Advertisement

Biliyoruz, esas önemli olan iç güzellik ama dışı da ihmal etmemeli. Artık günlük olarak giyinip süsleniyor; sizi şehirde olan biten, kaçırmamanız gereken etkinliklerden haberdar ediyoruz.


Siteyi çerçeveleyen görsele tıklayarak ilgili sayfaya gidebilirsiniz.


Eğer reklamverenseniz, bize (0212) 287 19 90 no’lu telefondan veya reklam@ajansmedya.com adresinden ulaşabilirsiniz.

×

Yeme & İçme

İstanbul’un en yeni ve en iyi yeme & içme mekânlarını keşfedin

Gece Yemeleri


Ocak, 2012
Yazar(lar): Sima Aslangil


Eğlence sonrası, saat kaç olursa olsun bünyeyi ele geçiren açlık hissini bastırmadan eve dönmeyin. Ya boş buzdolabıyla hüzünlü hüzünlü bakışırsınız ya da içmediğiniz işkembe çorbaları, yemediğiniz kokoreçler girer rüyalarınıza.

Alem İşkembe

Kadıköy ve Bağdat Caddesi’nde gece eğlenceleri sonunda uğranan favori adreslerden biri Alem İşkembe. Lezzeti ve kıvamı yerinde bol taneli damar tuzlama, kelle-paça ve nefis işkembe servis ediliyor. Gececiler çorbalarını söyleyip büyük bir memnuniyetle akın akın sarımsağa, sirkeye boğuluyor. İsteyene kokoreç, mercimek çorbası gibi seçenekler de var. Çorba fiyatları 5-9 TL. Kokoreç 12 TL.

(0216) 345 80 16  Bağdat Caddesi 61, Kızıltoprak. Her gün 24 saat açık. Kredi kartları geçerli.

 

Apik

Dolapdere’de, otomobil tamircilerinin sıra sıra dizildiği bir caddede 1947 yılında Apik Hayrabetoğlu tarafından kuruldu Apik. İşkembe ve gece hayatı arasındaki korelasyona göre değerlendirildiğinde merkezi bir konumda olmayışına rağmen bunca yıldır ayakta durmasını yalnızca ve yalnızca çorbasının lezzetine ve temizliğine borçlu. Başka şubesi yok, menü de alabildiğine az ve öz. Sadece işkembe, tuzlama, şirden, paça çorbaları bir de kelle,  kokoreç ve zerde var. Ahmet Rasim’in “Kana kuvvet, göze fer, batna ciladır” çorba dizesinin altında mercimek çorbasının adını telaffuz dahi etmeyin. Burada ona yer yok. Apik’te her şeyin porsiyonu 15 TL.

(0212) 237 31 39 Dereboyu Caddesi 79, Dolapdere.  Her gün 24 saat açık. Kredi kartları geçerli değil.

 

Bambi Cafe

İlki 1974’te Sıraselviler’de açılan Bambi Cafe, bugün 22 şubesiyle hayli kalabalık bir zincir. Soğuk sandviçlerden dönere, tostlardan burgerlere kadar pek çok lezzeti, klasik büfe standartlarının birkaç adım ötesine taşıyor. Menünün en çok rağbet edilen lezzeti kaşarlı dürüm döner. Günün her saati yense de alkol sonrası bambaşka bir haz veriyor. Kaşarlı dürüm et dönerin fiyatı 7 TL. Tavukla yapılanıysa 5 TL.  Bambi Cafe menüsünde çeşit çeşit tostlar, sıcak ve soğuk sandviçler de pek revaçta. Paket servis de var.

(0212) 293 21 21 Sıraselviler Caddesi 2, Taksim.  Her gün 07.00-04.45 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

 

Barış Büfe

Bağdat Caddesi’nde geceyi erken sonlandıranların adresi. Tostu ve döneriyle ünlü büfe ayranı kendi yaptıkları yoğurtla, tost ve sandviçlerini de kendi mahsulleri kaşarlarıyla hazırlıyor. Menüsünde çeşit çeşit tost, sosisli gibi klasik büfe çeşitleri var. Tostu kadar dilli-kaşarlı sandviçiyle de iddialı. Tost ve sandviçlerinin eşlikçileri nar-portakal, portakal, greyfurt, elma-havuç gibi taze sıkma meyve suları. Fiyatları 4,50-5,50 TL arasında. Sabah mesai derdinde olanlara uyandıracak enerjiyi verdiği, tecrübeyle sabit. Tost fiyatları 4-7 TL arasında, kaşarlı-biftek 8 TL, sosisli 4 TL, dilli kaşarlı 7 TL.

