alana her türlü hazırlığınızı yapıp gitmeniz gerekiyor. TEM yolunda Çatalca merkezden sağa döndüğünüzde karşınıza çıkıyor park.

 

Maslak Büyükdere Caddesi-Sarıyer yolu üzerinden ise Fatih Ormanı’na savurabilirsiniz kendinizi. Bahçeköy tabelasından yaklaşık üç kilometre geçtikten sonra ulaşılıyor ormana. Hemen girişinde içecek, su gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir kafeterya mevcut. Ormanın derinliklerine doğru ise kurulu birçok piknik masası var. İçerideki kafeteryadan medet ummayın. Tüm hazırlıklarınız tamam bir şekilde gitmeniz gerekiyor. Bisiklet meraklısıysanız durumdan istifade edip bisikleti arabanıza bağlayıp gelin. Çok güzel bir parkur var içeride. Çocuklar için de ayrıca bir çocuk parkı mevcut.

 

Event Garden

Kır düğünlerinin favori mekânı Event Garden barbekü konusunda da ciddi bir müdavim kitlesine sahip. Şehrin merkezinde yeşil özlemi çeken herkesin kurulmak isteyeceği bir bahçeye sahip bir mekân. Sabah kahvaltı servisiyle açılan Event Garden’da 12.00-13.00’den itibaren meyve ağaçları altında barbekü yapabiliyorsunuz. Elinizi, kolunuzu sallayarak gelmeniz yeterli. Zaten dışarıdan yiyecek-içecek getirmek de yasak. Mangal, et gibi her türlü ihtiyacınızı orada karşılıyorlar. İster kendiniz pişirip yiyorsunuz, ister açık büfeden istifade ediyorsunuz. Barbeküye ücret alınmıyor. Sadece aldığınız etlerin parasını ödüyorsunuz. Pirzolanın kilosu 76 TL, tavuk çeşitlerinin 46 TL ve et çeşitlerinin 66 TL. İçki servisleri de var. 70’lik rakı 75, 35’lik rakı 40 TL. Şehir merkezine yakınlığı en kıyak taraflarından biri. Günü batırana kadar orada kalıp, içinize bol oksijeni çekip, karnınızı doyurup dönüyorsunuz evinize. Hafta sonları acayip kalabalık olabiliyor. Rezervasyon şart. Hatta düğün var mı yok mu bir yoklamak gerek.

(0212) 271 13 22 / (0212) 271 26 60 Bahçeköy Caddesi 37, Sarıyer Her gün 10.00-22.00 arasında açık.

 

Bahar Country

Kır düğünlerinde teşrif ettiğiniz Bahar Country içindeki süs havuzları, futbol sahası, çocuklar için park alanı, küçük hayvanat bahçesiyle maaile barbeküye gitmek için çok uygun bir tesis. Hafta sonu 12.00’den sonra başlıyor dumanlar tütmeye. 15 bin kişilik bir alana sahip mekânda, yayılın yayılabildiğiniz kadar. Tıkış tıkış oturmak, onun bunun dumanından, gürültüsünden daralmak gibi durumlar da yaşanmıyor. Arabaya atlayıp geliyorsunuz. Etiydi, barbeküsüydü, malzemesiydi hepsini Bahar Country temin ediyor size. Malzemeler için ayrıca bir para alınmıyor. Yediğinizi, içtiğinizi ödüyorsunuz o kadar. Kilo ile alabileceğiniz kırmızı et çeşitleri 70, beyaz et çeşitleri 50 TL. Etlerin yanına alabileceğiniz meze çeşitlerinin porsiyonu 7 TL. Meşrubatlar 4 TL, afili barbekü keyfi için etlerin yanında eşlikçi 70’lik rakı 70 TL.

(0212) 242 27 40 / (0212) 271 90 60 Bahçeköy Caddesi 35, Sarıyer. Her gün 10.00-00.00 arasında açık.

