Advertisement

Biliyoruz, esas önemli olan iç güzellik ama dışı da ihmal etmemeli. Artık günlük olarak giyinip süsleniyor; sizi şehirde olan biten, kaçırmamanız gereken etkinliklerden haberdar ediyoruz.


Siteyi çerçeveleyen görsele tıklayarak ilgili sayfaya gidebilirsiniz.


Eğer reklamverenseniz, bize (0212) 287 19 90 no’lu telefondan veya reklam@ajansmedya.com adresinden ulaşabilirsiniz.

×

Yeme & İçme

İstanbul’un en yeni ve en iyi yeme & içme mekânlarını keşfedin

Karaköy'ün yükselişi


Mart, 2012
Yazar(lar): Nihan Bora


Önce Asmalımescit’ti, sonra Galata oldu, ardından Şişhane, … İstanbul’un çekim noktası gitgide kayıyor, biz de güruh halinde oradan oraya taşınıyoruz. Şimdilerde gözümüz Karaköy’ün üstünde…

Karaköy, kendine has bir semt.  Bir yanı güzel, bir yanı sakil... Sokaklar gri, denizin kokusu burnunuza geliyor, köşeyi  döndüğünüzde limana yanaşan gemi sesi kulağnızda...  Yeni mekânlar sayesinde parıldayan Karaköy’deki demirci ya da elektrikçiler yerini yavaş yavaş galeri, kafe ve tasarım mağazalarına bırakıyor.  Kemankeş Caddesi'ne girdiğiniz anda sokaklara bir sakinlik çöktüğünü hissediyorsunuz. Halbuki kapalı kapılar ardında hareketli saatler de yaşanıyor. İşte Karaköy gezmesinden yeniler, yenilenenler...

 

Sanat

SALT Galata

SALT Galata, araştırma, müze, oditoryum, restoran, sergi alanlarıyla en yeni ilham perilerimizden. 1892’de Fransız asıllı Levanten mimar Alexandre Vallaury tarafından Bank-ı Osmanî Şahane için tasarlanan SALT Galata binası, ön ve arka cephelerindeki neoklasik ve oryantalist mimari detaylarıyla değil Karaköy’ün, tüm İstanbul’un en kıymetli binalarından biri. Bina, Ağa Han ödüllü mimar Han Tümertekin danışmanlığında, Mimarlar Tasarım tarafından SALT’ın gereksinimlerini, karşılayacak şekilde yeniden kurgulandı. Hemen girişte solda yer alan kütüphane SALT’ın araştırmacı ruhunu simgeliyor. Kitap, dergi, makale, CD/DVD ve tezlerin yanı sıra dijital bir arşiv barındırıyor. Bölünebilen büyük bir alan ve iki sabit toplantı mekânından oluşan Atölyeler birinci katta. İkinci katta ofisler var. Üçüncü kattaki Açık Arşiv her sergi için yeniden tasarlanıyor. Dördüncü kat özel etkinlikler için değerlendirilmek üzere kurgulanmış. SALT Galata’nın sergi mekânı, -1. katta bulunan beyaz küp. Osmanlı Bankası Müzesi Kalıcı Koleksiyonu da aynı katta. -2.katta ise 219 kişi kapasiteli bir oditoryum var. Bu kadar gezintinin ardından binanın girişindeki Doors dopingli Ca’D’oro’da soluklanmak elzemden öte.
 


(0212) 334 22 00 Bankalar Caddesi 11, Karaköy. www.saltonline.org  Pazar, pazartesi hariç her gün 12.00-20.00, pazar 10.30-18.00 arasında açık. 

 

Galeri Manâ

Galeri Manâ, Mehveş Arıburnu ile Suzanne Egeran’ın birlikte kurduğu bir sanat galerisi. Egeran, galeriden bir süre önce kendi galerisini açmak üzere ayrıldı. Galerinin yeni direktörü Akaretler’de sadece LaChapelle sergisi süresince açık kalan Paul Kasmin’den tanı-dığımız Arzu Komili. Yıllar boyunca bir un değirmeni olarak kullanılan mekân, 400 metrekarelik bir alana yayılıyor. Binanın orijinal yapısı korunarak, tuğla duvarlar ve Osmanlı mimarisini anlatan tonozlu tavan ile dekore edilen Manâ, toplam üç katlı bir sanat platformu. 1580 yılında Mimar Sinan tarafından Kılıç Ali Paşa için inşa edilen camiinin hemen yanı başındaki Galeri Manâ’da, kavramsal sanat işlerinin yanında genç sanatçıların işlerine de yer veriliyor. Galerinin gündeminde bu sıralar Murat Akagündüz’ün 15 Mart’ta başlayıp 28 Nisan’a dek sürecek  ‘Cehennem-Cennet’ isimli sergisi var.