(0216) 358 41 02 Bağdat Caddesi 353/B, Şaşkınbakkal.  Şube: (0216) 302 60 90 Bağdat Caddesi 211-1/C, Çiftehavuzlar. Her iki şubesi de gece 01.00’e kadar açık. Evlere servis 12.00’de bitiyor.

 

Cadde İşkembe Salonu

İşkembenin Anadolu yakasında en çok tercih edilen bir diğer adresi Cadde İşkembe Salonu, Kadıköy-Bağdat Caddesi’nin tam orta noktasında, Feneryolu’nda. Gececilerin üşüştüğü mekânda akşam evde canı işkembe çekip pijamayla yola koyulan işkembe sevdalılarını da görmeniz pekâlâ mümkün. Menüsünde işkembe, kelle-paça, tuzlamanın yanı sıra mercimek ezogelin gibi çorba çeşitleri ve kokoreç var. Mercimek-ezogelin 5 TL, işkembe 7 TL, tuzlama 8 TL, kelle-paça ise 9 TL’ye servis ediliyor. Yarım ekmek kokorecin ise fiyatı 12 TL.

(0216) 450 69 96 Bağdat Caddesi 123, Feneryolu.  Her gün 24 saat açık. Kredi kartları geçerli.

 

Casita

Casita’yı Casita yapan şey kuşkusuz mantısı. Alıştığımız ev yapımı mantı bir yana, müdavimleri normal mantıdan daha küçük boyutlu Feraye’den yemek için günün her saati akın ediyorlar buraya. Feraye kızartılarak pişiriliyor, haliyle biraz ağır ama çok lezzetli. Porsiyonu 16 TL. Tavuklusu ve ıspanaklısı da var. Casita’nın bir başka gurur kaynağı rendelenmişpatates, ateşte kızarmışyassı köfte, dilimlenmişbonfile üzerine özel sos, domates ve yeşilbiber ile hazırlanan çökertme kebabı. Etiler,  Casita macerasının başladığı yer. Şimdi  Nişantaşı, Bebek ve Şaşkınbakkal’da da şubeleri var.

(0212) 263 70 07 Nispetiye Caddesi 65, Etiler. Her gün 24 saat açık. Kredi kartları geçerli.

 

Lale İşkembecisi

Lale İşkembecisi’nin mazisi 1960’a dayanıyor. Buranın asıl olayı çorba elbette. İşkembeleri bol sirke ve sarımsakla iyi gidiyor. İşkembeyle karmaşık bir ilişkisi olanlar için daha orta halli, nohutlu işkembeleri var. Bir değişiklik yapıp paça çorbasını denerseniz aklınız işkembede kalmaz, emin olun. Vedat Milor onaylı beyinli kellesi ve önce sütte dinlendirip sonra elle sardıkları kokoreci de denenmeli. İlle de işkembeden uzak duranlara dumanı üstünde mercimek çorbası tavsiye edilir. Çorbaların fiyatları 4-15 TL arasında değişiyor. Tatlılardan zerde kapışkapışgidiyor, o da 5 TL.

(0212) 252 69 69 Tarlabaşı Caddesi 13, Beyoğlu. Şube: (0216) 350 74 74 Bağdat Caddesi 294/4, Caddebostan.  Günün her saati açık. Kredi kartları geçerli.
 

 


Ciğerizm

Aksaray metro durağının karşısında, yani Aksaray’ın tam kalbinde yer alan Ciğerizm’in sloganı “Daha lezzetli bir dünya mümkün!”. “Gecenin bir saatinde benim Aksaray’da ne işim var?” demeyin, belki yolunuz düşer. Mersin usulü ciğer şişiçin, günlük kuzu ciğeri, yine kuzudan elde edilen kuyruk yağı ile beslenen şişe dizilerek közde ızgara yapılıyor. Sonrada bolca yeşillikle servis ediliyor. Her siparişin yanında ikram edilen taze mezelerle közde soğan bibere fazla dalmayın, ciğere yer bırakmazsınız. Ciğerizm’in menüsünde çorba, kebaplar, dürüm ve künefe de var. Bir diğer tatlı alternatifi Mersin’e özgü kereviç. Özel köpüklü ayranı Ciğerizm için doğal şartlarda özel olarak mayalanan ev yapımı tam yağlı yoğurt kullanılarak hazırlanıyor. Denemenizi tavsiye ederiz. Gelelim fiyatlara; ayran 2 TL, mercimek çorba 3 TL, Mersin usulü ciğer şiş15 TL. Tatlı faslına devam edebilenler için şahane künefe 6 TL, kereviç 4 TL.

(0212) 523 26 44 Horhor Caddesi Simitçi Şakir Sokak 24, Aksaray.  Her gün 24 saat açık. Kredi kartları geçerli.