 

Village Park Resort

Aklınıza düşen barbekü için hiçbir hazırlık yapmadan Beykoz’a doğru yola koyulun. Beykoza’a vardıktan sonra tabelaları takip ederek İshaklı Köyü’ne doğru devam edin. Dar ve kıvrımlı yollardan geçerken, ağaçlar üzerindeki tabelalar sizi adrese teslim ediyor. Village Park aslında bir resort ve spa tesisi. 42 dönüm arazi üzerine kurulu. Barbekü için gerekli tüm malzemeleri tedarik ediyor Village Park. İçeri yiyecek, içecek sokmak yasak. Kendiniz pişirmek isterseniz dere kenarında bunun için bir düzen kuruluyor size. İsteyene ise pişirilip direkt servis ediliyor. Klasik BBQ et çeşitleri var menüde. 50-100 TL arasında değişiyor fiyatlar. Restoranda piknik-barbekü servisi 12.00-19.00 arasında yapılıyor. Dingonun Ahırı adında bir de bar var tesiste. Geceye devam etmek isterseniz takılabilirsiniz. Bize sorarsanız, en iyisi hazır gitmişken geceyi orada geçirimek. Hatta cumartesi yaptıysanız bu programı pazarı spa günü bile ilan edebilirsiniz.

(0216) 434 59 31-32 Ayazma Mahallesi İshaklı Köyü 19, Beykoz. www.villagepark.com.tr

 

Polonez Park

Kavacık köprüsünden Polonezköy tabelalarını takip ederek ulaşıyorsunuz. Polonezköy’den sonraki ilk piknik alanı Polonez Park.Yemyeşil çok büyük bir alana sahip burası. Gönlünüzce kurulabileceğiniz masaları var. Hatta şemsiye bile sağlıyorlar size. Yemeğinizi gölgede yiyebiliyorsunuz. Masaya kömürüyle hazır getiriliyor barbekü. Hatta isterseniz sizin için yakıyorlar. Et, tavuk, çöp şiş gibi çeşitler var barbekü menüsünde. İsteyene kuzu çevirme bile var. Et çeşitleri 50-90 TL arasında. Yanında patates kızatması, salata gibi garnitürler de alabiliyorsunuz. Çocuk parkı da var ayrıca. Çocuklarınızı salın oynasınlar. Hâlâ kene paniği yaşayan varsa alanın ilaçlandığından haberdar etmiş olalım. Düğün, toplantı, davet gibi organizasyonlarla çakışıp gerisin geriye dönmemek adına yola çıkmadan arayın.

(0530) 880 99 80 Cumhuriyet Mahallesi Beykoz Caddesi, Cumhuriyet Köyü-Beykoz. Her gün 09.00-00.00 arasında açık.

 

Çamlık Et Mangal

Çamlık’ın ününü duymuşsunuzdur mutlaka. Bu kulvarın en ünlü tesislerinden. 1000 kişilik kapasitesi olmasına rağmen, o denli bir trafiği var ki mekânın, rezervasyon şart. Tesise dışarıdan yiyecek-içecek sokmak yasak. Arabanıza atlayıp gidiyorsunuz ve yemyeşil alana kuruluyorsunuz. Mangal, etler ve gerekli tüm malzemeyi sağlıyorlar size. Mangal ücretini masanın kalabalığına göre alıyorlar. Kendi kasapları tarafından mangal için özel kesilen, hazırlanan ve dinlendirilen et çeşitleri servis ediliyor. Menüsünde çöp şiş, külbastı, köfte, bonfile gibi kırmızı et ve tavuk çeşitleri var. Etlerin kilosu 25-80 TL arasında değişiyor. Etlerin yanında çeşitleri günlük olarak değişen soğuk mezeler, Silivri yoğurdu, paçanga böreği alabiliyorsunuz, yemekten sonra ise künefe. Mekânda ayrıca içki servisi de var. 70’lik rakı 60 TL. Değmeyin keyfinize.

(0212) 749 71 07 Çeltik Köyü, Silivri. Her gün 09.00-00.00 arasında açık.