(0212) 243 66 66 Kemankeş Mahallesi Ali Paşa Değirmeni Sokak 16-18, Karaköy. Salı-cumartesi 11.00-18.00 arasında açık.

 

İlmisimya

Hasan Emre Dipşar ve Enif Yavuz, Mimar Sinan Üniversitesi’nde fotoğraf okumuş; sonrasında Dipşar dört yıl heykel, Yavuz da resim eğitimi almış. Üç senedir Karaköy’deler ve buradaki ofislerini fotoğraf stüdyosu olarak kullanıyorlar. Karaköy’de üretip Galata’da yaşayan Dipşar ve Yavuz, neden bu iki semti kendilerine mesken seçtiklerini şöyle anlatıyorlar: “Galata ve Karaköy, İstanbul'un gerçek dokusunu yansıttığı, dış çephere kaçmak istemediğimiz ve şehrin hareketliliğinin tam ortasında olmak istediğimiz için buradayız.” İlmisimya’da ticari faaliyetlerin yanında sergiler de düzenliyorlar. Hatta moda sezon koleksiyonu çekiminden sergi açarak moda fotoğrafı ile sanat fotoğrafı arasındaki sınırları kaldırmışlar. Gelecekte de farklı sergilerle izleyici karşısında olmak hedefleri arasında.

(0532) 441 82 74 Akçe Sokak 6/A, Karaköy. Kredi kartları geçerli.

 

artSümer

Kısa süre öncesine kadar Rumeli Han’da bulunan Art Sümer, Karaköy’ün yenilerinden sayılır. 2005 yılında Aslı Sümer’in kurduğu artSümer, genç ve olgunluk dönemindeki sanatçıların işlerine ev sahipliği yapıyor. Çağdaş sanat alanında; resim, fotoğraf, çizim, heykel, video gibi farklı alanlarda eserlere ve disiplinlerarası çalışan sanatçılara da kapılarını açıyor. Burcu Gökçek’in işlerinin yer aldığı ‘Çok Güzel Çinekop Var’ isimli sergi 1-31 Mart arası gezilebilir.

(0212) 249 10 35  Kemankeş Mahallesi Mumhane Caddesi Laroz Han 67, Karaköy. Salı-cumartesi 11.00-19.00 arasında açık.

 

BAS

BAS, adını besleyen fiilin sözlük anlamına göz kırpıyor. Cennetoğlu, BAS’ta 2006 yılından bu yana sanatçıların basılı hale getirmek istedikleri çalışmaları basıyor. Ağırlıklı olarak sanatçı kitabı ve basılı malzeme üzerine çalışan; onları basan, biriktiren ve sergileyen çok lüzumlu bir oluşum olarak tanımlayabiliriz BAS’ı. Karaköy’deki güncel yerine geçen sene taşındı BAS. Mekânda dünyadan ve Türkiye’den sanat yapıtı olarak üretilmiş basılı işler koleksiyonu var ve bu koleksiyon sürekli olarak incelenebilir durumda. Çoktan ağınıza takılmadıysa...
 


(0555) 503 38 47 Necati Bey Caddesi 32/2, Karaköy. Çarşamba-perşembe-cuma 12.00-18.00 arasında açık. Kredi kartları geçerli değil. 

 

İstanbul’74

Demet Müftüoğlu Eşeli ve Alphan Eşeli’nin 2009’da açtığı İstanbul’74 açılışı ve Sandra Kopp’un ‘Being With You’ isimli sergisiyle baya konuşulmuştu. Ufak bir dipnot; Sandra Kopp sergisinin ikinci ayağı geçtiğimiz ay New York’taydı ve Brad Pitt’in sergiyi ziyareti büyük ses getirdi. Magazin bir yana kendisini bir sanat ve kültür platformu olarak tanımlayan İstanbul’74, İstanbul ajandasının dişe dokunur etkinliklerinden İstancool’u düzenliyor. 150 yıllık tarihi binada konuşlanan galeri 160 metrekareye yayılıyor. İstanbul’74 farklı sanat formalrını kapsayan sergileriyle birçok işbirliğini de desteklemeyi amaçlıyor. Yenilikçi ve yaratıcı sanatçıları bir araya getirmeyi hedefleyen İstanbul’74, Lehmann Maupin Galeri ile yaptığı ortaklık projelerine bir yenisini daha ekledi. Dünyaca ünlü Porto Rikolu genç sanatçı Angel Otero’nun sergisi 17 Mart’a kadar gezilebilir.