 

Dürümcü İrfan

Etiler’in gece gezginleri, yıllardır “Eller havaya” sonrası soluğu ya semtin büfelerinde ya da beyaz bir kamyonete fena lezzetler yükleyen Dürümcü İrfan’da alıyor. Henüz denemediyseniz peşinen söyleyelim tostla, sosisliyle boşyere uğraşmayın. Dürümcü İrfan pek sevilen, pek beğenilen bir yer. Hiç de azımsanamayacak bir müdavim kitlesi var. Adana, çöp şiş, tavuk şiş, sucuk dürüm yok satıyor. İsteyenler dürümlerine kaşar da ekleterek lezzeti perçinliyor.

Nispetiye Caddesi Petrol Sitesi Girişi

 

Emine Ana Sofrası

Çok değil 10 dakika önce barda havalı havalı takılan baylar, bayanlar şimdi Emine Ana Sofrası’nda masa başına kurulmuştantuni yiyorlar. Alışıldık bir sahne. Ama mide, karizma dinlemiyor hele de söz konusu Emine Ana’nın enfes tantunisiyse dürümler birer-ikişer gidiyor. Zar inceliğinde kesilmişdana biftek haşlanıyor, pamuk yağı ile kavrulduktan sonra, kırmızı toz biber, maydanoz, soğan ve domatesle birleşiyor. Tantuni dürüm 5 TL.

(0212) 292 84 30 Sıraselviler Caddesi Billurcu Sokak 5/A, Beyoğlu.  Her gün 11.00-06.00 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

 

Kızılkayalar

İstiklal Caddesi’nin girişindeki büfeler mevkiinin önünde gece yarısından sonra hiç eksilmeyen kalabalığın en büyük sorumlusu Kızılkayalar. Islak hamburger olarak adlandırılan o meşhur hamburger, çoğumuz için alkolün üstüne bir cila mahiyetinde. Sarımsak kokusunu umursamadığımız saatlerde vitrindeki dizi dizi hamburgerlere bakıp iç geçirmek yerine birkaç tanesini ayaküstü mideye indiriyoruz. Tuhaf lezzetler gurmesi Anthony Bourdain bile yedi, tasdikledi. Enfes olduğu kadar gizemli de. Kolanın gizli tarifine bile erişir, Kızılkayalar’ın 2 TL’lik meşhur hamburgerinin sırrına erişemeyiz. Diğer Taksim büfeleri de bu hamburgeri yapıyor, ama Kızılkayalar’ın yeri başka. Kızılkayalar’da sadece hamburger değil, döner, sosisli, tost çeşitleri ve taze sıkma meyve suları da var. Açık ayranı ise alkol sonrası derin bir uyku isteyenlerin ilacı.

Sıraselviler Caddesi 6, Taksim
Şube: (0216) 411 11 77 Bağdat Caddesi 391/A, Şaşkınbakkal Her gün 24 saat açık. Kredi kartları geçerli.
 

 


Canım Ciğerim

Asmalımescit gezginlerinin ev öncesi duraklarından biri Canım Ciğerim, yaklaşık bir senedir İstiklal Caddesi üzerindeki yeni yerinde. Mekân değişti ama İlhan Usta’nın şişkebaplarının lezzeti baki kaldı. Menü de bir hayli genişledi, çeşitlenen kebaplara, mezeler, salatalar eklendi. Siz oturur oturmaz masanıza nar ekşili ezme, közlenmişsoğan, biber, domates, taze maydanoz, taze roka ve taze nane servis ediliyor ve tüm bunlar ikram. Önden gelen mezelerden özellikle nar ekşili ezme ve közlenmişsoğan çok lezzetli. Ezme, domates satırla kıyılarak taze taze hazırlanıyor. Közde soğanda da soğanın acılığından eser yok. Lavaşekmeği Mersin’den gelen unla yapılıyor. Tatlı olarak künefeyi kesinlikle denemenizi tavsiye ederiz. Ciğer ve çöp şişin porsiyonu 18 TL, künefe 6 TL.

(0212) 243 10 05 İstiklal Caddesi 162 (Santa Maria Kilisesi karşısı), Beyoğlu. Hafta içi 12.00-00.00, hafta sonu 12.00-06.00 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

 

Şayan İşkembe

Eğlence sonrası çoğunluğun isteği üzerine işkembeciye gidip mercimek çorbası içenlerin direncinin kırıldığı nokta; Şayan. Aman dikkat o direnç bir kere kırıldı mı işkembeye bağımlı olabilirsiniz. Lezzeti bir yana temizliği ve kalitesi ile 20 seneden fazla süredir aynı çizgide Şayan. Halihazırda Gayrettepe’de ve Etiler’de iki şubesi var. Eve de servis yapıyorlar. İşkembe, tuzlama ya da damar tuzlama dışında bir şey denemek isterseniz tercihinizi terbiyeli paça çorbasından yana kullanın. Sakatat severler için tam bir ziyafet sofrası Şayan, kokoreç ve kelle de var menüde. Fiyatlar biraz yüksek kalibre, ama porsiyonların büyüklüğü ve servisin titizliği hesabı gölgede bırakıyor.