 

Polonezköy Country Club

Polonezköy Country Club, şehirde bulabileceğiniz en doğal ortamlardan biri. Sadece ağaç ve yeşillik değil bahsettiğimiz, tavuskuşlarının da olduğu bir hayvan parkı da var mesela. Yürüyüş parkı, futbol, basketbol, tenis sahaları, çocuk parkı da cabası. Tam da bu şehirde yakalamanız imkânsız doğal ortamın içinde mangal yapabileceğiniz bir bölüm var. İçeri yiyecek-içecek sokmak yasak. Tesisin imkânlarından faydalanarak yakıyorsunuz barbekünüzü. Giriş ücretini bir porsiyona karşılık gelen et sipariş verdiğinizde hesaptan düşüyorlar. Bu alana dışarıdan yiyecek-içecek getirmek yasak. Piknik alanına giriş 0-1 yaş için ücretsiz, 2-12 yaş, 70 yaş ve üzeri, engelliler için 10 TL. tam bilet ise 15 TL.

(0216) 432 30 55 75.Yıl Caddesi 106, Polonezköy.

 

Tarihi Neşet Suyu

Levent-Maslak- Bahçeköy ya da Kemerburgaz istikametlerinden Belgrad Ormanları'na doğru ilerleyin. Bu yönde tabelalar yönlendiriyor sizi mekâna. Her iki yönden de ortalama üç kilometrelik bir asfalt yoldan sonra ulaşıyorsunuz Neşet Suyu'na. Giriş ücreti alınıyor. Araç başına 9 TL. Mangalı tesisten almak isterseniz 50 TL ödüyorsunuz. Etleri de oradan temin edecek olursanız bu ücreti almıyorlar sizden. Etler arasında çok özel seçenekler var. Kuzu pirzola Susurluk’tan, dana antrikot Afyon’dan geliyor. Ayrıca Polonez sucuk, Akçaabat köfte gibi de çeşitler var. Et çeşitlerinin kilosu 60-90 TL arasında değişiyor. Etin yanında paçanga böreği, çoban, mevsim salata ve patates salata gibi garnitürler alabiliyorsunuz. Tesiste ayrıca içki servisi de var. 35’lik Yeni Rakı 40 TL.

(0212) 226 24 75-76 Her gün 09.00-00.00 arasında açık.

 

Beyaz Bahçe

Koskoca bahçesi, oteli ve tesisiyle kır düğünleriyle toplu organizasyonların adresi Beyaz Bahçe’de münferit barbekü işine de girişebiliyorsunuz. 1000 kişi kapasiteli özel bir alanları var barbekü için. Arabanıza atlayıp Beykoz’a gitmeniz yeterli. Mangalı ücretsiz temin ediyorlar. Kuzu pirzola, kuzu külbastı, dana antrikot ve kendi üretimleri baton sucuk gibi et çeşitleri bulunuyor. Et çeşitlerinin kilosu 50-85 TL arasında değişiyor. Yanına ise salata, sigara böreği, patates salatası, 20’ye yakın zeytinyağlı çeşidi ve soğuk meze alabiliyorsunuz. Bira 6 TL, Kavaklıdere ağırlıklı kavlarından da 30-70 TL arası fiyatlara şişe açtırabiliyorsunuz.

Çocuklar için çocuk parkı, erkek ağırlıklı gruplara uygun, hemen iki kale maç yapılabilecek futbol sahası, tavla, okey, iskambil imkânı bile var. Barbekü sonunda ise çatlamak üzereyken hafif bir uyku çekebileceğiniz yer minderleri ve hamaklar da cabası. Gitmeden mutlaka arayın.

(0216) 434 51 31 Beykoz Caddesi 1, Cumhuriyet Köyü-Beykoz. Her gün 09.00-00.00 arasında açık.