(0212) 243 3948 Kemankeş Caddesi Galata Sarap İskelesi Sokak Süha Fazlı Han 8/3, Karaköy. Pazartesi-pazar 09.30-19.00 arasında açık.

 

Tasarım

333 KM

İç mimar ve tasarımcı Deniz Duru geçtiğimiz sonbaharda açtı 333 KM’yi.  Burası bir tasarım mağazası. Duru, “Form mu, fonksiyon mu?” şeklindeki klişe soruya nanik yaparcasına, serden ve yardan vazgeçmeden neler yapılabileceğini sergiliyor burada. Alengir yok, alabildiğine sadelik var. Nostaljik hatta Yeşilçamvari çağrışımlar yapan içki rafını ve barı özellikle görmelisiniz. Masif ahşaptan bir de kasa yapmış ki Duru, insanın bir mobilyaya aşık olası geliyor.
 


(0212) 249 72 54 Kemankeş Caddesi Fransız Geçidi 53/C4, Karaköy. Her gün 09.30-18.30 arasında açık Kredi kartları geçerli.

 

Labistanbul

Fransız Geçidi'ndeki Labistanbul, Kağıthane'yi geçer geçmez aynı hizada, solda. Burası bir mimarlık ofisi aslında. Kurucuları Esra Sönmez İşlek ve Bediha Güngör. İkili Mimarlık Fakültesi'ni bitirdikten sonra 2008'den itibaren birlikte çalışmaya başlamışlar. İç mimari projelerinin yanı sıra obje ve mobilya tasarımları var. Tasarım gündemini takip edenler hatırlar, Merduban isimli kitaplıkları epey sükse yapmıştı. Kısacası ufukta ev yenileme, mobilya alma gibi planlarınız varsa Labistanbul’u görmeden davranmayın deriz.

(0212) 252 12 62 Kemankeş Caddesi Fransız Geçidi C Blok 9, Karaköy. Kredi kartları geçerli.

 

Selda Okutan

Karabatak’ın hemen sağında yer alan mekâna birkaç merdiven çıkarak girdiğinizde mağazanın her yanının cam fanuslarla dolu olduğunu görüyorsunuz. Cam fanuslar içerisinde ağırlıklı olarak insan figürlü takılar yer alıyor. İnsan figürlü takılarla özdeşleşen isim Selda Okutan’ın daha önce Sultanahmet’te bir atölyesi vardı. Şimdiye kadar birçok yerde tasarımları sergilenen Selda Okutan, bu mağaza ile birlikte tek satış noktasını açmış oldu. Eğitim alanı, galeri ve atölye olarak tüm marifetini burada sergiliyor Okutan. Çoğunlukla figüratif formlardan, özellikle de insan figüründen sıklıkla faydalandığı el yapımı tasarımlarının hepsi birer hikâye anlatır gibi. Protest manalar yüklememek zor.

(0212) 514 11 64 Kemankeş Mahallesi Ali Paşa Değirmeni Sokak 10/A, Karaköy. Her gün 10.00-19.00 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

 

Kağıthane / House of Paper

İçeri adım attığınızda nereye bakacağınızı şaşırıp defalarca “Baştan başlayayım.” diyebilirsiniz Kağıthane’de. Dükkânın sloganı aslında bu iştahı özetliyor: “Buradaki hiçbir şeye ihtiyacın yok ama gördüğünde hepsini isteyeceksin!” Emine Tusavul'un tasarımlarının sergilendiği Kağıthane'de ağırlıklı olarak kağıt ile yapılan 'şeyler' var. Tusavul , İstanbul'u kendine odak noktası belirleyip İstanbul’la ilgili ayraçlar, not defterleri, çantalar ve daha pek çok başka şey tasarlamış. Uzun yıllar reklam sektöründe grafik tasarımcı olarak çalışan Tusavul’un aklına 2007 krizi esnasında düşmüş bu fikir. Kriz etkisini kaybettikten sonra bir süre hayalini rafa kaldıran Tusavul, ablası Lal Dedeoğlu'nun teklifiyle tekrar harekete geçmiş. Şimdi bu renkli dükkânda İstanbul balıkları, kedileri, tipleri, simidi, sokakları kağıt üzerinde sizleri bekliyor.
 