(0212) 211 30 89 Yıldız Posta Caddesi Ayyıldız Sitesi 46-47, Gayrettepe.

Şube: (0212) 270 29 47 Nispetiye Caddesi Petrol Sitesi 8/2, Etiler Her gün 24 saat açık. Kredi kartları geçerli.

 

Nizam Pide Salonu

Nizam Pide, 1970’li yıllardan bu yana pideseverlerin uğrak noktası. Beyoğlu’ndaki iki merkezi restoranı, alkol sonrası körüklenen iştahı bastırmak için akla ilk gelen yerlerden. Adı üzerinde çıtır çıtır pideleriyle epey ünlüler. Tarzları tamamen kendilerine özgü. Yuvarlak pideleri görünüşitibarıyla pizzayı andırıyor, lezzet ise seçeceğiniz malzemelere bağlı. Yaratıcılıkta sınır yok. Kuşbaşı, kaşar, mantar, biber ve özel bir sarımsaklı sosla yapılan Doktor Nizam ve kaşar, sucuk, pastırma, mantar, kavurma, domates, biber, sos ve tereyağlı Nizam Special menünün yıldızları. Menüde pide dışında çorba, günlük yemek, döner ve salata da var. Nizam’ın pide kadar ünlü bir diğer spesiyali üzerindeki fındık ve kuru üzüm çeşnisiyle her daim vitrini süsleyen sütlacı. Az pirinçli olması sayesinde sütün tadını doya doya alıyorsunuz. Paket servisi de var. Pide fiyatları 9-14 TL arasında değişiyor. Sütlaç ise 4,50 TL.

(0212) 249 55 01 Kalyoncu Culluk Caddesi 13, Taksim. Şube: (0212) 249 79 18 İstiklal Caddesi Büyükparmakkapı Sokak 13, Taksim Her gün 11.00-04.30 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

 
Köfteci Behçet

Köfteci Behçet’i tanımak için yolunuzun İzmit’ten geçmişolması gerekiyordu eskiden... Şimdi logosundaki 1925 tarihini boşuna taşımadığını ispat etmek üzere İstanbul’a teşrif etti Köfteci Behçet. Tarifi devlet sırrı gibi saklanan köfteler İzmit’ten günlük geliyor. Bir porsiyonda sekiz köfte var. Porsiyonu 10 TL. Paket servis de yapıyorlar. Köfteci Behçet’in gece kuşlarının vazgeçilmezleri listesine girmesi an meselesi.

(0212) 327 82 82 Ambarlıdere Caddesi 2/2, Ortaköy. Cuma-cumartesi 11.00-05.00, diğer günler 11.00-02.00 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

 

Kimyon Dürüm

Kadife Sokak’ın mekânlarında akşam belli bir saatten sonra mutfaklar kapanıyor. Midesi kazınanlar bar-konser çıkışlarında sokaktan ayrılmadan Kimyon’da karnını doyuruyor. Bu sokakta en uzaktaki bara bile en fazla 50 adım mesafedeki mekân iki dakikalığına masadan kalkıp karınları doyurup eğlenceye geri dönme fırsatı da veriyor gececilere. Menüsünde Adana-Urfa, vejetaryen, çiğ köfte gibi dürüm çeşitleri, ızgara et çeşitleri ve kebaplar var. Sokakta hemen bar çıkışında işkembe içebileceğiniz tek yer de burası. İşkembe, kelle paça ve süzme mercimek servis ediyorlar. Çorba fiyatları 3,5-7 TL arasında, dürümler 5-8 TL ve kebaplar 9,5-15 TL arasında.

(0216) 330 48 45 Kadife Sokak 17/C, Kadıköy. Her gün 10.00-04.00 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

21.12.2013 13:30

apik

TOİST Yorum Girişi
  •  


  •  

  •   Captcha
Yeme
&İçme
| Bar&Club | Müzik | Sanat | Şehirde Ne Var? | Film | Tiyatro | Alışveriş | Kitap | LGBTİ | Müzeler | Seyahat | İstanbul Otelleri
Time Out İstanbul - Ajans Medya © 2015 Tüm hakları saklıdır.