 

İstanbul Piknik

Anadolu yakasında, Karadeniz'e en yakın yerleşimlerden biri Poyrazköy’de kurulu bir alan İstanbul Piknik. Alana ulaşmak için Beykoz'a doğru yola çıkın. Beykoz’u geçtikten dört km sonra solda göreceğiniz Poyrazköy-Anadolu Feneri tabelasını izlemek gerekiyor. Asfalt dar yoldan virajlı yollara geçiyorsunuz. Anadolu Feneri'ne doğru giderken solda Poyrazköy yön levhasını izleyerek de ulaşabilirsiniz; sahile inmeden hemen solda yer alıyor. Poyrazköy’ün sahile iki dakikalık mesafedeki barbekü-piknik alanı İstanbul Piknik. Alanın kendisi çok büyük olmasına rağmen park alanı biraz kısıtlı. Kapasitesi 50 araç. Piknik alanında 250 adet masa kurulu bulunuyor. Yanınızda taşımaya üşeniyorsanız hazır barbekü, et çeşitleri ve garnitür temin edebiliyorsunuz tesisten. Tesise giriş kişi başı 5 TL. Masa ücreti ise 10 TL. Köfte, pirzola, kanat gibi et çeşitlerinin kilosunu 50-80 TL’ye bulabiliyorsunuz mekânda. İstanbul Piknik’te içki satışı yok ancak yanınıza stok yapıp götürebilirsiniz. İşin en kıyak tarafı ise, plaja olan yakınlığı. Yemeği yiyip biraz dinlendikten sonra cup suya atlayın.

www.istanbulpiknik.com

 

Hazıra kon

“İslenmek, pislenmek, dere tepe düz gitmek bana gore değil” diyenlere masada zahmetsiz barbekü keyfi yaşatan mekânlar. 

BU AYA ÖZEL
AzzuR

Mövenpick Hotel İstanbul’un restoranı AzzuR’da bu ay Akdeniz usulü nefis bir barbekü büfe servis ediliyor. Barbeküye, ete doymayan, sohbetine doyulmayan birkaç keyif adamı alıp gittiniz mi keyfinize diyecek yok. Yeşil mi yeşil terasına kurulup, şef David Hoyle ve ekibinin sizin için özel olarak hazırladığı kuzu külbastı, marine edilmiş dana fileto, karides şiş, tavuk kanadı ve köfte gibi ızgara çeşitlerini; Türk mezeleri, taze salatalar, pilav, ızgara sebzeler ve fırınlanmış patates gibi garnitürler eşliğinde alabiliyorsunuz. Üstüne tatlıya yer kalırsa bir bu kadar da zengin bir tatlı büfesi var. Damla sakızlı puding, kabak tatlısı, frambuazlı cheesecake, portakallı panna cotta ve şişte taze meyveler ağız sulandıran seçeneklerinizden birkaçı. 19.00-22.30 arasında süren servisiyle AzzuR’da zahmetsiz barbekü 31 Temmuz’a kadar devam ediyor.

(0212) 319 29 29 Mövenpick Hotel Istanbul Büyükdere Caddesi, 4.Levent

 

BOĞAZ HAVASI

Çırağan Bosphorus Barbeque

Hiç öyle yollara düşmeye niyetiniz yoksa, deniz havası olmadan da barbeküden tat almıyorsanız sizin için şehirdeki en iyi barbekü Çırağan Palace Kempinski’de. Otelin yemyeşil terasında Boğaziçi Köprüsü, Kız Kulesi manzaralı bir masaya kurulup mangal keyfi çatabiliyorsunuz Boğaz’da. İşin kıyak tarafı, her bu tip organizasyona kalkıştığınızda yanına enstrümanını alıp gelen, kart sesli ve müzik kulağı olmayan arkadaşınızı kendinizi rakıya banıp dinleme mecburiyetinden de kurtuluyorsunuz. Çırağan’ın her gün 19.00-01.00 arasında barbekü servisi veren terasında perşembe akşamları 20.00-23.00 arasında akustik gitar eşliğinde canlı müzik, cuma akşamları canlı saksofon ve cumartesi akşamları canlı keman performansları gerçekleşiyor. Geri kalan gün ve saatlerde Salih Saka yönetiminde DJ performansı var. Çırağan Bosphours Barbeque’nün bir avantajı da kuru kuru köfte, sucuk yemeye mecbur  bırakmaması. Menüde karides, çupra, kuzu şiş kebap, hatta köpekbalığı eti bile var. Peynir çeşitleri ve tatlılar da cabası. Kişi başı bir meşrubat, su ve KDV dahil 155 TL; kişi başı limitsiz yerli şarap ve alkollü içecekler ile KDV dahil 189 TL; 0-5 yaş arası çocuklara ücretsiz, 6-12 yaş arasına % 50 indirimli.