(0212) 251 71 95 Kemankeş Caddesi Fransız Geçidi 11, Karaköy. Pazartesi-pazar 08.00-19.00, pazar 10.00-16.00 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

 

Yeme-İçme

Lokanta Maya

Lokanta Maya, gizli bir bahçe gibi. Çağdaş bir esnaf lokantası olarak anılan lokantanın kapısını aralayıp içeri girdiğiniz de damak tadının son zamanlarda süslü bir şey gibi gösterildiğini ama aslında öyle olmadığını hatırlıyorsunuz. Her şey naif ve sade. Öğle ve akşam değişen menülerin arkasındaki isim 2010 Time Out İstanbul/Gusta Yeme-İçme Ödülleri’nden ‘En İyi Şef’ unvanlı Didem Şenol. Lezzetiyle dilden dile dolanan başlıca yemekleri şöyle sıralayabiliriz: Mücver, ahtapot ve karamelize levrek. Bunların dışında küçük porsiyonlarda sunulan başlangıçlar da oldukça başarılı. Ana yemeğe bulaşmadan ortaya karışık bir menü yaratabilirsiniz.

(0212) 252 68 84 Kemankeş Caddesi 35/A, Karaköy. Pazartesi 12.00-17.00; salı-cumartesi 12.00-17.00, 19.00-23.00 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

 

Julius Meinl/Karabatak Karaköy

Tam da ismi gibi Karabatak, arka sokakların da arkasına saklanmış bir kafe. Özellikle soğuk kış günlerinde kendinizi içeri atmak isteyeceğiniz bir sığınak gibi. Kendinizi içeri attığınızda kulağınıza gelen tatlı uğultuyla birlikte yaşanmışlık hissini anında algılıyorsunuz. Dergiler, kitaplar, hafif bir müzik ve rengârenk bir ortam. Burası da çok eski, 100 yıllık bir bina. Eski bir torna atölyesinden yeniden yaratılan Karabatak, ya da tam ismiyle Julius Meinl/Karabatak Karaköy kahve meraklılarının çoktan radarına girdi. Ufak bir dipnot; Julius Meinl, Avusturya menşeli bir kahve üreticisi. Menüde karın doyuracak kalemler olsa da buranın asıl misyonunun kahve ve sohbet olduğunun altını çizelim. Yaz gelse de sokak arasındaki masalarına kurulsak. 

(0212) 243 69 93 Kemankeş Mahallesi Kara Ali Kaptan Sokak 7, Karaköy. Pazartesi-pazar 08.30-20.30 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

 

Namlı Gurme

İstanbul’un kahvaltı kültüründe altın varaklı bir taht edindi Namlı Gurme. 2010’da Time Out İstanbul/Gusta Yeme-İçme Ödülleri’nde ‘En İyi Kahvaltı’ ödülünü boşuna kapmadı. Önünden geçtiğiniz her an içeride bir hareketlilik mevcut. Hafta sonları, önünde uzun kuyruklar oluşuyor, masadakilerle ayaktakiler arasında manidar bakışmalar yaşanıyor. Namlı’nın ihtisas alanı şarküteri olduğu için kahvaltı tabağı seçmeleri bir hayli çekişmeli geçiyor. Neyse ki rezervasyonsuz gittiyseniz onca beklemeye ve o zorlu karar anlarına rağmen sonuç hüsran olmuyor. Eğer olur da bir öğle vakti yolunuz Karaköy’e düşerse Namlı’nın zeytinyağlılarından dolu dolu bir tabak donatın kendinize. İçinde muhakkak ekşili bulgur köftesi, kuru biber dolması da olsun.
 


(0212) 293 68 80 Rıhtım Caddesi Kat Otoparkı Altı 1/1, Karaköy. Her gün 07.30-21.30 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

 

Tarihi Karaköy Balıkçısı  Grifin

Tarihi Karaköy Balıkçısı Grifin’in mazisi 1923’e dayanıyor. İstanbul’un en eski lokantalarından. Şimdi bulunduğu hanın en üst katına ikinci bir şube açtı ve giriş kattaki balıkçı sadece öğle saatlerinde servis yapmaya başladı. Sürprizsiz bir akşam yemeğini cepte bilmek istiyorsanız lezzeti ve servis kalitesi şüphe götürmez mekânlardan biri burası. Bu senenin Time Out İstanbul/Gusta Yeme İçme Ödülleri’nde ‘En İyi Servis’ ödülüne uzanarak bunu bir kere daha ispatladılar. Levrek marine, karides söğüş, patlıcan salatası ve kağıtta ızgarayı denemelisiniz. Vedat Milor tarafından test edilip onaylanan lakerdayı da saymadan geçmeyelim.