(0212) 326 46 46 - 7500 Çırağan Palace Kempinski İstanbul Çırağan Caddesi 32, Beşiktaş.

 

MOĞOL USULÜ

Go Mongo

Türk işi barbekünün yanı sıra bir alternatifinizin de Moğol barbeküsü olduğunu hatırlatalım. Etinizi, sebzenizi, sos ve baharatlarıyla bizzat seçip pişirmeyi işinin ehli ustalara bırakabileceğiniz Go Mongo restaurantları da kolay bir barbekü alternatifi. Risksiz, zahmetsiz, kömür gibi köfteler, vitamini kaçmış sebzeler yemeyeceğiniz garanti bir barbekü deneyimi vadediyor. Tandırda pişen tavuk tikka masala, dana jafrani ve  karides nawabi, somon chikna ve sebze korma wok’ta soslanarak servis ediliyor. Go Mongo’da Moğol barbeküsü garnitürü ile doyurucu bir et ve bir-iki kadeh şarap ile adam başı 50 TL’ye mal oluyor. Tandır seçeneklerinden tavuk tikka masala  ise 26,50 TL.

(0216) 410 32 23 Suadiye Plaj Yolu Sokak, Suadiye.

 

Barbekü sos

Ateşe atacağınız etlere özel barbekü sosu kendiniz hazırlayın.

Malzemeler

1 çorba kaşığı esmer şeker

1 çorba kaşığı pekmez

2 çorba kaşığı rende soğam

2 çorba kaşığı worschster sos

2 çorba kaşığı chili tozu

1 tatlı kaşığı balsamik sirke

1 tatlı kaşığı sarımsak tozu

1 tatlı kaşığı hardal tozu

1/2 tatlı kaşığı karabiber

1/2 çay kaşığı zencefil

125 gr Ketcap

TARİF

Tüm malzemeleri bir sos kabına koyun. Orta ateşte malzemeler karışıp kıvam kazanana kadar, 15-20 dakika karıştırın. Soğutup barbekü için yanınızda götürebileceğiniz ağzı kapalı bir kaba alın. Pişirmeden önce ve pişirirken etlerin üzerine bir fırça yardımıyla sürün.

 

Evde sucuk

Barbeküye giderken kendi yaptığınız sucukla gidin, havanız olsun. Tarifi Özgür Şef’ten.

Malzemeler

2 kg dana kıyma

500 gr kuzu kıyma

5 diş sarımsak

1 çorba kaşığı kimyon

3 metre kuru dana bağırsağı

Toz kırmızı biber

Karabiber

Yenibahar

Keten ip

TARİF

Dana ve kuzu kıymanın tamamını çok iyi dövülmüş beş diş sarımsak, kimyon ve diğer baharatlarla bir kapta yoğurun. Kabı üstünü kapatarak buzdolabında bir gün dinlendirin. Baharatçılarda bulabileceğiniz kuru dana bağırsağını ılık su ile ıslatın. Yumuşayan bağırsağı bir huninin ucuna geçirin ve diğer ucu keten ip ile bağlayın. Huninin ağzından yoğurduğunuz kıymayı içine basın. İstediğiniz boya geldiği zaman keten ip ile bağlayıp kesin. Baton sucuğu havadar bir yere üzerine iğne ile ufacık birkaç delik açıp asın. Üç-dört gün sonra tüketilmeye hazır.

 

SEÇTİK
Beeves baton fıstıklı hellimli sucuk 62 TL

Günaydın köfte  31 TL

Karkas – bonfile  60 TL

Nezih GURME MARKET-tavuk kanat 10,35 TL

 

Günaydın'dan barbekü kıyağı

Günaydın barbekü meraklılarını şımartacak cinsten bir uygulamaya başladı. Kurdukları barbekü ekibi, tam teşekküllü bir araçlayollara dökülüyor. Restoranı ister bahçenize ister mangal kurmak istediğiniz yeşil alana taşıyorlar. Etler, servis, tüm hazırlık onlardan. Barbeküyü yakamadık, etleri kömür ettik derdi yok. İstanbul sınırları içinde her yer için geçerli bu hizmet. Barbekü için hazırladıkları iki menüleri var ama bunların dışında bir talebiniz varsa damak tadı nıza uygun alternatifler de üretebiliyorlar. Hazır menülerinden biri kebap bir diğeri ise steak üzerine. Kebap menüde, Adana kebap, tavuk şiş, Günaydın köfte, sucuk, salata, gavurdağ salatası, çiğ köfte, patlıcan dolma, panço, patlıcan soslu mezeler, künefe ya da havuç dilim (Antep'e özgü bir baklava çeşidi) tatlısı var. Menü kişi başı 90 TL. Steak menü ise bonfile, T-bone, Dallas steak, NewYork steak, dana sırtı, lokum, dana şaşlık çeşitlerinden biri, tulum peynirli salata, füme et tabağı, birer adet Günaydın köfte ve hellim peynirli sucuk ile kişi başı 100 Euro. Hizmete dair detaylı bilgi için sarılın telefonlara.

Barbekü hattı: (0530) 885 68 50.

 

Barbekü için et seçimi

Bu yılki Time Out İstanbul & Gusta Yeme-İçme Ödülleri’nde En İyi Steakhouse ödülünü kapan Günaydın Et’in et aşığı kurucusu Cüneyt Asan’a sorduk.

Marinasyondan önceki adım et alımı. Öncelikle doğru ırk hayvanını ve bu hayvanın yapılacak ızgara çeşidine uygun bölgelerinin seçmek gerek. Dananın barbeküye uygun kısmı, sırtıdır. Bu bölümden çıkarılan bonfile, kontrafile, antrikot ve pirzolayı tercih edebilirsiniz. Kuzu etinde ise mutlaka Trakya veya Balıkesir kıvırcığı olan kuzular tercih edilmeli. Kuzu ayrıca en az dört gün bütün karkas olarak dinlendirilmelidir. Kuzunun barbeküye uygun kısımları pirzola, karski, küşleme (kuzu bonfile), kuzu kaburga gibi parçalardır. Dana ya da kuzu, tercihiniz hangisi olursa olsun etleri mutlaka bir hafta önceden dinlendirmelisiniz. Etleri oda sıcaklığına ulaşana kadar dışarıda tuttuktan sonra tuz -hatta mümkünse deniz tuzu- ve zeytinyağı ile yağlayın. Barbeküde doğru ateş gücü de oldukça önemli. İlk harlayan ateşe kanıp etleri hemen atmayın.

Bizden alacağınız etlerin hepsi barbeküye uygun şekilde marine ediliyor ve dinlendiriliyor. Bir gün önceden sipariş verirseniz, çok daha iyi bir hazırlık yapabiliriz sizin için.

 

eyup köksal

18.11.2013 11:36

süpeeeeeeeeeeeeerrr

TOİST Yorum Girişi
  •  


  •  

  •   Captcha
Yeme
&İçme
| Bar&Club | Müzik | Sanat | Şehirde Ne Var? | Film | Tiyatro | Alışveriş | Kitap | LGBTİ | Müzeler | Seyahat | İstanbul Otelleri
Time Out İstanbul - Ajans Medya © 2015 Tüm hakları saklıdır.