(0212) 251 13 71 Tersane Caddesi Kardeşim Sokak 30, Karaköy. Pazartesi-pazar 12-00-15.00; 18.00-22.30 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

 

Liman Lokantası

İstanbul’u anlatan turistik rehberlerin değişmez maddelerinden biri Liman Lokantası. Bunun ana nedeni elbette manzara. Ama 1952’ye dek uzanan bir maziyi mümkün kılan sadece bu olamaz. Yemekler ve servis kalitesi, eskiye özgü bir misafirperverlikten alıyor kaynağını. Üstüne basa basa restoran değil, lokanta olduklarını vurguluyorlar.

(0212) 292 39 92 Rıhtım Caddesi 52-3 Yolcu Salonu Üstü, Karaköy. Her gün 09.30-00.00 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

 

Bej Kahve

Fransız Geçidi’nin hemen yanı başında bulunan Bej Kahve, bağımlılık yaratan kafelerden biri. Lal Dedeoğlu imzalı mekânda sıcak bir atmosfer hakim. Bej Kahve’nin çekici dekorasyonu komşusu, 333 KM’nin sahibi Deniz Duru’ya ait. Salata, makarna, günün yemeği ve çorbası yemek alternatifleri arasında bulunuyor. Bej Kahve geçtiğimiz ay hepimize bir sürpriz yaptı ve artık akşamları da açık olacağını duyurdu. Menüyü tamamen yenilediler. Taze meyvelerle hazırlanmış kokteyller akşamüstüne yarenlik ediyor. Akşam yemeğinde ise Türk ve Avrupa mutfaklarından derlenmiş bir menüden seçmeler var. Küçük tabaklardan ve onlarla uyumlu kadeh kadeh şaraplardan kendi tadım menünüzü oluşturabilirsiniz.
 


(0212) 251 71 95 Kemankeş Caddesi Fransız Geçidi 11/A, Karaköy. Pazartesi-cumartesi 10.00-02.00, pazar 10.00-16.30 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

 

Cafe Ops

Cafe Ops, Karaköy’ün en yenisi. Biz bu satırları yazarken kafelerini açmak için son hazırlıklarını yapan Yasin ve Esin Sözer Kalender çifti, Karaköy’ün tarihi dokusunu korumak, onun bohem havasını insanlara hissettirmek amacıyla mekânı açtıklarını söylüyor. 14 sene uzak yol gemi kaptanı olan Yasin Kalender, evlendikten hemen sonra böyle bir iş yapmaya karar vermiş. İç mimar eşiyle birlikte bu eski pizzacıdan bozma dükkânı bulunca da kaçırmamışlar. 142 senelik binaya yerleşen Cafe Ops’un içini tamamen soymuş ve eski dokuyu ortaya çıkarmışlar. Mekânın doğal halini korumaya kararlılar. Cafe Ops’ta hafta içi her günün ayrı bir yemeği ve çorbası olacak. Ayrıca sandviç, salata, dürüm ve makarna çeşitlerini de bulmak mümkün. Karaköy’ün sanatsever ruhuna uygun olarak sanatçıların küçük işleri için ayrılmış bir yer de düşünmüşler. Genç sanatçılar burada işlerini sergileyebilecekler.

(0212) 245 02 88 Mumhane Caddesi 45/B, Karaköy. Her gün 08.30-20.30 arasında açık.

Ozan Pektaş

07.03.2012 12:05

Leziz bir yazı olmuş! Tebrikler:)

svgi ercakallı

08.03.2012 15:44

lutfen etkınliklerle bilgi verır misiniz?

AYCA DINCKOK

08.03.2012 16:14

Karakoy'un vazgecilmesi Karakoy Lokantasi'ni yazmayi unutmussunuz. Hem dekoruyla, hem lezzetleriyle her zaman harika.. Hem oglen hem aksam.

melis

18.03.2013 03:43

Karaköy Lokantası hariç pek bi eksiği yok gibi görünüyor da bir yanı sakil derken? Karaköy esnafı, kahvehaneleri, insanıyla bir bütün. Biz bulduk hakkeri saçma.

TOİST Yorum Girişi
  •  


  •  

  •   Captcha
Yeme
&İçme
| Bar&Club | Müzik | Sanat | Şehirde Ne Var? | Film | Tiyatro | Alışveriş | Kitap | LGBTİ | Müzeler | Seyahat | İstanbul Otelleri
Time Out İstanbul - Ajans Medya © 2015 Tüm hakları saklıdır.